tmx643 píše:Nutnost prokázat vztah k zemi je normální, na Slovensku to chtějí snad všechny banky. Bez toho účet nezaloží. Možná to jen většina bank dosud neřešila.
Legislativa EU umožňuje získat každému občanovi EU (na základě Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/92/EU:
https://europa.eu/youreurope/citizens/c ... dex_cs.htm) možnost si otevřít v jakékoliv členské zemi „základní platební účet“ i bez prokázání jakéhokoliv vztahu k dané zemi - je ale třeba si o něj proaktivně říct (zpravidla je možné takový produkt otevřít jen na pobočce, online jsem to nikde v nabídce neviděl - možná se směrnice nevztahuje na čistě internetové banky typu Revolut - až tak podrobně tu směrnici zase neznám
a obsahuje přesně vyjmenované služby, které banka musí poskytnout - např. platební kartu a určitý počet výběrů aspoň z vlastních bankomatů, nemusí ovšem zajišťovat specifické produkty nebo služby, např. spořicí účet).
Banky mají právo takový produkt poskytovat za úplatu, i když běžně můžou mít v nabídce obvyklý nezpoplatněný produkt a v legislativě dané země můžou být určité odchylky v názvu tohoto produktu - specificky na Slovensku má snad každá banka „legislativní účty“ (kromě „platebního účtu se základními funkcemi“ musí dle tamních zákonů poskytovat i pro klienty s nízkým příjmy jiný typ „základního“ účtu bez poplatku, pokud klient nemá u jiné banky v zemi vedený účet), např. VÚB (první odkaz ve vyhledávači) je uvádí na stránkách:
https://www.vub.sk/ludia/ucty/legislativne-ucty.htmlNicméně na Slovensku jsem už měl účet ve více bankách a na zásadní problémy si nevzpomínám (ale je to, pravda, historie a je možné, že právě v důsledku této legislativy jsou banky „pečlivější“ v prověřování klientů a třeba nejsou tolik ochotné otevírat „normální“ účty - což je, nakonec, důsledek jakékoliv regulace). Jinak například asi nejmenší potíže si bylo otevřít účet ve slovenské pobočce Fio (jediné (a spíš technické) omezení bylo, že klient nemohl mít účet současně u Fio v ČR - což patrně pořád přetrvává).
Možná by se teoreticky šlo „domáhat“ u banky otevření právě onoho „legislativního“ účtu - nabízí ho i Raiffeisenbank:
https://www.rb.cz/osobni/ucty/bezne-uct ... tebni-ucet, nicméně je určen pro klienty, kteří nemají účet u jiné banky v ČR (což se prokazuje jen prohlášením, ale pokud by banka viděla, že na účet jsou zasílány peníze z účtů z jiných bank, mohla by to nějak začít rozporovat) - a třeba si po úspěšném otevření říct o účet z normální nabídky (ale takový účet by banka mohla klidně vypovědět a klienta se tak zbavit - nějak matně si vzpomínám, že i RB upravovala obchodní podmínky, kde bylo zmíněno, že důvodem k ukončení smluvního vztahu může být i „ztráta důvěry“:
https://www.mesec.cz/clanky/kdy-vam-ban ... ta-duvery/)
tmx643 píše:Na co jsem narážel já bylo, že i Slovák narozený do roku 1992 do udělení trvalého pobytu v ČR nemá české RČ
Tohle ale také neplatí, MVČR přidělí RČ i na základě vydání potvrzení o přechodném pobytu:
https://portal.gov.cz/informace/rodne-c ... ce-INF-167