Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz
PatrikChrz píše:Zas by nechal toho doomsayingu. Tam, kde bude práce (což Praha a Brno je) budou byty žádané a drahé.
V zásadě souhlasím s tím, že, má-li možnost do nějakého bytu jít, ať do něj i za cenu hypotéky jde. Stejně musí někde bydlet a pokud hypotéka plus mínus vyjde na cenu nájmu, není moc o čem uvažovat.
Jen bych vyřešil jednu věc a to bych se tazatele zeptat - jak sis tou svojí prací nyní jistý? Z dotazu jsem získal dojem, že jsi sotva někde nastoupil a to za mrzký peníz. Hypotéku bych si bral v momentě, kdy bych měl pocit, že u této (ve smyslu druhu, ne úplně konkrétní firmy) chci dlouhodobě zůstat, že mě uspokojuje emociálně i finančně a že jsem v ní dostatečně dobrý na to, aby mi akutně nehrozil vyhazov, nebo mě vzali jinde když z nějakého důvodu zde skončím. Pak má smysl si vzít hypotéku a na dlouhé roky se uvázat. Pokud si ale myslíš, že budeš práci ještě hodněkrát střídat a to i co se místa týče, že půjdeš třeba do jiného města, zkusíš to v jiné zemi, tak bych se k hypotéce ještě neuvazoval.
fc70 píše:Zásadní rozhodnutí a plánování je v tomto věku spíš jinde jinde: partnerka (partner?), děti? Nebo teda ještě nějaké další vzdělání (ať už vysoká škola s jasným potenciálem výdělku, nebo nějaká praktická věc). To se životem zamává daleko víc než tisícovka měsíčně tam nebo sem, a i než těch 1,6M – i když je daleko lepší je mít než nemít (např. protože jde studovat). (Pro orientaci: Jsou kariéry – i když nevím, jestli tobě teď dostupné – kde se po tak deseti letech zkušeností takový objem peněz dá vydělat za jeden rok. A manželství a děti s životem zamává ještě daleko víc, ať už když to uspěje, nebo když to neuspěje a skončí rozvodem.)
---
Jestli a jak moc utrácet … to si nakonec musíš rozhodnout sám. Důrazně ale doporučuji to nepřepísknout a neudělat z toho rutinu. Jít jednou za měsíc na dobré jídlo je zážitek, na který se můžeš celý týden těšit a další týden vzpomínat; jít do téže restaurace na oběd každý den je „nuda jako včera“.
---
Trochu to čtu jako „chtěl jsem hypotéku, tu asi mít nemůžu, tak bych to chtěl všechno letos utratit, ať si zlepším náladu“. To mi připadá jako reakce ode zdi ke zdi a odrazoval bych od toho.
Co takhle aspoň milion (nebo 1,4) dát zase na nějaký TV, aby se na něj nebylo žádné pokušení šáhnout? Nic nehoří a můžeš o tom v klidu přemýšlet.
---
S investováním… pokud nemáš usazenou a stabilní životní situaci (rodina, bydliště, …), nedával bych většinu do dlouhodobých investic typu akcie. Co já vím, třeba se za měsíc seznámíš a za rok a půl všechny ty peníze budou potřeba na společnou hypotéku – bylo by hloupé je mít v akciích, které jak na potvoru o 30% klesly. Na druhé straně o nějakém důchodu přemýšlej – na důchod ti nikdo nepůjčí, takže pokud se nechceš spolehnout na stát (co já vím, se spíš podprůměrným příjmem je to možná jediná možnost??), tak je potřeba nějaké portfolio začít budovat.
---
A ještě úplně jiný úhel pohledu by mohl být, že 1,6M * 4 % výnosu (pokud by to bylo převážně zainvestováno v akciích) je potenciál příjmu navíc řádově 5 tisíc – vs. těch tvých 25–28 z práce. Je to moc? Je to málo? Stojí to za to mít třeba nižší životní standard, ale větší pohodu? Co kdyby těch milionů bylo tak 8 a člověk měl stejných 25 tisíc i bez chození do práce? Je to lákavé, nebo bys radši chodil do práce a měl příjem 70, a ten celý utratil? Ale… zase… 8 milionů z příjmu 25 nenašetříš; zvýšení příjmu nebo změna rodinné situace jsou daleko důležitější.
intfo píše:Pro Jenda_: Dobrá doba pro investice byla většina z posledních 10 let.
intfo píše:Nárazové situace jako covid, nebo válka na východě jsou z pohledu investice vlastně celkem v pohodě, protože rychle odezní (dejme tomu rok).
intfo píše:Ale hlavně jde o to, že dobrá doba na investice může být i nyní a kdyby šlo o to, zda začít každý měsíc dávat část výplaty do akcií, tak ano, i nyní.
intfo píše:Ale tady jde o to vzít úspory a někam je jednorázově dát a to už je úplně o něčem jiném. Protože pak případný pokles o 30% zabolí mnohem více.
drkarel píše:Můj názor platí stejně pro DIP, i když ten je lepší než penzijko. Za zásadní "vadu" považuji, že se na to nedá sáhnout bez ztráty kytičky. (I když je to zase lepší, asi jde jen o případné poplatky a dodanění 10 let.)
drkarel píše:A k těm bytům: Vlastně více lidí z mého okolí malý byt pořízený v mládí nakonec neprodal. Teď je většina v baráku na periferii Prahy/za Prahou, šli cestou malý byt - větší byt/velký byt - barák a původní byty stále mají a pronajímají. Ony se ty byty taky v budoucnu (tedy pro mě už za prá let) budou hodit dětem.
Kootil píše: A já bydlím 20km od Brna a i ty ceny za nájem jsou raketa, v našem městě, ekvivalent 3+1 je nájem 16 tisíc + inkaso. Takže zatím vidím jako nejlepší východisko bydlení s tím otcem, protože razím rčení, že když jdete do nájmu tak platíte hypotéku...akorát někomu jinému.
Kootil píše: Určitě nechci ty peníze utratit během roku, na to jsem moc zodpovědný. Terminovaný vklad mě moc neláká, mám teď 5% co jsem chytil u banky Creditas a využil toho, že ten vklad je možné zralizovat do 45 dnů, ale teď bych dal asi větší přednost spořáku u Maxe kde je 3,8% než TV s 2,8%...jasně řeším procento nebo deseity, který jsou asi irelevantní ale nechci to ted po roce zase na rok fixovat.
Kootil píše:Ale třeba nějaký to auto bych si rád pořídil, ... Spíš než že bych to chtěl utratit na truc, ... A vlastně si je moc neužila. ... Myslím to v tom směru, že prostě ona si ty peníze vůbec neužila a to čeho chtěla tak vlastně ani nedosáhla.
Kootil píše: Ale abych si udělal radost třeba s dražším autem, na to jsem asi moc zbabělej a konzervativní, ale zase to člověku dává ty zadní vrátka a pocit finanční jistoty. Jo, když mi bylo 18, to jsem měl jinačí koule. To jsem pracoval přes léto, tak jsem toho využil a vzal si kontokorent a samozřejmě jsem rozfofroval peníze co jsem měl ušetřený a pak i ten kontokorent...s holkama ale když se podívám zpětně, tak to byla doba kdy jsem asi fakt žil a nepřežíval jako teď.
Jenda_ píše:Jako jo, ale na druhou stranu, přiznejme si - má fakt tazatel, nejspíš s ne úplně vysokým příjmem, na to, vlastnit několik bytů?
aaaa píše:Nemovitosti lepsi nemit, je to hodne starosti i nakladu, maximalne jednu na vlastni bydleni a vic nic.
Kootil píše:
Práci zatím nemám. Já jsem vlastně hned po maturitě (maturoval jsem jaro 2023) tak jsem v září nastoupil na druhou maturitu, na technický obor a dostal jsem se do druháku ale už jsem v tom neviděl potenciál a spíš jsem si řekl, že chci vydělávat peníze. Tak jsem to tam byl tento týden ukončit a začínám si něco hledat, nejspíš s nástupem od nového roku, protože už ted na konci roku se mi nechce nic začínat a mám polštář abych si to mohl dovolit, což jste vlastně psal v prvním příspěvku a to je fajn. Ale co se týče platu, tak vycházím z toho, že jsem byl v létě na několika pohovorech, mám vystudovanou ekonomku a hlásil jsem se na pozice jako bankéř/prodejce/obchoďák a u všech těchto pozic bylo tak 27 tisíc čistá ruka. Samozřejmě bych si mohl hledat něco lépe placeného, ale je otázka, jestli vůbec něco takového lze sehnat když je člověk na začátku pracovních zkušeností. 10% mám ale říkám, kolik bych musel vydělávat aby to stačilo na slušný byt a nebylo to 1+kk.
A já bydlím 20km od Brna a i ty ceny za nájem jsou raketa, v našem městě, ekvivalent 3+1 je nájem 16 tisíc + inkaso. Takže zatím vidím jako nejlepší východisko bydlení s tím otcem, protože razím rčení, že když jdete do nájmu tak platíte hypotéku...akorát někomu jinému.
drkarel píše:Tak mladý řemeslník může dělat 7 dní v týdnu a 10-12/h denně, není placený od hodiny, ale od dokončené práce a obkladač si to klidně může vydělat, zvláště při nějakých luxusnějších obkladech.
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků