Bankovní daň - Slovensko

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 7. 2024 20:41

Kamarád mi poslal do zpráv - https://e.dennikn.sk/4102900/dostavate- ... 4d717d2246

Přemýšlím, jestli peníze z VÚB nestáhnout
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eur.martin 18. 7. 2024 20:57

Zavedení nové daně na bankovní transakce na Slovensku by mohlo porušovat následující aspekty evropské legislativy:

Volný pohyb kapitálu:

Článek 63 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU): Zajišťuje volný pohyb kapitálu mezi členskými státy EU a třetími zeměmi. Jakákoli daň nebo poplatek, který by významně omezoval přeshraniční finanční transakce, může být považován za porušení tohoto článku.
Zásady jednotného vnitřního trhu:

Lisabonská smlouva: Posiluje práva občanů EU a podporuje jednotný vnitřní trh, který zahrnuje volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu. Nová daň na bankovní transakce by mohla být v rozporu s těmito zásadami, pokud by vedla k diskriminaci nebo neodůvodněným omezením.
Diskriminace a rovné zacházení:

Článek 18 SFEU: Zakazuje jakoukoli diskriminaci na základě státní příslušnosti. Pokud by daň disproporčně ovlivňovala zahraniční klienty nebo zahraniční bankovní transakce, mohlo by to být považováno za diskriminaci.
Proporcionálnost a právní jistota:

Zásada proporcionality: Legislativní opatření musí být přiměřená a nezbytná k dosažení zamýšleného cíle. Daň na bankovní transakce by měla být pečlivě zvážena, aby nebyla nadměrně zatěžující.
Zásada právní jistoty: Právní normy musí být jasné a předvídatelné, aby občané a podniky věděli, jaká pravidla se na ně vztahují.
Shrnutí: Plánovaná daň na bankovní transakce na Slovensku by mohla být v rozporu s evropským právem, zejména s principem volného pohybu kapitálu, zásadami jednotného vnitřního trhu, zákazem diskriminace a zásadami proporcionality a právní jistoty.
eur.martin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod minarjo 18. 7. 2024 23:49

To by se stejně týkalo (mohlo týkat) jen vnitrostátních bankovních plateb v rámci Slovenska, mezinárodních/SEPA ne, jak popsal @eur.martin.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod aaaa 19. 7. 2024 06:31

Nokia E50 + 2GB microSD A-Data + Nokia BH 202
aaaa
osobne

Odeslat příspěvekod minarjo 19. 7. 2024 11:35

Ovšem, ale zvýšený náklad banky musí v konečném důsledku stejně nějakou formou zaplatit klient, třeba formou nižšího úroku na SÚ. Kdo jiný by to platil, snad ne akcionáři banky :D.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Mrusnok 19. 7. 2024 12:13

Nemáme si, co vyčítat. U nás zase loni na podzim přestala ČNB úročit povinné minimální rezervy. To je také forma daně. Musíte si uložit 2 % z vkladů u centrální banky, ale nedostanete za to žádný úrok.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 19. 7. 2024 18:31

Ano, PMR jsou forma daně, ale řádově nižší a v podstatě zanedbatelná. Kdežto 0,3 % z převodu znamená, že si fakt rozmyslím, jestli vůbec chci používat (domácí) banku nebo jestli chci vše radši v hotových penězích (a pak někteří i „zapomenou“ přiznat DPH nebo zisk).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Ninaa 20. 7. 2024 11:01

Já jsem se dozvěděla (dokument z července 2019), že jsou 3 základní typy bankovní daně, které jsou již zavedeny nebo se o nich uvažuje:
a) daň z bankovních aktiv (případně daň z vkladů korporátních klientů či fyzických
osob), která není přímo závislá na ziskovosti banky;
b) progresivní zdanění příjmů právnických osob (speciální, oproti ostatním právnickým
osobám zvýšená, sazba daně z příjmů právnických osob pro bankovní sektor); a
c) daň z finančních transakcí (obvykle s nízkou sazbou, uvalená na výměnu finančních
nástrojů mezi bankami, typicky cenné papíry, dluhopisy, akcie, deriváty).

Jak je to přesně dnes, už jsem dál nehledala, ale je zajímavé nahlédnout, kolik evropských států nějaký typ bankovní daně uplatňovalo
https://www.politikaspolecnost.cz/wp-co ... IPPS-1.pdf
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SamerLP 21. 7. 2024 02:11

Zdaniť sa mal finančný sektor, nie jeho klienti, argumentovala Európska komisia pri prvom návrhu.

Toto čo je napísané v článku si robia asi srandu.

Nedáva zmysel, že by sa mal zdadiť finančný sektor, a nie klienti, keď realita je taká, že aj sa zdaní finančný sektor, tak niekto tie dane musí zaplatiť, a kto predsa? Klienti.

Ak by to tak aj malo byť, že to má znášať finančný sektor, tak aj tak to na klientov hodia tým spôsobom, že zvýšia buď poplatky za vedenie účtov, alebo niečo iné.

Si neviem, predstaviť už teraz pri niektorých bankách čo majú vysoké poplatky za vedenie účtu, aby mali ešte vyššie. A zároveň otázne by bolo ako by to riešili banky, ktoré aktuálne nemajú poplatky za vedenie účtu...
SamerLP
Nadšenec

Odeslat příspěvekod P_H_ 21. 7. 2024 07:39

Viz ten report, který dala Ninaa. Politici se pochlubili, že "zakázali přenášet náklady na klienty". Centrální banka jim vzkázala, že to nemá jak kontrolovat. Ale jednodušší část elektorátu si bude chrochtat, jak to bankám natřeli.

Co se týká přenesení nákladů na klienty, tam spíš bych to viděl na zvýšení úroků u úvěrů/hypoték, jako se to stalo v Maďarsku. Je to méně na očích a výpočet je v změti slev a přirážek nepřehlednější, než u jednoho čísla za vedení účtu.
P_H_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aaaa 21. 7. 2024 08:10

Existuje tu nejaka konkurence, ktera prinutila vsechny banky nabizet zakladni sluzby zdarma, na vysi dane vubec nezalezelo.

A madarum se diky dani z transakci dari dostavat z bank penize narozdil od trapneho a neuspesneho pokusu fialove vlady s windfall tax, kdy to vsechny zahranicni banky v CR zoptimalizovali tak, ze zisk z ceskych klientu skoncil v zahranici a ne v CR.

Neni se cemu divit, ze na to chteji jit slovaci po vzoru madaru a ne po vzoru cechu.

https://echo24.cz/a/Hn4eE/zpravy-ekonomika-odliv-kapitalu-z-ceska-odesly-stovky-miliard-firmy-dividendy-windfall-tax
Nokia E50 + 2GB microSD A-Data + Nokia BH 202
aaaa
osobne

Odeslat příspěvekod drkarel 21. 7. 2024 08:40

aaaa píše:... A madarum se diky dani z transakci dari dostavat z bank penize narozdil od trapneho a neuspesneho pokusu fialove vlady s windfall tax, kdy to vsechny zahranicni banky v CR zoptimalizovali tak, ze zisk z ceskych klientu skoncil v zahranici a ne v CR...


On to P_H_ píše výše o té části elektorátu. (windfall tax byla, samozřejmě, taky špatně) Nevím, jak přesně je to v Maďarsku, ale dost pochybuji, že by si akcionáři nechali jen tak krátit zisky a nevybrali by si to od klientů jinak. Politici možná mohou tak maximálně zakázat "přímé" přenášení na klienty, tedy např. v případě procenta z převodu zatížit poplatkem přímo ty převody, ale nemohou zabránit výběru jinde. Ano, konkurence by tomu zabránit mohla, kdyby to byl někdo ochoten snášet. Ona ta konkurence se taky v čase zmenšuje (již několik bank zaniklo), a v rámci té konkurence se např. zdvojnásobil spread na kurzech za cizoměnové transakce, což je zřejmě jedna z těch oblastí, kde konkurence úplně nefunguje (lidi to nezajímá?).
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod aaaa 21. 7. 2024 08:46

Banky zanikaji a banky vznikaji nove (Partners Banka). Konkurence v CR je stale stejna. Komu se nelibi kurzovy spread ceskych bank, ma moznost zalozit rvlt. Stat by se mel velice snazit, aby zisk z ceskych klientu nekoncil v zahranici a nedanil se az tam.
Nokia E50 + 2GB microSD A-Data + Nokia BH 202
aaaa
osobne

Odeslat příspěvekod drkarel 21. 7. 2024 13:27

Myslím, že stát se může rozkrájet a nic s tím neudělá. Tím ziskem z českých klientů máš na mysli dividendy?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod aaaa 21. 7. 2024 15:17

Uroky z uveru, poplatky, apod.
Nokia E50 + 2GB microSD A-Data + Nokia BH 202
aaaa
osobne

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků