Vím, že se tu řešilo Fondee (garážovka apod.) Jen jsem chtěl z mailu sem hodit nějaké info, které se pro přehled může hodit. Neříkám, že to změní něčí pohled na Fondee v dobrém či špatném - prostě posílám info
![:-) :)](./images/smilies/01.gif)
===
Dovolím si uvést pár výhod, které oproti Portu máme:
Máme lépe diverzifikovaná portfolia a rozložené riziko pro klienty. V portfoliích zohledňujeme mnohem více i trhy mimo USA (například evropské akcie a dluhopisy), což už konzervativnějšího investování může být rozhodně výhodou.
Jsme flexibilnější i co se týče obchodování peněz klientů. Obchodujeme každý pracovní den, a klienti tak mohou peníze kdykoliv zainvestovat - nemusíte čekat na jeden specifický den.
Snažíme se vše dělat maximálně jednoduše a proklientsky. Tohle je něco, co poznáte nejlépe při využívání služby, ale obecně jde o to, že pro nás je na prvním místě vždy klient, jeho investice a pohodlí. A podle toho i přidáváme nové funkce, bereme v potaz zpětnou vazbu od klientů nebo třeba odpovídáme na dotazy v neděli večer. Snažíme se zkrátka být vždy při ruce
![:-) :)](./images/smilies/01.gif)
===
A) Měnové riziko u našich portfolií zajištěno není, a to z několika důvodů:
historická volatilita kurzu je relativně nízká,
klademe důraz na nákladovou složku a zajišťování by znamenalo dodatečné náklady pro naše klienty
zajišťovat efektivně nelze, protože dáváme klientům flexibilitu si peníze kdykoli vybrat a tudíž nevíme, na jaké časové období bychom zajišťovat měli (klient může zítra vybrat peníze, ale samotný produkt zajištění by zbyl).
===
Díky volbě vlastního složení portfolií máme možnost lépe řídit rizikovost produktu napříč různými typy portfolií. Pokud bychom se rozhodli pouze pro globální ETF, automaticky bychom přijali jeho stanovené procentuální rozložení aktiv.
Je důležité si uvědomit, že globální ETF řeší pouze akciovou složku portfolia a neřeší dluhopisovou složku
Vysoká jednotková cena globálního ETF může být problematická zvláště pro malé investory nebo ty s nižšími vklady
===
V Fondee nenakupujeme frakce, v Portu ta možnost je.
Ceny našich ETF-ek jsou takové, aby se v podstatě téměř kdykoliv dalo nakoupit v poměru odpovídajícím rizikovosti portfolia za vklad ve výši 1000 Kč. Frakční akcie mají kromě toho své nevýhody. Nákupem frakční akcie se vlastníkem stává broker a klient pouze věřitelem. Na frakční akcie nelze uplatnit časový test ani limit 100 000 Kč osvobození od daně, nelze uplatnit srážkovou daň u dividend, ztráty a zisky z frakčních akcií nelze kompenzovat se ztrátami a zisky z celých akcií.
2. Poplatek za správu je fixní poplatek, který se platí z hodnoty portfolia. Je ve výši 0,9 % ročně pro klasická portfolia a 0,5 % ročně pro DIP. Dále uvádíme, že jsou tady náklady ETF. Samotná ETF si účtují drobné poplatky – ať do nich investujete přes Fondee nebo jinde. Nestrhávají se z hodnoty portfolia, ale jsou zahrnuty v ceně ETF. U našich ETF-ek jsou tyto náklady v průměru 0,15 % ročně. Celkový TER je tedy 1,15 % (klasická portfolia) nebo 0,65 % (penzijní portfolia DIP).
V Fondee nakupujeme konkrétní ETF, z kterých jsou složeny naše portfolia (je jich celkem 14).
3. Možnost si sestavit vlastní portfolio je naším plánem pro druhou polovinu letošního roku/začátek roku příštího. Záměrem je dát klientům možnost vybrat si vlastní ETF z naší nabídky podle svého rizikového profilu. Poměr akciových a dluhopisových ETF však bude muset odpovídat tomu, zda se jedná o konzervativní nebo rizikovější portfolio.Je možné, že v této fázi také rozšíříme naši stávající nabídku ETF. Taková možnost by mohla být k dispozici i pro portfolia DIP, ale zatím jsou to jen plány, kde Vám to nemůžeme s jistout potvrdit.
Jinak můžete svou strategii u penzijního portfolia (DIP) změnit kdykoliv v průběhu investování. Je zcela pochopitelné, že s blížícím se obdobím pro splnění požadavků na výběr budou mít klienti tendenci přecházet ke konzervativnějším portfoliím. Pouze možnost přejít na rizikovější profil, než je ten doporučený dle vyhodnocení dotazníku, je vždy podmíněna opětovným vyplněním dotazníku. Rizikovost musí korespondovat s vyhodnocením dotazníku. Opětovné vyplnění dotazníku je dostupné jednou za půl roku.
===