Platba v DKK (převod, vklad hotovosti) z Česka

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod meme1255 6. 6. 2023 09:39

Zdravím ve spolek,
potřeboval bych odeslat platbu ekvivalentu cca 40000 CZK v dánských korunách.
Mám účet v RB s multiměnou, ale vypekli mě, že DKK v hotovosti neberou na pokladnách a nejde je tedy vložit.
Je v Česku nějaká devizovka nebo jiná možnost, jak hotové DKK v Česku dostat na účet? Leda mi asi nezbyde než směnit naše CZK RB směnárnou + odtamtud platba (v tarifu v RB je 1 v ceně) – Revolut kvůli velikosti částky nestačí, ale kdyby šlo ušetřit ty 400 na směnách na kurzech… Díky. :-)
meme1255
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drummond 6. 6. 2023 10:51

Použij Wise, dělal jsem to takto se SEK.
drummond
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 6. 6. 2023 15:40

Ještě pozor na to, že i u té RB je v ceně ta jedna odchozí (anebo příchozí v kalendářním měsíci) zahraniční platba (a jen v tarifech Premium a Exclusive) pro poplatkovou instrukci SHA (tzn. můžou se účtovat poplatky korespondenčních bank a příjemci, pokud jeho banka účtuje poplatek za příchozí zahraniční platby), tzn. pokud příjemce požaduje celou částku, byla by jistota použít instrukci OUR a ta je za nějaké procento...

Jinak i RB Směnárna má taky nějaké omezení "zvýhodněných" směn do 40000 Kč, to by se bylo třeba podívat, jak by to přesně vyšlo.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 6. 2023 16:06

Většina devizovek nemá licenci pro "smíšené" obchody, tj. vklad hotovosti a převod na účet, nebo bezhotovostní příjem a výplatu v hotovosti. To mají většinou banky. A je fakt, že asi s DKK moc hotově pracovat nebudou, můžeš zkusit velké banky, ale asi se kvůli jednomu obchodu nevyplatí zakládat devizový účet.

Jo, to si lidi často myslí, že nejlepší koupit DKK ve směnárně a uložit v bance a pak posat :D

Je to obchodní nebo soukromá platba? Kdysi jsem do zahraničí platil tak, že jsem dal hotovost do cenného psaní a poslal poštou, vyšlo to levněji, než bankovní převod :D.

Tady totiž půjde o "ostatní zahraniční platbu" nikoliv SEPA (nejde o platbu v EUR) a ta bude dražší (u většiny bank 1 % z částky, minimálně několik set korun). Pak jsou takové úplné šílenosti, jako dát hotovost třeba autobusákovi, co jede do Dánska a cílová osoba by si to tam vyzvedla :D.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 6. 6. 2023 21:05

Nejvíce efektivní by mi přišlo se domluvit s příjemcem na SEPA platbě, než vymýšlet nějaké šílenosti - DKK je defakto pevně navázaná na euro a nemyslím si, že by taková nabídka mohla někoho pobouřit... :-)
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod polda 6. 6. 2023 21:34

Multiměna v RB Aktivní účet za 49,- má jednu odchozí a jednu příchozí NeSepa platbu měsíčně zdarma.
Poslal bych 40k přes devizovku zpět na účet a DKK do Dánska . To by to mělo být bez poplatků,jen si vybrat kurs - Exchange,Wise...
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 6. 6. 2023 21:46

Drobné upřesnění, ten RB Aktivní účet má měsíčně zdarma jednu příchozí NEBO jednu odchozí nonEUR platbu.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod LaNov 6. 6. 2023 21:53

Přiznám se, že jsem opět nepochopil zadání - tazatel drží DKK, které potřebuje dostat do Dánska? Nebo jen potřebuje zaplatit platbu v DKK? Pokud to druhé, tak z mého pohledu nejjednošší řešení: výměna přes Roklen (i nyní, mimo provozní hodiny mi nabízejí 12500 DKK za 40035 Kč čistá ruka) + rovnou poslat kamkoliv (zřejmě za 190 Kč, ale tím si nejsem jistý). Holt na šílenosti nejsem - ale schválně by mě zajímalo, kolik by se jimi dalo ušetřit ...
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Milos 6. 6. 2023 22:01

Já ten dotaz pochopil tak, že tazatel má DKK v hotovosti a potřebuje jimi něco bezhotovostně uhradit do Dánska.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod .void 6. 6. 2023 22:31

Pokud má tazatel dánské koruny v bankovkách, tak má to „stěstí”, že je v Česku žádná banka nebere. Buď bude mít štěstí na směnárnu, které je vezmou a je smění zpátky na české koruny nebo si nějakým způsobem založí účet v Dánsku a vloží si peníze tam.

Hotovost lze vložit na 15 pobočkách České spořitelny.
Naposledy upravil .void dne 7. 6. 2023 05:34, celkově upraveno 1
.void
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 7. 6. 2023 05:15

Milos píše:Drobné upřesnění, ten RB Aktivní účet má měsíčně zdarma jednu příchozí NEBO jednu odchozí nonEUR platbu.


OK , posílám kartou ,proto jsem napsal že přichozí a odchozí. Chyba
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 7. 6. 2023 05:23

To není úplně pravda, v ČS lze na některých pobočkách (byť jen 15 v republice) vložit i DKK: https://www.csas.cz/cs/osobni-finance/u ... xpand/true - otázkou pak je, co s tím dále (ale třeba Erste Premier nabízí vedení CM účtů v mnoha měnách bez poplatku i s multiměnovou kartou, tak klidně vložit, dobít Revolut a směnit)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod .void 7. 6. 2023 05:38

fremantle píše:To není úplně pravda, v ČS lze na některých pobočkách (byť jen 15 v republice) vložit i DKK

Děkuji za opravu, je pravda, že jsem to přehlédl, protože v jejich kurzovém lístku naznačují, že hotové DKK nesměňují.

fremantle píše:otázkou pak je, co s tím dále (ale třeba Erste Premier nabízí vedení CM účtů v mnoha měnách bez poplatku i s multiměnovou kartou, tak klidně vložit, dobít Revolut a směnit)...

To nabízí i retailové Plus konto.
.void
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků