DIP - dlouhodobý investiční produkt (na penzi)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ... 28. 1. 2024 16:49

Kdyby to bylo na nakup a drzeni ceskych akcii a pripisovani dividend levnejsi nez Fio, tak klidne jo.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vpe 28. 1. 2024 16:54

Ted me napadlo: Staci si koupit barak, treba od 15.12. do 15.1. ho pronajmu ( mezittim sezenu remeslniky na opravu a pak si to rozmyslim a pro sebe opravim a najemce vyhodim ) …

a kolik asi tak vyrobi zrychleny odpis za prvni 2 roky, pri cene baracku napriklad 5 111 111 Kc (stavba bez ceny pozemku) to bude odpis za pul mega v nakladech.

Toto neni rada ani poradenstvi. Ne ze bych to nekdy delal, ale nic tomu nebrani to takhle optimalizovat. Tedy myslim ze nic nebrani zapocteni proti “praci”, nebo ano? :tleskani

A to si jeste muze uplatnit naklady hypoteky ve 2 letech v § 9 (protoze staci 1 den, kdy je pronajmuto a nemuze se uplatnit v DPFO, ale v §9 ano.
<- Investown bonus 750-1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni i 11,5% pa)
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč, REVOLUT, … Allegro 200,-
<~ MBank kod 1000,- - Klikni v profilu
<~ XTB 15€ v akciích za reg.
<~ Degiro
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 28. 1. 2024 17:55

Fakt je na zvážení dávat do DIPu jen české investiční produkty – jednak proto, že typická banka má dost špatné kurzy, a druhak proto, že státem omezený důchodový produkt bude všelijaké populisty lákat k rozkradení v případě problémů státního rozpočtu.

Takže, čistě hypoteticky, mít jako část daleko většího portfolia nějaký fond českých státních dluhopisů v DIPu velké banky by mohlo být rozumné. A pak je otázka, který fond českých státních dluhopisů je dobrý… nevím, jestli je to v ČS, ale Fio žádný nemá.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod ... 28. 1. 2024 18:01

No statni dluhopisy nakupuji prave penzijni fondy, to ani nemusis pres DIP, staci DPS.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod drkarel 28. 1. 2024 18:25

Jo, ale ony hrajou roli i poplatky DPS vs. DIP.
... píše:Kdyby to bylo na nakup a drzeni ceskych akcii a pripisovani dividend levnejsi nez Fio, tak klidne jo.

Ale to by sis musel přečíst ceník, co? On Ti to furt nikdo nechce přežvejkat.

Jinak investice pouze v CZK by měl být spíš dočasný stav.
Naposledy upravil drkarel dne 28. 1. 2024 18:26, celkově upraveno 1
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod qwerty385 28. 1. 2024 18:25

Jenže investování skrz penzijní fondy je díky poplatkům výhodné především pro penzijní fondy samotné.

Pro investice převážně do českých státních dluhopisů nabízí ČS podílový fond Sporobond, ovšem za správu si účtují 0.65% a udávaný TER je 0.9%.
qwerty385
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ... 28. 1. 2024 18:38

CS patri evidentne mezi predrazene brokery.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod fc70 28. 1. 2024 18:49

Sporobond TER 0,9% vs. 1+15% u DPS, a míň transparentní strategie, je naprosto jednoznačné.

ČS teď má české akcie za 0,35 % min. 90, což je (až na maličké objemy) dokonce maličko levnější než Fio! Pravda, zase má o trochu dražší vedení – 0,06 % za navazující evidenci vs. 0,05 % za evidenci přímo v CDCP.

Kupovat v ČS eurová ETF by ale opravdu bolelo…
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod ... 28. 1. 2024 18:52

No malicke objemy, proste jednou rocne nakup ceskych akcii za 48000 Kc po dobu 10 let, a po 10 letech prodej vseho. V CDCP muzou byt akcie do hodnoty 360000 Kc zdarma ne?
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Mrázi 28. 1. 2024 19:07

Ahojte, má to tady 31 stran, tak se optám, zda se neřešilo... Nejde třeba od penzijka jako takového, přejít do DIP? Klidně u dané společnosti, ale z penzijka udělat DIP? Bez nějakých větších ztrát...

Viděl jsem zde:
Lze peníze z "penzijka" přesunout na DIP bez postihu?

Přesun penzijního fondu, do kterého investujete v rámci DPS, do DIP možný není. Jsou to dvě rozdílné věci. Pokud byste chtěli prostředky přesunout, bylo by potřeba DPS ukončit, peníze vybrat a následně je vložit na DIP. Výběr peněz z DPS je ale spojen s povinností vrátit státní podporu. Obecně lze převádět pouze DPS mezi jednotlivými poskytovateli DPS a majetek na DIP mezi poskytovateli DIP.

https://www.investicniweb.cz/videoteka/ ... -na-duchod

Platí to?
Naposledy upravil Mrázi dne 28. 1. 2024 19:11, celkově upraveno 1
Mrázi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ... 28. 1. 2024 19:10

Ne, statni prispevky do DIP nedas.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod qwerty385 28. 1. 2024 19:10

Už z toho poplatku za nákup v ČS je celkem zjevné, že s nějaký pravidelným investováním do akcií nebo ETF nepočítají. Stačí se zeptat jejich investičního specialisty. ;-)

O důvodech by se dalo spekulovat, nicméně nízkonákladové ETF jsou přímou konkurencí pro ty jejich akciové podílové fondy se vstupními poplatky 3-4% a TER 2%+ ročně.
Naposledy upravil qwerty385 dne 28. 1. 2024 19:11, celkově upraveno 1
qwerty385
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 28. 1. 2024 19:11

Mrázi (někdo to tu začunil přesunem příspěvků odjinud): Nejde. Leda penzijko zrušit za cenu odpovídajících ztrát.

EDIT: Ale někomu (kdo má daleko do 60 let) se to i tak může zřejmě vyplatit. Probíralo se to někde tady: viewtopic.php?f=312&t=1330926&p=13624865&hilit=+zru%C5%A1it#p13624865
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 28. 1. 2024 22:23

Nevím co se pořád u ČS DIP nabídky divíte, vždyť u ČSOB (myslím opravdu v ČSOB bance, třeba na pobočce, ne v jejich dceřince Patria online) lze v DIP také investovat jen omezeně, konkrétně do podílových fondů, které nabízejí, ne snad? Patrii v tomto nelze počítat, to je samostatná entita z hlediska sjednání/správy DIPu nezávislá na bance (lze sjednat online bez čehokoliv v ČSOB, tedy Patrii na pobočce bankéř ČSOB sotva doporučí). Takže ano, velké banky preferují své fondy vyššího TER, nevím ale, co jiného jste čekali :)

@fc70: 0,35 % min. 90Kč pro CZ akcie u ČS není ani pro malé objemy levnější než u Fio, nevím kde jsi na to přišel - ve Fio přes eBroker je poplatek (jak sám vím, přikupuji často v malých objemech) dlouhá léta 0,35 % min. 40 Kč :) (platný při obchodu na jejich burze RMS, což ale pro CZ akcie nijak nevadí, při nákupu na BCPP by to bylo +10 Kč). Při RMS nákupu v režimu Easyclick (tedy v celých lotech) je to dokonce jen 0,29%, to už jsou ale objemy vyšší (dle titulu a lotu typicky kolem 50 tisíc za lot plus mínus).

@drkarel:
Nikdo nic nezačunil, vždyť jsem hned ve vlákně ČS psal, že investice do tamní části fóra (Platební styk) ani náhodou nepatří, asi si téhož všiml i @Rop a přesunul, za což mu děkuji - jako míchat čisté bankovnictví a investice (v tomto případě navíc fokusované na DIP), to by byl daleko větší maglajs, zvlášť když zde na DIP už máme dvě investiční vlákna :)
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 29. 1. 2024 00:15

Já tak nějak RM-Systém (víceméně obchodování čistě mezi zákazníky Fio, ne?) vůbec nepočítám; na burze je to zhruba 0,36 % min. 50. Nikdy jsem nezkoumal, jestli by RM-Systém nestál za to, možná ano. Nejde jen o poplatky, ale i o spread, likviditu, a aspoň principiální možnost převést existující investici k jinému brokerovi, ať je zajištěná nějaká konkurence.
fc70
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků