Dvoji zdaneni dividend z Rakouska + refundace

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jivneo 9. 8. 2023 21:03

Ahoj,

konecne jsem si po letech rekl, ze nenecham uradum dvakrat zdanene dividendy z Erste a VIGu a pozadam rakousky financni urad o refundaci. Dodam, ze broker si automaticky strhne 27,5%. Podle mezivladni dohody ale je mozne po podani zadosti zaplatit jen 10% v Rakousku a 5% v CR. Usetrime tak 12,5% z hrube vyse dividendy.

Vyplnil jsem tedy za posledni 3 roky (tedy 3x) nasledujici formular:
https://service.bmf.gv.at/service/anwen ... =36314&s=D
A nechal si na ceskem finacnim uradu potvrdit domicil za 3 x 100 Kc.

Dale jsem je odeslal vsechny jednim doporucenym dopisem na rakousky financni urad. Financni urad mi odpovedel dopisem a pridelil mi Abzugsteuernummer (tedy nejake ID pro podavani danovych priznani). To se stalo jiz pred mesicem. Na uctu zadnou refundaci zatim nemam.

Moje otazky:
* muzu se s tim Abzugsteuernummer nekam prihlasit a videt treba aktualni stav? (cekal bych, ze to pujde nejak tady: https://finanzonline.bmf.gv.at/fon/)
* staci ted uz jen cekat az prijde refundace nebo je ode me jeste neco potreba udelat?

Budu vdecny za vase zkusenosti. Dekuju!
Naposledy upravil jivneo dne 10. 8. 2023 10:41, celkově upraveno 1
jivneo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Roman1989 9. 8. 2023 23:10

"* staci ted uz jen cekat az prijde refundace nebo je ode me jeste neco potreba udelat?"
dle mě čekat. Já na první vrácení čekal přes rok, ale to mi dělal CDCP.

Teď už jsem si žádal sám a mělo by to být rychlejší, dle lidí z diskuzí jim to přišlo za 5 týdnů až nižší měsíce. U mě zatím uplynulo 7 týdnů a pořád čekám.

Do dalších formulářů v dalších letech uvádíš právě to Abzugsteuernummer, což by prý mělo být taky rychlejší (někdo to psal v diskuzi, ničím to nedoložil).

o tom někam se přihlašovat s tím číslem a vidět aktuální stav nevím, dle mě to nejde, ale třeba někdo ví víc.

Každopádně zlatý Rakousko, v Německu to trvá až 2 roky. Mám zažádáno Německo i Irsko, ale očekávám, že Rakušáci budou nejrychlejší. Uvidíme.
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hyper9 9. 8. 2023 23:21

A jak by to bylo v Německu? Sazba daně v Německu je 26,375 %, podle Smlouvy o zamezení
dvojího zdanění je možné zaplatit v Německu jen 15% a tedy požádat o vrácení 11,375 %.

Co je potřeba pro to doložit a kam to poslat?
hyper9
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 10. 8. 2023 09:16

K Rakousku:
Je potřeba nějaké potvrzení od brokera přiložit do té webové žádosti, nebo fyzicky přiložit, nebo není třeba?

Český FÚ má nějaký obecný anglicky psaný formulář pro potvrzení domicilu, nebo to je něco specifického rakouského?
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod jivneo 10. 8. 2023 10:35

Roman1989 píše:"* staci ted uz jen cekat az prijde refundace nebo je ode me jeste neco potreba udelat?"
dle mě čekat. Já na první vrácení čekal přes rok, ale to mi dělal CDCP.

Teď už jsem si žádal sám a mělo by to být rychlejší, dle lidí z diskuzí jim to přišlo za 5 týdnů až nižší měsíce. U mě zatím uplynulo 7 týdnů a pořád čekám.

Do dalších formulářů v dalších letech uvádíš právě to Abzugsteuernummer, což by prý mělo být taky rychlejší (někdo to psal v diskuzi, ničím to nedoložil).

o tom někam se přihlašovat s tím číslem a vidět aktuální stav nevím, dle mě to nejde, ale třeba někdo ví víc.

Každopádně zlatý Rakousko, v Německu to trvá až 2 roky. Mám zažádáno Německo i Irsko, ale očekávám, že Rakušáci budou nejrychlejší. Uvidíme.

Diky za sdileni zkusenosti!

hyper9 píše:A jak by to bylo v Německu? Sazba daně v Německu je 26,375 %, podle Smlouvy o zamezení
dvojího zdanění je možné zaplatit v Německu jen 15% a tedy požádat o vrácení 11,375 %.

Co je potřeba pro to doložit a kam to poslat?

Nemecko by me taky zajimalo. Rekl jsem si, ze udelam Rakousko a pak budu pokracovat tady.

tmx643 píše:K Rakousku:
Je potřeba nějaké potvrzení od brokera přiložit do té webové žádosti, nebo fyzicky přiložit, nebo není třeba?

Český FÚ má nějaký obecný anglicky psaný formulář pro potvrzení domicilu, nebo to je něco specifického rakouského?

Staci, aby cesky FU orazitkoval ten formular, ktery jsem uvadel vyse.
jivneo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Roman1989 10. 8. 2023 11:54

"Nemecko by me taky zajimalo. Rekl jsem si, ze udelam Rakousko a pak budu pokracovat tady."

návod máš tady, je to jak píše uživatel Radora.
viewtopic.php?f=319&t=1328838&p=13428269#p13428269
že je správný mi potvrdil i jeden člověk z jednoho hedge fundu, že to taky takto dělají.

k dvěma příspěvkům výše se nemá cenu vyjadřovat: borci o obojím je milion informací na netu, udělejte si domácí úkol a pak se ptejte na detaily, ne že se na to klasicky vyserete a chcete to mít na stříbrným podnose. Pak tohle fórum nemá cenu, když se sem chodí jen sosat.
K tomu Rakousku hledejte v diskuzi na Patrii u akcií VIG a Erste, a na kurzy cz v diskuzi u Erste. Vše milionkrát popsáno.
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 10. 8. 2023 14:42

Roman: Nebylo by lepší sem teda radši nechodit a zůstat na patrii a kurzy, když ti vadí, že se na fóru, které kvůli tomu existuje, někdo na něco ptá? Bez toho, aby se informace řešily tady, tak to tu umře. ;)

jivneo:
Díky. Takže třetí možnost, to jsem nečekal. Vím o čj/aj/nj potvrzení o daňovém domicilu vydávaném FÚ, očekával jsem, že mi vydají to. Že Češi potvrdí i přímo rakouskou žádost je potěšující.
A potvrzení od brokera (že jsem skrz něj akcie držel) papírově, to stále platí i při té webové žádosti? Nebo to se tam dá nahrát přes web a posílá se poštou jen to potvrzení o podání? Jako třeba české daňové přiznání, kde se přílohy nahrály na web a pak se odevzdával jen jeden papír s podpisem (když se neposílalo datovou / nepodepisovalo elektronickým podpisem)?
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod Roman1989 10. 8. 2023 16:30

tmx:
ale já na to reagoval právě proto, protože jivneo si domácí úkol udělal, a ptal se jen na marginálii, tak jsem sdílel svou zkušenost. Tohle fórum mi více dalo, než vzalo, tak cítím určitý závazek to semka nějak vrátit. Proto občas reaguju když něco vím, nebo si myslím, že vím.

A ty v druhém odstavci jedeš pořád to stejný. To jsou dotazy, který jdou snadno vygooglit. Ještě jsem tě navedl, kde to hledat (ale to by udělal i Google). Neskutečná lenost, tohle jsou banální otázky.

Já pak můžu poradit, pokud má někdo Fio broker (u Patrie je to jednodušší, ta ví) o co přesně žádat, aby to Rakousko akceptovalo.
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod octaviampi 10. 8. 2023 21:26

Na podobne reci o google a hledani zacinam byt alergicky. Sam na jinem serveru “tvorim obsah”, sepisuju se s detaily a prehledy. No a proboha svateho! Je uplne normalni, ze kazdy nema zajem pidit se samostatne pres casto pochybne clanky, kde je vetsinou pulka informaci a nekde i s chybama. Konkretne zdaneni je nadhernym prikladem a na webu jsem za x let nenasel tak obsahle informace, jako tady od Ropa. Kdybychom se neptali, nevime!

Forum je od toho, aby si lidi pomahali. Ze ty chces hledat, to je tvuj problem. Ale necpi to jinym.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod hyper9 10. 8. 2023 21:46

Naprostý souhlas.

A já to beru tak, že i spoustě lidí jsem pomohl, protože mám radost z toho, že se tím vyřešil nějaký jejich problém nebo potřeba. A tak se klidně občas na něco zeptám i já. :-)
hyper9
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Roman1989 17. 11. 2023 09:35

jivneo: tak mi to teď došlo, všechny 4 roky naráz, co jsem žádal... trvalo jim to asi 6-7 měsíců.
Dobrý je, že k tomu poslali i úroky z prodlení (5-8%, čím starší rok, tím vyšší procento). Když bys to žádal přes Fio/CDCP tak ti by si úroky nechali.
Jinak Německo dle očekávání zatím nic, Irsko zatím taky ne a příští rok mě čeká Nizozemsko, tak uvidíme :-).

edit: návod https://ir.kontron.com/SNT_AG_Guidance_ ... 190521.pdf
Roman1989
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jivneo 17. 11. 2023 10:51

Moc diky za zkusenosti a gratuluju:)

Me zrovna vcera prisel postou vysledek. Bohuzel negativni. Za kazdy rok, za ktery jsem podaval zadost, mi prisly 2 dopisy. To hlavni z obsahu:

1) Ke zpracovani zadosti potrebujeme dalsi informace: Die Dividendenabrechnung für das Jahr 2020 ist inklusive Bestätigung (Stempel/Unterschrift) von der Depotbank nachzureichen.
-> To je asi pozadavek ze sekce 6A z DIAG formulare. Chapu spravne, ze je potreba ke kazdemu "last day before ex-dividend date" jeste dodat nejake 3 dokumenty od fia? (1. dukaz o tom ktery je to custodian account, 2. vlastnik custodian accountu, 3. turnover akcii az jeden mesic pred ex-date)

2) Auf dem Antragsformular DIAG wird die Unterschrift des Antragstellers (Punkt 9) im Original benötigt
-> Tomu pak nerozumim vubec. Pokud si dobre pamatuju, cast 9 jsem podepisoval.

Asi to zkusim znovu az v lednu, abych mohl rovnou pozadat i o 2023
jivneo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rasice 1. 12. 2023 15:20

Mohu se zeptat od kdy se žádost o vrácení daně vyplatí? Tzn. kolik to stojí žádat v Rakousku a Německu a jak dlouho zpátky o to lze požádat? Platí 5 let?

Díky
rasice
Návštěvník

Odeslat příspěvekod octaviampi 1. 12. 2023 16:30

Roman1989 píše:Já pak můžu poradit, pokud má někdo Fio broker (u Patrie je to jednodušší, ta ví) o co přesně žádat, aby to Rakousko akceptovalo.

Sepsal jsem si formulář, po Novém roce bych to chtěl poslat. Jde o Fio a částečně o Degiro. Druhé jmenované prý žádná potvrzení nedává.

Cos všechno kromě domicilu a formuláře dokládal? Myšleno především ohledně brokera, tj. jestli ti Fio vydalo nějaké souhrnné lejstro, poslal jsi výpis účtu s vyznačenou divi apod.

Dík
octaviampi
Diskutér