Měnová zasedání ČNB

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bichon824 26. 1. 2023 15:57

Podle Novinky.cz se dnes se setkal premiér Fiala s Michlem a jednali o snaze snížit inflaci. Hmm, a že se setkali ausgerechnet pár dnů před zasedáním ČNB ? Navíc ministr Stanjura se zúčastní zasedání. Je to dojemné ve světě financí , že se chce rozloučit s končícími dvěma členy přímo na zasedání. Copak se to asi chystá ?
bichon824
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drummond 26. 1. 2023 16:15

Není těžké si domyslet, že vláda tlačí na ČNB, aby nezůstala jen u polovičatých řešení a ještě úroky zvedla. Obě strany se musí podílet na řešení, vláda argumentuje, že chystaný 70 mld. balíček škrtů je její kus do mozaiky a táže se, kde je díl ČNB. Michl tvrdí svou ohranou písničku, že nikdy nebyla politika ČNB tak restriktivní (ignorujíc, že reálná úroková míra je vůbec nejnižsí v dějinách) a tedy že už dělá dost. Fiala logicky nesouhlasil a tlačil na Michla. Nejsem si jist, zda u takto dětinsky se chvoajícího guvernéra to nezpůsobí pravý opak, že o to více zatvrzeleji bude trvat na své teorii, že se to vše vyčeká.
drummond
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jjrr 26. 1. 2023 16:19

ČNB je nezávislá, není podřízena vládě. Fiala si může kvákat, co chce, má to marné.
jjrr
Poslední varování

Odeslat příspěvekod drummond 26. 1. 2023 16:45

Stejně tak jsou směšné řeči Michla, jak se vláda musí na zkrocení inflace podílet a nepodílí se. Pritom je to on, kdo má genialni nástroj, jak ji k tomu donutit: zvýšit úrokovou sazbu. Vládě se tak prodraží dluhová služba, ze si rychle pospisi s vyrovnáním schodku rozpočtu, aby si už nemusela půjčovat. Jenže ono by se to prodrazilo i Agrofertu, proto Michl sazby proste nezvedne a budeme se v režimu zvýšené inflace plácat roky.
Naposledy upravil drummond dne 27. 1. 2023 08:35, celkově upraveno 1
drummond
Nadšenec

Odeslat příspěvekod saabik 27. 1. 2023 07:42

jjrr píše:ČNB je nezávislá, není podřízena vládě. Fiala si může kvákat, co chce, má to marné.


Až na malý, ale ne nepodstatný detail. Vláda by měla podnikat kroky vedoucí ke stabilizaci inflace a koruny pokud možno s společně s ČNB, sdílet informace a kooperovat, a nedělat protichůdná 'rozhodnutí'. Proto by měly být tyto schůzky naprosto normální. Takže za mě je dobře, že tyto schůzky jsou a budu rád, pokud se budou opakovat na nějaké pravidelně nepravidelné bázi.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod LaNov 28. 1. 2023 09:23

Rozhovor s asi nejrozumnějším členem BR T. Holubem na Seznamu Zprávy z předevčerejška - must read pro ty, co majímá měnová politika https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-zvysme-sazby-jinak-tady-s-nami-bude-inflace-dlouho-varuje-radni-cnb-224259 Na rozdíl od Michla neblouzní o Rašínovi, ale má zjevně načtenou měnovou politiku Fedu ze 70. let a doby ropných šoků ...
LaNov
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drummond 28. 1. 2023 10:31

Na což bohužel obsáhle reagovala Zamrazilova zde
https://www.e15.cz/rozhovory/k-ere-levn ... va-1396209
Která v kýžený efekt dalšího navýšení nevěří… tomu, co říká Holub a desítky ekonomu říká “ze se nám tu rozšířil takový narativ” (viz jeji twitter)
Aspoň na rozdíl od Michla nechce začít v létě sazby snizovat.
drummond
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 28. 1. 2023 10:31

Zajímavý článek, Holub má pravdu. Bureš s ovarem ale sestavili bankovní radu takovou, aby držela sazby nízko, protože jinak by to Agrofert neutáhl. Takže takový tunel z úspor obyvatel do kapsy bureše - fakt super!

Když se k tomu přidala ještě aktuální vláda, která se rozhodla kromě pokračování v dárečcích a neřízeném zadlužování ještě zlikvidovat pražskou burzu, nezbývá nic jiného než si sbalit kufry a pozorovat ten nevyhnutelný úpadek ČR ze zahraničí.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Tonddy 28. 1. 2023 11:35

... ale proč tedy koruna posiluje, i když ČNB neintervenuje?
Tonddy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drummond 28. 1. 2023 12:06

Tonddy: Jednak proto, že se velkým hráčům vyplatí korunu kupovat, úrokový diferenciál ve vztahu k EUR (ale i USD) pokud Michl úplně nezešílí bude po celý rok 2023 ve prospěch CZK a kurzové riziko (které by ten úrokový diferenciál smazalo) nehrozí, neboť CNB je připravená někde na hranici 24,70 korunu bránit. Dalším (i když ne tak zásadním) důvodem je, že si velká část firem půjčuje v EUR, ale část z toho potřebují přetavit do CZK, což posiluje poptávku po CZK.
drummond
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mikocz 30. 1. 2023 17:21

LaNov píše:Rozhovor s asi nejrozumnějším členem BR T. Holubem na Seznamu Zprávy z předevčerejška - must read pro ty, co majímá měnová politika https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-zvysme-sazby-jinak-tady-s-nami-bude-inflace-dlouho-varuje-radni-cnb-224259 Na rozdíl od Michla neblouzní o Rašínovi, ale má zjevně načtenou měnovou politiku Fedu ze 70. let a doby ropných šoků ...

Trochu nechápu to společenskou poptávku po zvýšení sazeb. Sice nevím, co tam Michl dělá a co předpokládá, ale pravda je, že reálně budou následující měsíce (mimo leden) meziměsíční přírustky inflace nula nula nic, a i meziroční číslo, ze kterého se nejlíp panikaří, bude letos po létě možná 5% nebo níž. Možná je čas akceptovat, že jsme schudli, že úspory za ty dva roky ztratily těch 30% hodnoty, že je to zkrátka v ***** a teď to už nic nezachrání. Vsadím se, že za pár měsíců tu bude společenská poptávka po snižovaní sazeb, aby se nakopla ekonomika.
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lenka_2 30. 1. 2023 17:36

Já teda nevím, jaká je společenská poptávka. Místní diskutéři ovšem vesměs nejsou socky žijící od výplaty k výplatě a mají také nějaké úspory. A část z nich mají v rámci diverzifikace na spořáku. Proto je logicky v jejich zájmu, aby úrokové sazby aspoň příliš nezaostávaly za inflací, když už ji nemůžou předčít.
Lenka_2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod yowie 30. 1. 2023 17:48

mikocz: Tak ona to není jen společenská poptávka:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... esi-219870

Jinak za mě, už to zvýšení na 7% udělalo dost, nicméně máme tu historickou (nevím, jak moc správnou) paralelu s Volckerem, kdy léčba šokem konečně po dekádě vysoké inflace pomohla.

Sám nevím, jak to dopadne, jestli bude inflace do roku 2024-25 poblíž cíle, rád vysmeknu Michlovi poklonu, ale pořád se i z jeho starých vystoupení (v roce 2008 byl pro tvrdé zvyšování sazeb) nemůžu zbavit dojmu, že takhle lavíruje i kvůli jiným zájmům, než je jen zájem ČR...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 30. 1. 2023 18:32

Otázkou zůstává, zda ve vlně snížení moci AB, nešplouchne i nějaká vlna do ČNB, která by začala chránit zájmy ČR, nikoliv AB.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 30. 1. 2023 18:43

jjrr
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků