Odepisování a připisování plateb bankami - diskuze

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Lafayette16 14. 2. 2020 12:28

kajer píše:mbank , equa ...atd stale okamžité platby nic...?
-se psalo prvni ctvrtleti a infolinky o nicem nevi...

Nic :-(
Lafayette16
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 17. 2. 2020 15:27

vpe
Poslední varování

Odeslat příspěvekod kajer 18. 2. 2020 16:20

supr diky
kajer
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 17. 9. 2023 17:01

Přátelé, recykloval jsem téma Odepisování a připisování plateb bankami - diskuze a k němu i shrnující příspěvek o příchozích platbách (původně dalichův) Odepisování a připisování plateb bankami - shrnutí

Prosím, když vydiskutujete a někam mi napíšete, kdy odchází platby z jednotlivých bank a kdy jsou připsány v jiné bance, tak já ten informační příspěvek upravím a připíchnu jej nahoru. Dík.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod hyper9 17. 9. 2023 17:04

vlazy Poslední varování:
Ty různé přehledy časů asi pouze uvádějí čas kdy naposledy banka v pracovní dny běžné (ne okamžité) platby odesílá do ČNB nebo do kdy by měly být zadané tak aby je banka ještě tentýž den odeslala do ČNB. To ale ještě nemusí znamenat, že jiná cílová banka ty platby ještě tentýž den z ČNB přijme a i připíše na cílový účet.

CERTIS, systém mezibankovního platebního styku, provozuje ČNB. Pro standardní platby funguje následovně:

Provoz účetního dne CERTISu začíná cca v 17:00 hod. předchozího pracovního dne (D-1) a končí v 16:00 hod. aktuálního pracovního dne (D). Každá banka může stahovat dávky plateb průběžně během účetního dne, ale rozhodně má povinnost si šáhnout do CERTISu po 16:00, vyzvednout si poslední dávku se zbytkem plateb, a tyto platby připsat na cílový účet ten samý den.

Z toho také plyne:
Banka #1 odešle dávku do CERTISu v den D před 16:00 => banka #2 musí připsat peníze klientovi na účet v ten samý den D.

Pokud bude někdo sestavovat tabulku, v podstatě tak stačí zjistit "cut-off" časy pro odesílání do CERTISu před 16:00.
hyper9
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 4. 12. 2023 13:01

Připisování plateb na účet je jasné. Řešilo se už připisování plateb na kartu?
Začnu minipřehledem a zkuste doplnit další banky.

Pomalé banky, u kterých lze přijaté prostředky dále použít až po několika pracovních dnech:
ČSOB
Moneta
UniCredit
Raiffeisenbank

Rychlé banky:
Creditas - prostředky lze dále použít ihned, i o víkendu
Promo kódy v mém profilu nebo SZ.
Navstevnik123
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Milos 4. 12. 2023 21:52

Pokud se má jednat o debetní platební karty, tak ty jsou přece přímo navázané na BÚ, takže jakmile jsou peníze připsány na BÚ, tak je lze použít pro platby debetní kartou. Nebo snad ne?
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod Navstevnik123 4. 12. 2023 22:02

Mám na mysli platby na kartu. U obchodníka se při takové platbě nezadává číslo účtu, ale číslo karty, platnost a CVC jako při platbě kartou. Po potvrzení transakce na 0Kč a uložení karty lze následně na kartu vybírat (většinou vlastní dříve vložené) peněžní prostředky. Typicky se to týká sázkových kanceláří ale asi se s platbou na kartu půjde setkat i jinde.
U pomalých bank se přijatá platba na kartu zobrazí v "blokovaných" transakcích a zůstatek se reálně navýší až později. U Creditas se zůstatek navýší ihned a prostředky se dají ihned dále použít. Tak mě zajímalo, jestli znáte i nějaké další "rychlé" banky při platbě / výběru na kartu.
Promo kódy v mém profilu nebo SZ.
Navstevnik123
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Gordon_F 5. 12. 2023 06:59

Ano, jde to. Dílem jsem si toho všiml na různých "podivných" webech a pak to mám od Ukrajinců, kde prý je posílání z karty na kartu běžnější než posílání z účtu na účet. U nás jsem se s tím setkal jen když jsem kartou dal 50 Kč zálohu na skleněný půllitr a obsluha mi je pak zase vracela na tu kartu. Ve výpisu jsem pak viděl jednu platbu pivo a záloha a v tu samou chvíli druhou platbou zaúčtováno i těch 50 Kč k dobru.
Ale pro Návštěvníka: Pokud si pamatuji, tak u KK Fio to byly ty jejich standardní 2 dny.
Gordon_F
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod slavo963 5. 12. 2023 09:23

Zkusenosti s vracenim na kartu mam ze Sportisima, kde jsem vracel zbozi objednane z netu - prilozil jsem kartu k terminalu - byla to jina, nez jsem puvodne platil. Platba dorazila na druhy den, v SB jsem mel hned transakci 0 Kc.
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod P_H_ 5. 12. 2023 20:08

Gordon_F píše:Ano, jde to. Dílem jsem si toho všiml na různých "podivných" webech a pak to mám od Ukrajinců, kde prý je posílání z karty na kartu běžnější než posílání z účtu na účet. U nás jsem se s tím setkal jen když jsem kartou dal 50 Kč zálohu na skleněný půllitr a obsluha mi je pak zase vracela na tu kartu. Ve výpisu jsem pak viděl jednu platbu pivo a záloha a v tu samou chvíli druhou platbou zaúčtováno i těch 50 Kč k dobru.

Myslím, že popisujete dvě různé věci. V případě zálohy to byla refundace platby kartou a v případě Ukrajinců to bylo něco jako Visa Direct nebo jak se to přesně jmenuje - převod peněz, ale místo čísla účtu je zadává číslo karty, u nás jsem to viděl jen jako tučný poplatek v ceníku banky :-D
P_H_
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod luke811 5. 12. 2023 21:22

Visa Direct pouzivam pro posilani mensich castek v USD z Revolutu na USD ucet v CSOB, odkud obratem putuji do Patrie na pravidelne investice. Poplatek Revolutu zas tak tucny neni (resp. neprisel jsem zatim na to, jak do Patrie nejakych treba 200 USD dostat levneji, tohle vychazi furt o neco lepe jak smena za 1.5% u Patrie) a CSOB si za to nikdy zadny poplatek nestrhla. Penize bez problemu odesilam pryc v radu minut po pripsani (ktere nastava typicky do minuty od poslani z Revolutu).
luke811
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 13. 2. 2024 11:06

Připomeňte mi prosím čas odchozích plateb z MaxBanky, abych zadal příkaz před tímto časem. Díky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod Milos 13. 2. 2024 11:31

Pro platbu v režimu D+0 je potřeba ji zadat do 12:00 hodin, viz. viewtopic.php?p=13659417#p13659417
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod Zedna1 13. 2. 2024 14:51

Ja v techto pripadech obecne odesilam kratce po pulnoci, to je pak na jistotu, i bez znalosti konkretnich casu pro D+0.
Zedňa
Zedna1
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka