Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tom brava 30. 5. 2023 15:47

ano, pro starší účastníky >60/65let se má od 2024 zrušit SP, a tím se "60m superkrátký cyklus" pro ně znevýhodní.
Naposledy upravil tom brava dne 31. 5. 2023 08:55, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod passé 30. 5. 2023 22:58

Pribuznym bude koncit 60 mesicni cyklus ted v srpnu, tak to bude posledni no.
passé
osobne

Odeslat příspěvekod Milos 7. 6. 2023 07:42

Zde je pěkný podcast na téma penzijko vs. investice do ETF https://www.investicniweb.cz/videoteka/ ... vek-je-jen a také detailní analýza http://skejwin.cz/mala-tragedie-ceskych ... o-kazdeho/

Kdo nečerpá příspěvek od zaměstnavatele, ať zapomene na penzijko a investuje do ETF :-)
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod slavo963 7. 6. 2023 07:55

Aktualne mam 600Kc od zamestnavatele, posilam 1000Kc, abych dostal cely statni prispevek, CSOB dynamicky ucastnicky fond. Do duchodu dalekooo. Kolik od pristiho roku byste posilali? Prispevek zamestnavatele nezalezi od vysi meho prispevku...
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod Milos 7. 6. 2023 08:19

Klidně bych ten vlastní příspěvek snížil na 100Kč (což je povinné minimum) a těch zbylých 900Kč investoval do ETF.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 7. 6. 2023 08:32

Teoreticky od 1. ledna 2024 by měl být ideální scenář ten, že zaměstnavateli by mělo být jedno, jestli bude přispívat na „penzijko“ anebo investice do ETF v režimu „dlouhodobého investičního produktu“ (což je prý úplně nejnovější název pro původně „investiční penzijní účet“, resp. „účet dlouhodobých investic“) - z hlediska zaměstnavatele by mělo jít o daňově odečitatelnou položku do výše 50 tisíc Kč za rok, nehledě na to, jestli přispívá na DPS, životní pojištění nebo právě „DIP“ (limit bude kumulativní). Celkem zajímavý článek z tohoto týdne je třeba i: https://www.newstream.cz/money/investov ... zijni-ucet

Jsem si více, než jistý, že nějaká očekávání ve smyslu, že v prosinci letošního roku požádám zaměstnavatele, aby mi místo „penzijka“ od ledna 2024 začal přispívat do „DIP“ jsou asi hodně naivní a zatím někde v rovině sci-fi, ale doufám, že penzijní společnosti nebudou nějak lobovat, aby to takové jednoduché nebylo a zaměstnavatelé budou muset být neutrální, ale kdo ví... Tím by v podstatě jedna z největších výhod „penzijka“ padla.

Současné účastnické fondy jsou jednoduše „drahé“, to je fakt a při dostatečně dlouhém investičním horizontu státní příspěvky nevykompenzují nákladovost - od ledna 2024 by pak ještě státní příspěvky měli být plně proporcionální vůči příspěvku účastníka, který nezávisle od výše příspěvku, pakliže bude v rozmezí 500 - 1700 Kč dostane vždy 20 % (v současném nastavení je při úložce 300 Kč státní příspěvek 30 %, poté klesá - je tedy teoreticky schopen trochu efektivněji „absorbovat“ náklady, ale v absolutních hodnotách to zase není nějak zajímavé).

S ohledem na to je zatím moje vize ta, že navzdory tomu bych i to „penzijko“ spíš ponechal, ale jako dluhopisovou složku portfolia a výhledově ho převedl do nějakého zajímavého dluhopisového fondu (třeba Conseq dluhopisový účastnický fond).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 7. 6. 2023 09:54

Moc se mi nechce věřit, že by byli schopní schválit letos (a prakticky vůbec) nějakou možnost rozumně investovat do ETF nebo jiných standardních dlouhodobých investic. DPS je pěkný pohodlný krmelec pro spoustu finančních institucí na účet státu a hlavně klientů, ze kterého profituje nakonec i stát, protože fondy nakupují masivně státní dluhopisy.

Penzijko je při těch směšných příspěvcích dle mého názoru nejlepší nacpat do nějakého dynamického fondu a neřešit to, těch pár set tisíc nikoho při životě neudrží, ty peníze se s vysokou pravděpodobností reálně jen znehodnotí. Chce to soukromě cpát peníze do ETF a akcií, jen tak se dá překonat inflace a reálně dosáhnout finanční nezávislosti.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 7. 6. 2023 12:21

Zajímavý článek na téma českého penzijka a penzijních společností: http://skejwin.cz/mala-tragedie-ceskych ... o-kazdeho/
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod tulum 7. 6. 2023 12:27

Milos píše:Klidně bych ten vlastní příspěvek snížil na 100Kč (což je povinné minimum) a těch zbylých 900Kč investoval do ETF.


Mám to přesně takto nastavené, držím to při životě jen kvůli tomu, že mi zaměstanavatel přispívá.
Jako produkt na důchodové zajištění - tragédie na druhou..
I tady platí, že člověk musí investovat sám, ostatní ho nezachrání.
tulum
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Thom 7. 6. 2023 13:10

Mě baví, jak vysokou finanční gramotnost předpokládá zdejší sociální bublina... :D
Jo, už vidím, jak běžnej franta uživatel investuje do ETF. Mimochodem, spousta lidí má i problém zadat správně a včas příkaz k úhradě, vážně si myslíte, že by dělali tohle? I mně to chvilku trvalo, zjistit a vyzkoušet, jak na účet XTB "dopravit" zdarma EUR či USD.
Ono je ve výsledku dobré, že penzijko má taková omezení, jaká má, aspoň to hned lidi nevyberou, když jim někdo doporučí nějakou "výhodnější investici".
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod Milos 7. 6. 2023 13:37

Když BFU nezvládne investovat přes XTB, tak k tomu může využít třeba PORTU. I přes jejich poplatky na tom bude ve výsledku lépe, než při spoření pomocí penzijka.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod passé 7. 6. 2023 15:56

XTB, Portu, to jsou pro ne cizi slova, kterych se vetsina lidi boji, nerozumi tomu, spori jen na beznem uctu, maximalne si od zamestnancu bank nechaji zalozit super vyhodne sporici zivotni pojisteni, pravidelne investovani do nevyhodnych fondu s vysokymi poplatky, apod.
passé
osobne

Odeslat příspěvekod tmx643 7. 6. 2023 16:31

Tak brokerem je Fio, ČS, Patria (ČSOB), RB, plánuje Airbank... Pokud budou mít tyto důchodové investice lepší poplatky a budou "bezúdržbové" (něco třeba jako 0,8 % u Patrie u ETF, zas nemůžeme čekat něco blízko nule), tak to asi má šanci pro širší okruh lidí.
Pošlu 4000 Kč, zaměstnavatel přidá třeba 2000 Kč, poplatek za nákup bude 48 Kč (0,8 %) a úspora na dani 600 Kč. Sice roční poplatek 0,12 %, ale to je stále o řád méně, než mají penzijní fondy.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 7. 6. 2023 16:51

Podle mě „obyčejní“ brokeři nebudou mít nějakou motivaci DIP poskytovat - mají svoji produktovou nabídku, na které vydělávají a nebude pro ně efektivní se věnovat přípravě vhodného produktu a investovat do vysvětlování masám - tohle skutečně většina národa jednoduše nepochopí... Teoreticky by výjimkou mohla být Patria, protože už „něco“ má vymyšlené (akorát ten poplatek za nákup 0,8 % je spíš teoretický, reálně se můžeme bavit o minimálně 2,5 % díky konverzní marži ČSOB - a počítám, že zaměstnavalelé nejsíš nebudou poskytovat příspěvek v eurech).

Více zajímavé bude poskytovat DIP spíše pro fintech společnosti typu Portu, nebo Finax, která se pokouší proniknout na český trh a začít poskytovat produkty v režimu PEPP (které nyní díky absenci jakéhokoliv daňového zvýhodnění nejsou zajímavé).

A že BFU tomu nerozumí mě opravdu netrápí - pro mě je zajímavé, že si aspoň nějaké peníze zaslané do investic (které bych investoval tak jako tak) budu moci odečíst z daňového základu a jak si to udělají jiní mi je úplná putna.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vlkoslav 7. 6. 2023 16:52

minarjo píše:Zajímavý článek na téma českého penzijka a penzijních společností: http://skejwin.cz/mala-tragedie-ceskych ... o-kazdeho/

Mám pocit, že je to už mnohokrát vymlácená sláma, podaná navíc neskutečně rozvlekle. Co mu to muselo dát práce - a přitom taková blbost :nenapadne
vlkoslav
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků