Účet pro obec

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod beet 8. 2. 2023 19:26

Byl jsem pověřen zjištěním možností, jestli to nejde někde lépe. V tomhle oboru nejsem vůbec kovaný, takže se táži zde.
Aktuálně má naše obec účet u KB, kde platíme 500Kč/měsíčně a na spořáku je úrok 0,01%. Je to tak protože to předchozí vedení neřešilo.
Určitě to jde někde lépe. Požadavek je BÚ za 0Kč a co nejvyšší procenta na spořáku.
Někdo nějaké tipy, či doporučení kde založit?
beet
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lenka_2 8. 2. 2023 19:59

Creditas - běžný účet zdarma, Spořicí účet + 2,5 %.
https://www.creditas.cz/firma/municipality/
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ROlda78 8. 2. 2023 20:01

ta pětistovka p.m. je tak na žalobu starosty a všech zastupitelů,
opravdu se chovají jako správní hospodáři!
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod LaNov 8. 2. 2023 20:39

@Rolda Bohužel se dá čekat argument: podívejte na Sberbank! Bohužel u peněz, které ti neříkají pane, je toto také potřeba brát v úvahu a pracovat opatrně s bankami, kde hrozí likvidační řešení případné krize.
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 9. 2. 2023 11:15

Rolda: Ty jsi taky se vším hned hotov. :) LaNov má pravdu. Ovšem "obec" je dost široký termín, jsou určitě obce, které hospodaří s prostředky, které se vejdou do pojištění, nebo to lze řešit pár bankami. Každopádně bych zde upřednostnil jistotu před výnosem, Sberbank dopadla/dopadne dost dobře.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod beet 9. 2. 2023 11:35

Jsme malá obec. Do pojištění se vejdem.
beet
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saabik 9. 2. 2023 11:58

Je to jednoduché. Osobně navštiv pobočku všech systémových bank s žádostí o nabídku. Následně z nich vyber tu nejlepší. Není jich mnoho:
https://www.cnb.cz/cs/financni-stabilit ... instituci/

Jiné systémově významné instituce Celkové skóre v %
Československá obchodní banka 25,8
Komerční banka 17,5
Česká spořitelna 15,6
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia 11,2
Raiffeisenbank 6,4
PPF Financial Holdings 5,9

Takhle by se měl starat řádný hospodář. To, že se teď vejdete do pojištění vkladů neznamená, že za nějakou dobu to tak bude stále. Případná změna ústavu je totiž dost opruz a je dobré jej měnit pokud možno co nejméně.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 9. 2. 2023 12:51

Já jsem žil v domnění, že pojištění se týká jen fyzických osob. Koho všeho se teda týká?

EDIT: Tak jsem si to dohledal a týká se to i právnických osob. To jsem fakt netušil. :-)
S obcema je to ale složitější:
https://www.garancnisystem.cz/pro-obce
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod beet 9. 2. 2023 13:55

Ta KB nám ještě nabízí overnight spořák. Nic moc jsem k tomu nedohledal. Neví někdo jak to přesně funguje a jestli je v tom nějaký zádrhel?
beet
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ROlda78 9. 2. 2023 14:22

drkarel píše:Rolda: Ty jsi taky se vším hned hotov. :)
no s tímto fakt jsem!
Jako vem si 500,- × 12, tj. 6000,- ročně. Kurňa kdyby to měli dát do místní školky a koupit jim tam pár krabiček Lega! Předpokládám, že takto je to tam klidně několik volebních období, tak si to vynásob třeba jen 8× (za 2 období) a jsme na 50000 Kč! A to ani neřeším ty ušlé úroky, které by udělaly mnohem více! Samozřejmě dát > 10 mega do jednoho ústavu je na hlavu (dle stejného paragrafu)!
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 9. 2. 2023 17:00

Tak vadí nám to tu asi všem, ale žaloba by jasně byla odsouzena k neúspěchu. Za sebe vyhledávám to bezpoplatkové a v zásadě nejlevnější (lépe nejlepší poměr cena/výkon), cizímu to ale úplně s čistým svědomím poradit nemůžu, natož v odpovědné funkci. Jsou s tím spojena nějaká rizika, práce ...
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 9. 2. 2023 18:36

Vaši diskuzi směřující mimo téma bych si dovolil ukončit slovy: "Nevěšte bývalé zastupitele kvůli 500 Kč měsíčně. Určitě prošustrovali někde jinde mnohem víc peněz." Děkuji.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ROlda78 9. 2. 2023 19:58

právě, takže když nějakého oběsíš, je riziko justičního omylu téměř nulové!
(ale klidně to berte jako "malou" hyperbolu). Ale zpět k tématu. Chválím beeta, že s tím chce něco dělat! :tleskani
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LaNov 9. 2. 2023 20:20

Dovolím se vrátit k téma účtů obcí odkazem na pravidla pojištění, které jsou je MALINKO složitější než jen limit 100 tis. €: https://www.garancnisystem.cz/pro-obce Takže za mě buď velká banka nebo postup podle odkazu.
Jinak výsledek akce "oslov banku" by mě docela zajímal (samozřejmě s ohledem na to, o kolik peněz a na jak dlouho by šlo).
LaNov
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků