V Česku ve středu startuje nová banka. Skloubili jsme tradiční bankovnictví s punkem, říká šéf Partners Banky
https://byznys.hn.cz/c1-67301170-za-pet ... marek-ditz
Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz
svaricek píše:Žádná banka nemá fixní poplatek za celou transakci. Při převodu USD do hry vstupují i korespondenční banky, u kterých ani odesílající banka neví, kolik bude příjemci konečně doručeno. To funguje u všech bank na světě, které využívají systém SWIFT. Partners Bank zatím nemá vlastní SWIFT kód. Air Bank si účtuje "pouze" 100 Kč, Revolut u příchozích plateb v USD často neúčtuje žádný poplatek. Nevidím v Partners Bank žádnou revoluci, ani v tom, jak o sobě Partners Bank tvrdí, že je punková banka. To by museli nabídnout něco, co běžné banky nechtějí nabízet.
Milos píše:Co má být tím punkem? Má někdo předplatné HN a může ten článek odemknout?
PatrikChrz píše:svaricek píše:Žádná banka nemá fixní poplatek za celou transakci. Při převodu USD do hry vstupují i korespondenční banky, u kterých ani odesílající banka neví, kolik bude příjemci konečně doručeno. To funguje u všech bank na světě, které využívají systém SWIFT. Partners Bank zatím nemá vlastní SWIFT kód. Air Bank si účtuje "pouze" 100 Kč, Revolut u příchozích plateb v USD často neúčtuje žádný poplatek. Nevidím v Partners Bank žádnou revoluci, ani v tom, jak o sobě Partners Bank tvrdí, že je punková banka. To by museli nabídnout něco, co běžné banky nechtějí nabízet.
To není úplně přesné. Platbu lze poslat jako BEN, SHA nebo OUR. A u OUR plateb nabízejní některé banky a devizovky i paušál, třeba FIO má u plateb v jiných měnách, než EUR fixní poplatek 500 Kč. Na účet příjemce tak dojde zaslaná částka, veškeré náklady platí odesilatel, ať už skutečné, nebo paušální (pak je rozdíl ziskem nebo nákladem banky)
Tohle banky tvrdívají, ale já to beru trochu s rezervou.Leeroy Jenkins píše:Korespondenční poplatky nelze ovlivnit a jsou různé případ od případů dle routování
čulibrk píše:Podle mě nejsou u nich vklady pojištěny, když nejsou na seznamu:
https://www.garancnisystem.cz/pojistene-instituce
svaricek píše:I když platíte "OUR", odesílající banka si může účtovat svůj poplatek za zpracování SWIFT platby.
Korespondenční banky (banky, které zprostředkovávají platbu mezi odesílající a přijímající bankou) si také můžou účtovat poplatky.
Tyto poplatky se obvykle odečítají z odesílané částky, takže příjemce obdrží méně peněz, než jste odeslali.
fc70 píše:Tohle banky tvrdívají, ale já to beru trochu s rezervou.Leeroy Jenkins píše:Korespondenční poplatky nelze ovlivnit a jsou různé případ od případů dle routování
Je to pravda v tom smyslu, že každá banka tak má nastavené VOP a může to klientovi říct, aby odprejskl a ten nečekaný poplatek zkrátka zaplatil.
Ale banka má to routování pod kontrolou, může si to smluvit s kým chce jak chce. Asi ne maličká banka typu Trinity (která právě zveřejnila že všechny SWIFTové platby přijímá přes ING) při platbě forintů do nějaké rozvojové země; ale myslím, že nikomu nic nebrání smluvně zajistit a slíbit, třeba že dolarové platby do USA projdou nejpozději D+2 a bez dalšího poplatku, protože banka má přímý korespondenční vztah s bankou zapojenou do vnitrostátních plateb v USA a takovou smlouvu, že to má zaručené. Stačí jen chtít (a mít dost zákazníků, které to naláká, aby ti stálo za tu námahu).
Vůbec bych se nedivil, kdyby v ČR nějaká banka takové garance nabízela – asi firmám u drahých účtů. Ale taky bych se nedivil, kdyby ta banka v ČR neměla vůbec žádné pobočky.
Pro běžné spotřebitele je SWIFT drahá služba, kterou používají zřídka a málokdo si podle ní vybírá účet, to je holt těžké.
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků