od Premysl Tiser 22. 11. 2005 03:08
PatrikChrz: Mno, nevim. Vim io pjistovne, ktera u investicniho zivotniho pojisteni vyplaci v pripade pojistne udalosti (smrt nebo doziti) bud pojistnou castku nebo hodnotu investice, podle toho, co je vyssi. To trochu popira Vase argumenty proti investicku.
Navic clovek prilis prodelat nemuze, nechce-li. V investicku davate penize do fondu. Ty sedeli v podstate na 3 zakladni typy: fondy penezniho trhu, fondy dluhopisove a fondy akciove.
Fondy PT investuji do bezpecnych instrumentu jako pokladnicni poukazky a statni dluhopisy. Tyto bezpecne instrumenty mnoho nevydelavaji, ale v podstate zarucuji maly vynos.
Vysvetlim treba na statnich dluhopisech. Stat chce nyni financovat treba nasledky povodne nebo stavbu dalsiho useku dalnice. Ted ale nema penize, dostane je v breznu a cervnu, kdy plati dane vetsina firem a podnikajici fyzicke osoby. Vyda proto dluhopisy, rekneme kazdy za 100.000,- s urokem 4% rocne a na 5 let. Fond takovy dluhopis koupi. Co se pak deje? S dluhopisy se bezne obchoduje na burze. Tam cena dluhopisu klesa a stoupa podle pravidel nabidky a poptavky. Proto stoupa a klesa hodnota tohoto dluhopisu v majetku fondu a tim i cena jednoho podiloveho listu tohoto fondu (a tedy hodnota investice investora). Mohou byt tedy okamziky, kdy ma nase investice nizsi hodnotu, nez jsem zapaltili (o dluhopis neni na burze zajem, jeho cena klesa). Majitek dluhopisu vsak pravidelne dostava uroky (4.000,- rocne) a k tomu na konci obdobi (po tech 5 letech) mu musi dluznik (stat) vyplatit tech pujcenych 100.000,-. Takze cena dluhopisu muze kolisat, jak chce, stejne dokolisa ke 100.000,-. riziko podelku je tedy jen pri velmi kratke ulozce penez.
Dluhopisove fondy nakupuji nejen statni, ale i firemni dluhopisy. Princip je stejny, jen je tu riziko, ze firma zkrachuje. Proto musi firmy nabidnout na svych dluhopisech vyssi uroky a tyto fondy tak vydelavaji vice. Obcass ale opravdu nekdo zkrachuje, takze fond o penize prijde - tim klesne hodnota podilu. Hodnota investice do takoveho fondu tedy vice kolisa, ale necham-li v nem penize dostatecne dlouho, vydela (coz je pripad zivotni pojistky).
Akciove fondy nakupuji akcie firem a stavaji se tak jejich spoluvlastniky. Vzkveta-li ekonomika, firmy prosperuji a cena jejich akcii roste (na burze je o tyto akcie zajem, stoupajici poptavka zvysuje cenu). Roste tak i hodnota podilu ve fondu, ktery vlastni akcie prosperujicich firem. Ekonomika vsak pracuej v cyklech, takze musi nekdy prijit recese. Firmam se nedari, nevydelavaji, neplati dividendy akcionarum, neni o jejich akcie takovy zajem a cena akcii klesa. Klesa tak i hodnota podilu. Vykonnost akciovych fondu je tak svazana s vykonnosti ekonomiky. Ta z dlouhodobeho hlediska roste, takze pres toto velke kolisani nahoru a dolu cena akcii dlouhodobe roste - v radu desetileti. Propad akcii o 100% znamena vlastne totalni kolaps ekonomiky a to uz vam nikdo nezaruci nikde nic...
Cele kouzlo s rozvrzenim investice do fondu tedy spociva v tom, ze vhodne rozdelite prostredky (diversifikujete riziko). Chci-li napr. investovat na 10 let a chci mit jistotu, ze se mi vrati minimalne vlozena castka za predpokladu, ze cena akcii neklesne za tech 10 let o vice, nez 35% (coz je realne) - to znamena pokud to, co dam do akcioveho fondu, 35% prodela, chci to dostat z ostatnich - pak mohu dat zhruba 54% do dluhopisoveho a 46% do akcioveho fondu (35%propad na akciich znamena zhruba 16% ztratu z hlediska vsech investovanych penez, coz dluhopisovy fond za tech 10 let v pohode pokryje, nestane-li se v ekonomice neco sileneho, nepredvidatelneho - znarodneni apod.)
Prumerne rocni zhodnoceni, ktere od takoveho portfolia mohu cekat je 6,1% p.a.
Pokud chci za stejnych podminek vydelat za tech 10 let minimalne 10%, zmeni se rozlozeni prostredku takto: zhruba 70% do dluhopisu, 30% do akcii. Pak pri propadu akcii o 35% za tech deset let vydlam zhruba tech svych 10%.
V pripade normalniho prubehu, na jaky jsme v soucasne ekonomice zvykli, lze ocekavat prumerny rocni vynos 4,9% p.a.
Jak je videt, za jistotu, ze i v pripade poklesu akcii o 35% dostanu o 10% vice, nez jsem vlozil, zaplatim v prumeru 1,2% rocne, o ktere prijdu na vynosech.
Ted si zkuste predstavit totez ne na 10 let, ale 30 let, jako je pojistka. Tam budou rodily vetsi. Realne Vam za tu dobu akciove fondy vynesou prumernych 8 az 11%, pojistovna Vam vsak slibi mene a protoze nechce riskovat, samo sebou neinvestuje rizikove a tutdiz tolik ani vydelat nemuze. Cena jistoty v podobe technicke urokove miry na kapitalovce se tak splha silne nahoru. Stoji vazne za to??? Kdyby ten rozdil mezi jistotou a nejistotou byl pouhe 1%, pak za 30 let to dela neco pres 34% z puvodni investice, o ktere prijdu na vynosech.