AML + evidence skutečných majitelů a banky

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ripper6 8. 12. 2022 20:11

Me by zajmalo, jestli se ted nove banky bezne ptaj na to jestli ma clovek i jinde ucet?
A pokud jim zalzu, co mi hrozi? Tedy odpovim ne, pac si reknu co je jim do toho.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod drummond 8. 12. 2022 20:54

peter23p píše:Já byl u ČSOB veden jako politicky exponovaná osoba ač sem s politikou nikdy neměl nic společného a byl v té době ještě student. Kvůli tomu sem měl omezené některé služby. Po několika reklamacích a odvolání mi ten status odebrali aniž by mi o tom dali nějak vědět nebo se omluvily.


Mě se tohle stalo s UniCredit letos v létě, a to jen kvuli mému zaměstnavateli. Manuálně to však za par dni odstranili.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 8. 12. 2022 20:56

ripper6: Tak pokud zakládáš účet na dálku, tak se zeptat musí, protože bez dalšího účtu založení účtu na dálku není možné.
A jiným způsobem (čti osobně) jsem účet nezakládal od roku 2007. A to současný AML zákona ještě neplatil.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Solymr 12. 12. 2022 22:56

Dobrý den, mám jeden ne úplně tradiční dotaz, bohužel si s ním nevím rady, proto zkouším sílu internetu a za jakoukoliv radu budu nesmírně rád.

O víkendu jsem poslal peníze (110€), dnes byly strženy a ještě o poledni ki přišel mail s předmětem jak tenhle příspěvek. Přes Messenger jsem se domluvil s jedním člověkem z Itálie na koupi zboží pro osobní použití (ne výdělečné, ne podnikatelské atd). Minulý rok jsem od něj kupoval asi za 80€ a vše bylo okay. Neseženu nic jako fakturu. V mailu banka mj. píše "prokázat a doložit původ a zdroj peněžních prostředků, jakož i sdělit Bance veškeré informace a prokázat skutečnosti, které je Banka povinna zjišťovat, včetně doložení účelu a povahy klientem požadované či využívané finanční služby."

To si mám zažádat o potvrzení příjmů u zaměstnavatele? Nevím, jestli mi jej za tento rok dá, nebo jen dodat výplatní pásky za měsíce roku 2022?
Místo faktury screeny komunikace na Messenger s tím člověkem? Nebo nějaké čestné prohlášení?

Jen dodám, že zboží má sběratelský charakter a lidé v Evropě i ČR mezi sebou tohle zboží obchodují i v daleko vyšších částkách.

Za jakoukoliv radu děkuji!
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod polda 12. 12. 2022 23:11

Zavolat do banky o co jim jde a co potřebuji. Může to být jen odpověď automatu, případně problém kdy budou blokovat peníze třeba půl roku.
Trvat na tom,že 110€ nedosahuje ani výše minimálního platu.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LaNov 13. 12. 2022 00:09

"Doplňující informace k platbě 110 € z 11.12. z mého účtu 123456/9876 na účet IT000000000000: Platba za zboží (sběratelský předmět) od dodavatele Carlo Serato, Rimini, Itálie"
Nehledejte problém, kde není. Když budou potřebovat víc, tak se ozvou - a lépe než nějakým automatem.
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 13. 12. 2022 04:32

To jest ukázka kontroly klienta dle AML - viz § 8 odst. 2 zákona č. 253/2008 Sb.
(2) Kontrola klienta zahrnuje
a) získání a vyhodnocení informací o účelu a zamýšlené povaze obchodu nebo obchodního vztahu a informací o povaze podnikání klienta,
d) průběžné sledování obchodního vztahu včetně přezkoumávání obchodů prováděných v průběhu daného vztahu za účelem zjištění, zda obchody jsou v souladu s tím, co je povinné osobě známo o klientovi a jeho podnikatelském a rizikovém profilu,
e) přezkoumávání zdrojů peněžních prostředků nebo jiného majetku, kterého se obchod nebo obchodní vztah týká,

Takže si dovolím doplnit odpověď od LaNov takto:
Doplňující informace k platbě 110 € z 11.12. z mého účtu 123456/9876 na účet IT000000000000: Platba za zboží (sběratelský předmět) od dodavatele Carlo Serato, Rimini, Itálie. Zdroj peněžních prostředků: příjmy ze zaměstnání.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 13. 12. 2022 13:26

A bude hur... to je des, docela se bojim uz i toho tzv "protaceni penez"

„Dokažte, proč vám přišly peníze,“
https://hlidacipes.org/dokazte-proc-vam ... .sznhp.box
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Rop 13. 12. 2022 18:26

To je velká budoucnost.

Dneska jsem byl na projednávání připomínek k novele AML zákona na Ministerstvu financí. V této novele nic takového není - https://odok.cz/portal/veklep/material/ALBSCK5FPERS/

Připravuje se směrnice / nařízení AML zcela nové na EU úrovni - https://finance.ec.europa.eu/publicatio ... package_en

A na té se prý chtějí vyřádit poslanci europarlamentu s pozměňováky, takže uvidíme. Každopádně dřív než v roce 2024 to nebude.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Solymr 1. 1. 2023 18:34

1) Dobrý den paní XY,

dodávám doplňující informace k platbě 110 Eur ze dne 12.12.2022 z účtu X na účet Y : Platba za zboží (sběratelské předměty) od dodavatele Jméno+příjmení, stát. Zdroj peněžních prostředků: příjmy ze zaměstnání.
Snad jsou tyto informace dostačující. V případě jsem schopen zodpovědět všechny Vaše dotazy. Děkuji předem za kladné vyřešení.

2) Dobrý den,

velice děkuji za Vaši zprávu. Můžete prosím předmětný obchod doložit např. fakturou či kupní smlouvou?
Předem velice děkuji za součinnost.

3) Dobrý den paní XY,

bohužel, nemám či mít nebudu od koupě zboží ani fakturu, ani kupní smlouvu. K domluvě mezi oběma stranami došlo přes internetovou komunikaci. Jsem schopen doložit fotku kupovaného zboží, které svým obsahem spadá do kategorie "sběratelské předměty (uvedeno specifičtěji)", což je častý artikl nákupů a prodejů s lidmi z jiných zemí, jakožto je český trh "malý".
Prosím tedy o kladné vyřízení a uvolnění poslané částky směrem k prodávajícímu.

4) Dobrý den,

velice děkuji za Vaši odpověď. Můžete prosím zaslat zmíněnou internetovou konverzaci?
Předem velice děkuji za součinnost.

5) Dobrý den,

zasílám dvě fotky odkazující na předmět koupě a reakci na tento předmět právě s částkou 110€. Snad je nyní vše dostačující pro odeslání peněz směrem k dodavateli.
Děkuji za kladné vyřízení žádosti.

6) Dobrý den,

velice děkuji za doložení podkladů. Vaše platba byla postoupena k provedení.

Takto šla naše komunikace až do úplného vyřešení (naštěstí v můj prospěch). Zachovali byste se stejně, nebo byste se hned snažili vybalit vše (fotky odkazující na uskutečnění obchodu včetně předmětu obchodu a dohodnuté částky)? Měl jsem jen "smůlu", nebo se tohle bude dít i v nejbližších letech častěji? Nebo prostě úřednice v bance je příliš horlivá do své práce?

Co mě na tom zaráží je to, že do zahraničí musí putovat mnohé částky (oběma směry) a to v daleko daleko větším množství. I co se týče trhu mnou kupovaného zboží, obchoduje se za mnohem větší částky (a to i zahraničí-ČR či naopak) a neslyšel jsem dřív nikoho si stěžovat na obdobný problém. Jasně, z odchozí platby nejde poznat smysl částky.
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 1. 1. 2023 19:25

Postupoval bych asi stejně, resp. bych možná poslal tu komunikaci již po 2), pokud by mě to napadlo. Obávám se, že to je standard a bude hůř, i když jsem se s tím zatím nesetkal, a to platím do zahraničí tak jednou ročně dovolenou za 3-5 rodin, taky bez smluv/faktur na soukromé účty pronajímatele. Možná taky záleží na bance, některé jsou "předposranější".
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 1. 1. 2023 19:57

Nebo je jen účet příjemce rizikový z předchozích šetření FAU nebo banky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod retron 1. 1. 2023 21:26

tohle fakt nekdo resil kvuli 110 eur? ��‍♂️
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Solymr 2. 1. 2023 09:55

retron píše:tohle fakt nekdo resil kvuli 110 eur? ��‍♂️


Ano, nepsal bych to tu jen jako novoroční vtípek. Koneckonců první mail od banky jsem dostal někdy 13/12.

Před rokem se mi to nestalo, protože nová bankovní úřednice pracuje v bance asi půl roku. Btw. jedná se o Creditas.
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 1. 2023 10:32

Z mé zkušenosti jsou malé banky v kontrole přísnější. To může vyplývat i z přísnějšího postoje (zcela zaslouženého) ČNB k nim.
drkarel
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků