Co je to vlastně peněžní fond? Rozhodně ne Sporoinvest v pravém slova smyslu. Ne aspoň tak, jak jsem o něm psal před dvěma roky výše.
On už první sporný bod začíná v legislativě. Peněžní fond tak jak ho definuje legislativa a jak má fungovat, by měl mít duraci do 0,5 roku. Z logiky věci, protože v portfoliu mívá v drtivé většině pokladniční poukázky až do 1Y splatnosti, případně jiné cenné papíry o krátké splatnosti (např. komerční papíry).
Další legislativní potíží peněžního fondu je reporting. Ten je tak specifický, že se nevyplatí při NAV fondu cca up to 10 mld CZK a méně.
Další aktuálně relativně výjimečnou situací, která ovlivňuje současnou diskusi na toto téma, je průběh výnosové křivky CZGB, kde kratší splatnost nesla jednak méně než REPO, a jednak více než delší papíry. Za normálních okolností by REPO mělo být výnosově níž než pokladnice, a ty níže než delší papíry. Takže současné nastavení trhu je specifické, lze tedy usuzovat, že budou specifické i budoucí výnosy jednotlivých tříd konzervativních aktiv.
Ale zpět ke Sporoinvestu. Dle Statutu je WAM (durace) do 1,5 roku. Jedná se tedy spíš o krátkodurační fond, který si může 'sáhnout' i na funkcionalitu peněžního fondu. Malá vsuvka. Upřímně, nejsem právník, ale dokážu si představit, že kdyby přišel audit nebo nějaká pomazaná hlava z ČNB, mohli by trochu remcat, pokud by fond držel nějakou delší dobu (otázka co to je delší doba) duraci pod 0,5 roku. Což byla situace u tohoto fondu ještě cca před dvěma lety. Fond v prostředí nízkých dluhopisových výnosů/vysokých REPO sazeb točil portfolio v depech a REPO obchodech, a malou část měl v krátkých dluhopisech (nebo floaterech), převážně CZGB. Někdy na duračním minimu, pokud si dobře pamatuju, podle mě dosahoval hodnoty kolem 0,3 roku(!).
Postupem času se víc a víc prodlužuje v duraci přeléváním depozitních nástrojů do dluhopisových. Současná durace už je kolem roku.
V posledních letech proto také výnosově pobíjel klasické krátkodurační dluhopisové fondy.
Kdybych to měl shrnout:
1) Skutečně peněžní fondy u nás moc nejsou, jsou to spíš krátkodurační fondy, které dnes spíš pomalu využívají dluhopisových vlastností než peněžních. Krátkodurační fondy těžily v posledních letech z dobrých depozitních výnosů, které nesly více než kratší CZK dluhopisové nástroje. Proto se vyplatilo si sáhnout na vlastnost peněžních trhů. Dnes už ta výhoda moc není, není tedy důvod, aby tyto fondy byly více peněžní než dluhopisové. Proto bych je jako peněžní dnes už nebral.
2) Minulou, ale i budoucí výnosnost těchto krátkoduračních fondů budou ovlivňovat dnešní a i minulé specifické výnosové profily jednotlivých instrumentů. Dá se proto do blízké budoucnosti těžko předvídat co bude kdy lepší.
Disclaimer: nemám se Sporoinvestem nic společného, ani v něm nemám zainvestováno
.