Interactive Brokers

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Roman1989 26. 5. 2023 12:03

Ahoj,
zkoušel tady někdo posílat dolary do irského IBKR z dolarového účtu u české banky (já mám třeba Fio, fio broker)?
Jde mi o to, zda tam vleze nějaká korespondenční banka, abych věděl jaké budou celkové poplatky. V samotném Fiu neví, tak se ptám jestli to někdo zkoušel už a kolik mu naúčtovali.


Ve Fiu odpověděli:
bohužel, přesně Vám mohu sdělit pouze poplatek na straně Fio banky, který je skutečně 200 Kč. Zbylé případné poplatky korespondenčním bankám bohužel nevíme a u odchozích plateb je nezjistíme ani zpětně. Stejně tak neznáme řetězec, kterým bude platba předávána, a to i přestože víme cílovou banku.

ps:
Cestu Revolutu, kterou navrhuje Minarjo u mě použít nejde, protože jde o 40-50 tisíc usd, takže s tím jejich poplatkem 0,3% bych se nedoplatil.
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 26. 5. 2023 12:33

Ze zkušeností lidí, které o tom někde psali, počítej za takový převod z ČR na IB IE účet v USA s poplatkem 10 až 50 USD (o tolik dojde do IB méně), právě dle objemu a korespondenční banky. U Revolutu tento "korespondenční" poplatek nehrozí, protože jak už jsem psal, on to neposílá jako Swift, ale jako lokální USA ACH platbu z nějakého jejich US účtu. Ale chápu, že při tvém objemu už může být fixní Swift poplatek výhodnější než 0,3% objemu, jak to má Revolut. Nicméně Revolut má pro tento procentní poplatek stanovené jak minimum 9 Kč, tak maximum 800 Kč, takže i pro větší objemy může být někdy výhodnější než dražší Swift korespondenční banka.
Naposledy upravil minarjo dne 26. 5. 2023 12:44, celkově upraveno 1
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Prologer 26. 5. 2023 12:44

U Revolutu také pozor na to, že u vyšších částek ne vždy posílá platbu do USA jako ACH.
Už se mi několikrát stalo, že u větších částek to poslal jako domestic wire.

Při international wire do různých bank v USA z českých bank jsem se prakticky vždycky dostal na $20-22 poplatek pro korespondenční banky. Nejedná se o platby do IBKR, ale to by nemělo být podstatné. Takže bych to viděl na 90% na poplatek v tomto rozsahu.
Rád vás doporučím do Crypto.com, Revolut, Plutus apod. Napiště PM
Prologer
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman1989 26. 5. 2023 13:11

Prologer: díky za příspěvek. Těch 20-22usd vypadá reálně.

IBKR nabízí i tu ACH, a píší u toho že ta je zadarmo (no fees), rozdíl oproti klasickému wire je ale ten, že to snad trvá 4 dny než ty peníze tam dojdou.

https://www.investopedia.com/ach-transf ... rk-4590120

Minarjo: díky za zprávu, a 800 kč jako max. poplatek už zní lépe :-)
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Prologer 26. 5. 2023 14:13

Z českého účtu ale ACH neodešleš. To umí jen U.S. banky.
A u Revolut nikdy 100% nevíš jak to pošlou. Ale většinou je to ACH.
Rád vás doporučím do Crypto.com, Revolut, Plutus apod. Napiště PM
Prologer
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 26. 5. 2023 21:45

Ano, americký ACH je něco jako české lokální Okamžité platby (nechytejte mě za slovo, nejsou až tak okamžité jako u nás, trvají prý ale typicky jen pár minut), jsou zkrátka elektronické v rámci USA, stačí k nim číslo účtu + směrový kód banky. A ano, systém IB sice platbu "vidí" hned (když pošlu z Revolut třeba v 17h odpoledne, tak tentýž den pozdě večer už ji tam lze vidět), ale je tam ve stavu čekání na zpracování až 4 pracovní dny, než je dostupná pro obchody.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod aw101 27. 5. 2023 08:01

Pokud jde o 40-50 tisíc usd a máš dolarový účet u FIO, tak by tě to mělo stát 500 Kč, pokud zvolíš OUR. Z Fio jsem takhle posílal dolary ještě na dolarový účet v Británii na IB někdy 7 let zpátky. Nedávno jsem zasílal z dolarového účtu u KB větší obnos a stálo to 2300 Kč (1500 platba + 800 OUR). Mám za to, že když zvolíš OUR, tak jsou v tom obsaženy všechny poplatky i korespondenčních bank.
aw101
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Roman1989 27. 5. 2023 08:33

aw101. díky moc.
Ano plánuju dát OUR, přijde mi to nejlogičtější, ale tímto si nejsem jistý: " když zvolíš OUR, tak jsou v tom obsaženy všechny poplatky i korespondenčních bank."

Přidávám konkrétní zkušenost z vedlejšího fóra:
"Příspěvek od vojta80 » 26 kvě 2023, 23:06

Při poslání USD z Fio na IBCE si korespondeční banka vezme $25. Tak nějak bych očekával, že v případě IBIE to bude podobné resp. stejné. Samozřejmě to je ale jen domněnka."

V pondělí to prubnu a dám vědět kolik mě strhli.
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Prologer 27. 5. 2023 09:25

To je právě pointa toho OUR, že v ceně máš i poplatky korespondenčních bank.
Takže při OUR zaplatíš 500Kč na Fio rovnou neplatíš pak těch cca 500Kč po cestě. Takže to vyjde vlastně na stejno, ale máš alespoň tu jistotu, že to nebude víc.

Jen pozor na to, že pokud je poplatek za příchozí platbu u banky příjemce, tak to stejně bude příjemce platit. Ale to není případ IBKR/IBIE, spíš jen dodávám pro komplexitu, protože už jsem se spálil, když jsem si posílal na svůj účet v USA a byť jsem se díky OUR vyhnul poplatku $22 za korespondenční banku, tak jsem ještě vysolil $30 za příchozí platbu (intl wire).
Rád vás doporučím do Crypto.com, Revolut, Plutus apod. Napiště PM
Prologer
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman1989 30. 5. 2023 16:17

Prologer: ok, takže dám OUR, v žargonu FIA "vše plátce". A zaplatím 500kč.
SHA, u FIA " každý své bance" dávat nebudu. Strhlo by to sice 200kč, ale pak by na IBKR došlo méně právě o ty poplatky korespondenčních bank.
Pochopil jsem to správně? Díky

ps: z tvé věty:
" byť jsem se díky OUR vyhnul poplatku $22 za korespondenční banku"
Takže asi opravdu radši ten OUR. :-)
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Prologer 31. 5. 2023 15:00

Ano, přesně tak. U Fio je ideální to poslat s tím OUR a pak už bys neměl nikde o nic přijít.
Rád vás doporučím do Crypto.com, Revolut, Plutus apod. Napiště PM
Prologer
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman1989 31. 5. 2023 15:31

už se stalo před chvílí. Dal jsem OUR, strhli si 500kč, a uvidíme kolik dojde do IB.

EDIT:
Jak nejlevněji dostat usd z Fia do IBIE?
Mám dobrou zprávu. Celé to opravdu stojí jen to pětikilo.

včera jsem dal příkaz OUR, Fio si strhlo hned 500kč, a dnes došla do IBIE plná částka bez dalšího strhávání. Takže se zdá že to opravdu stálo 500,-, pokud mi později něco ještě nestrhnou, ale to asi ne. Překvapila mě i rychlost, cca. 22 hodin to trvalo :-)

Díky za zdejší rady. Každopádně pak mě zajímá k čemu je to SHA, když je to evidentně o dost nevýhodnější (aspoň pro IBIE) a nechápu proč mi ve Fiu rovnou neřekli tuhle informaci, ať to pošlu jako OUR, protože v tom jsou obsaženy již poplatky korespo. bank.
To už je poněkolikáté, co jejich podpora něco neví a dostávám vždy alibistickou a nekonkrétní odpověď. Zvláštní. Ještě že jsou ty fóra :-)

Chápu to tak, je to jen můj názor, že když stojí SHA 200 kč, tak u toho OUR si Fio ty dvě stovky nechalo a 300kč poslalo nějaké své korespondenční bance, aby si zachovalo marži. Což je ale jedno, to mě jen tak napadlo, jaký pro ně je tam vlastně rozdíl :-)
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Prologer 2. 6. 2023 21:33

Budu si zřizovat účet u IBKR. Pokud byste měl někdo zájem mě doporučit, tak pošlete reflink do PM. Měli byste za to dostat $200. Je to platné pouze pro IBKR, ne IBIE.
Samozřejmě pokud byste chtěli nabídnout nějakou část odměny zpět, tak se zlobit nebudu :)
Rád vás doporučím do Crypto.com, Revolut, Plutus apod. Napiště PM
Prologer
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 2. 6. 2023 22:37

Lynx (a tedy předpokládám že i přímo IB, když Lynx využívá jejich systém, ale ověřené to nemám) nově umožňuje nakupovat i akcie z naší domácí Burzy cenných papírů Praha, a to za fixní poplatek 150 Kč (cena Lynx, IB může mít jinou). Tedy hodí se to spíše pro větší objemy - třeba pro srovnání u Fio je pro českou burzu poplatek 0,35%, minimálně 40 Kč (na RMS, resp. min. 50 Kč na BCPP), takže už při objemu necelých 50 tisíc Kč na obchod by byl Lynx levnější. Hledat české akcie je třeba bez diakritiky, třeba ČEZ je tam jako CEZ.
V souvislosti s tím prošla appka Lynx Trading modernizací, detaily akcie, grafy atd se zobrazují nově, moderněji.
(Extra vlákno pro Lynx jsem zde nenašel, tak to píšu sem, když stejně plně využívá infrastrukturu IB)
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod tmx643 3. 6. 2023 08:53

IB má 0,15 %, minimum 70 Kč, jestli dobře koukám. https://www.interactivebrokers.ie/en/pr ... ?re=europe
U obou je to ale bez maxima, takže na velké částky je Fio levnější, to má strop. Plus u obou externí náklady 0,05 %.
Zásadní je, mají umět poskytnout informaci o rezidenci, aby se dividendy danily 15 %?
tmx643
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků