Firemní vozidlo, pojistník fyzická osoba?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod voborl00 4. 8. 2023 15:17

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je legislativně, účetně a případně z jakýchkoliv dalších ohledů možné pojistit vozidlo, jehož vlastníkem i provozovatelem je firma/PO fyzickou osobou (jednatel/zaměstnanec) nebo co to přináší (krom jediného benefitu, uplatnění všemožných bonusů a asi 1/2 ceně) za potíže do budoucna, ať už s ohledem na účetnictví firmy, finanční úřad, nebo i řešení/vyplacení škodních událostí. PO plátce DPH, FO může i nemusí být plátce DPH. Děkuji za jakékoliv info - pojišťovna se tváří, že pojistník může být kdokoliv.
voborl00
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ... 4. 8. 2023 15:44

Dle zakona muze byt pojistnik kdokoliv. A pojistne muze platit take kdokoliv, tedy nemusi to byt ani pojistnik, muze ho hradit firma.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod pulmann 4. 8. 2023 18:43

Dle zákona musí mít pojistník na pojištění pojistný zájem.
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ... 4. 8. 2023 20:17

Pojistny zajem je ryze subjektivni potreba pojistnika pojistit ridice a provozovatele konkretniho vozidla. Pojistnik neni automaticky pojisteny. Pojisteny je ridic a provozovatel.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod voborl00 8. 8. 2023 11:53

Rozumím a děkuji, ale ještě se chci dozeptat jak je to pak s finančními toky během pojištění - tedy pojistné může hradit firma a dá si jako náklad (?). A jak v případě pojistné události - pojistné plnění jde firmě, nebo té FO? Nedějí se tam pak nějaké komplikace s DPH, v nejhorším pak jestli nemůže vzniknout situace kdy plnění přijde snížené o daň a tu pak bude muset FO/firma doplatit servisu ze svého? FÚ s takovouto konfigurací nebude mít problém? Děkuji za doplnění.
voborl00
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ... 8. 8. 2023 14:23

Pojistne plneni jde poskozenemu, ne pojistnikovi ani pojistenemu ani provozovateli vozidla, pokud myslis povinne ruceni.
...
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Ninaa 8. 8. 2023 14:25

Svůj dotaz zkopírujte a vložte do tématu "Daně a účetnictví", tam na dotazy odpovídá Rop (daňový poradce), normální běžný smrtelník (jako jste např. i vy) vaše účetní a daňové dotazy správně nezodpoví.
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dalich 8. 8. 2023 21:38

Funguje to, má to tak spousta lidí kvůli bonusu. FO je pojistníkem, s.r.o. pak vlastníkem a provozovatelem. Bonus/riziko jde za pojistníkem, plnění za provozovatelem. Účetně v pořádku, ideálně když FO s firmou souvisí (např. jednatel apod.), ale jde to i tak, doloží-li se platby a pojistný zájem.

Jen je potřeba dodat, že za odlišného pojistníka vůči vlastníkovi/provozovateli je přirážka, ale i tak to s plným bonusem vyjde levněji, než nová s.r.o. bez bonusu.

Alternativně k tomu koupit nějaký rozpadlý nízkoobjemový žďorb, který nebude jezdit a bude jen pojištěný a vytvořit si na něj firemní bonus.

-- 8. 8. 2023 21:45 --

voborl00 píše:Pjistné může hradit firma a dá si jako náklad (?).

Ano. Mám to taky tak a mám už za sebou kontrolu. Cajk.

voborl00 píše:A jak v případě pojistné události - pojistné plnění jde firmě, nebo té FO?

Plnění jde pojištěnému = firmě.

voborl00 píše:Nedějí se tam pak nějaké komplikace s DPH, v nejhorším pak jestli nemůže vzniknout situace kdy plnění přijde snížené o daň a tu pak bude muset FO/firma doplatit servisu ze svého? FÚ s takovouto konfigurací nebude mít problém? Děkuji za doplnění.

FÚ je to jedno. Zajímá jej jen, zda příjemce plnění je/není plátce DPH. Nezajímá ho, kdo pojištění platí. Pokud pojistné platí FO a příjemcem je firma jako plátce DPH, prostě pojistné plnění bude VŽDY bez DPH a vždy jej dostane pojštěný = firma (vlastník nebo provozovatel). Pojistník nikdy nedostane nic, maximálně jen přeplatek pojistného, pokud pojistku vypoví. S DPH to nesouvisí.

Jen opakuji, že toto je dočasné řešení a vždy je lepší si postupně vybudovat firemní historii s bonusem firmy. Třeba já mám jedno auto pojištěno jako FO (to dražší), ale druhé už na firmu (levnější). Teď si třeba jako firma chystám vybudovat historii POV na autobus, což je raketa. Takže koupím nejlevnější šrot, co má v TP slovo "autobus" (např. Renault Traffic 10místný), ten pojistím a jen bude existovat. Až bude bonus, pak si koupím nový a pojistím normálně velký bus (jinak jde o třeba o 200 000 Kč ročně).
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 8. 2023 01:56

Ještě doplním, že pojistné je osvobozeno od DPH. Tj. teoreticky je jedno, jestli je pojistník plátce DPH nebo nikoliv, i když ne zcela, pokud pojistník ví, že v případě plnění bude možné odečíst DPH, může danou věc pojistit na částku bez DPH a tím ušetřit na pojistném.

U pojistného plnění záleží na tom, zda je plátcem DPH příjemce plnění (zpravidla vlastník pojištěné věci, pokud ta byla poškozena), protože přijaté pojistné plnění je také osvobozeno od DPH, dostane vlastník poškozeného vozidla (např.) plnění bez DPH a to DPH z faktury doplatí servisu "ze svého" a pak si to znárokuje jako odpočet.

V zásadě může být jiný pojistník (Franta Novák - občan), jiný vlastník (leasingovka) a jiný držitel/provozovatel (Franta Novák - řezník, živnostník nebo Ŕeznictví Novák sro). Jak ale píše Dalich, některé pojišťovny už za odlišného vlastníka/držitele a pojistníka začaly účtovat příplatky (ale ještě před pár lety tot ak nebylo).

Samozřejmě je tu klidně možnost, aby soukromá osoba používala své soukromé vozidlo k podnikání (a tedy bylo ve vlastnictví 89 leté důchodkyně z vesnice Františky Novákové, která bude mít pojistné za hubičku) a vystavovala cesťáky - to už je pak případ pro daňového poradce za jakých podmínek je to výhodnější. Některé pojišťovny umožňují dědit a kopírovat bonusy v rámci rodiny, snad i z občana na podnikatele, takže s tím pak jdou dělat docela kouzla

Pak jsou tu ještě případy, kdy je pojistné v ceně leasingu a pojistníkem je tak leasingová společnost, vyplatí se to zejména těm hodně bourajícím klientům. Za určitých podmínek to pak může vyjít výhodněji, než mít pojistku "na sebe". Na druhou stranu v případě totální škody u leasingového auta "proděláte kalhoty". Zrovna teď jsme měli ve firmě dvě totálky u osobáků, na jednom proděláme minimálně 100 tisíc, na druhém o něco méně.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 1. 5. 2024 16:34

Je možné mít pojištěné auto na IČ, i když je živnost přerušená? Jde mi o případ, kdy otec již nepodniká, auto bylo původně pojištěné na IČ a po převodu na RČ pojistka (POV+HAV) po přepočítání pojišťovnou stoupla o 50%. Prodloužení za původní částku je asi ještě možné, ale zůstalo by to na IČ. Auto nyní pronajímá (mě). Nebyl by problém právě s tím protiplněním bez DPH? Nebo jde vybrat zda tam bude odpočet či nikoliv? Plátce DPH již není.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 1. 5. 2024 17:33

To se musíš domluvit s pojišťovnou. Minimálně pokud je ve smlouvě, že je plátce DPH, tak by se to asi mělo změnit.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pulmann 1. 5. 2024 18:03

Pojistníkem může být kdokoliv, pojistník může být odlišný od vlastníka nebo provozovatele.
Pozor ale na DPH. Pokud při škodě pojišťovně předložíte TP, kde vlastník je plátce DPH, což pojišťovna si prověří, tak pojišťovna pojistné plnění vyplatí bez DPH.
pulmann
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků