Datové schránky a povinné elektronické podání od 1. 1. 2023

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Milos 23. 1. 2023 17:07

"Máte datovku? Stejně vám některé věci pošleme papírově, říká berňák"
https://www.podnikatel.cz/aktuality/mat ... ka-bernak/
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 23. 1. 2023 19:23

GFŘ D-7 nebude platit déle, než do konce letošního roku. To zařídí čtveřice složená z dělostřelce, veterináře, ajťáka a daňového poradce :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4ehite-Prosti 27. 1. 2023 16:42

zdravím, mám dotaz.
mám pozastavenou živnost, datovku jako fakt nechci ale dopis od ministerstva mám na poště. Dá se tomu nějak vyhnout?
4ehite sa prosti
4ehite-Prosti
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 27. 1. 2023 16:50

Zrušit živnost.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4ehite-Prosti 27. 1. 2023 17:05

to udělám ale ta datová schránka zůstane ještě tři roky
4ehite sa prosti
4ehite-Prosti
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 27. 1. 2023 17:39

Ta datová schránka se znepřístupní ihned po zrušení živnosti a nebude do ní možné doručovat (ani se přihlásit). Zruší se za tři roky.
Viz § 11 odst. 2 zákona 300/2008 Sb.:
Ministerstvo znepřístupní datovou schránku podnikající fyzické osoby a právnické osoby, a to případně i zpětně, ke dni jejího výmazu ze zákonem stanovené evidence.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davsopl 28. 1. 2023 22:39

Mám na Vás dotaz. Byla mě nově jako podnikající osobě zřízena datová schránka, kterou jsem začal užívat. Tento rok budu zasílat daň z příjmu FO FÚ přes datovku, jak je to povinné. Jak je to prosím s přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Tam je také povinnost poslat přehledy datovou? Pokud je mám od účetní v PDF, je třeba provádět nějakou konverzi podepsaného dokumentu přes Českou poštu? Vím, že pár let zpět, mě to nějak daňový poradce takto řešil. Díky Vám za odpověď.
davsopl
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MirekM. 28. 1. 2023 23:04

Již je to nějaký rok, předpokládám, že to bude stejné. Nasypal jsem údaje do elektronické formy daňového přiznání na webu a potřebné údaje se mně přesypaly do elektronické formy "přiznání" pro OSSZ a ZP. Do všech 3 institucí jsem poslal elektronickou formu přiznání přes datovou schránku pro OSVČ.

PS: Tento měsíc jsem elektronicky přes webový formulář "Změnový list" pro ŽÚ a FÚ zrušil živnost pomocí datové schránky pro OSVČ. Za několik dnů mně došlo potvrzení z ŽÚ o zrušení živnosti a z FÚ o zrušení registrace daně fyzických osob do datové schránky pro OSVČ. Živnost jsem měl již několik let přerušenou ...
MirekM.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 29. 1. 2023 09:11

davsopl:
a) podání není povinně elektronické,
b) stačí vzít PDF (nepodepsané) a poslat jej datovou schránkou - datová schránka nahrazuje vlastnoruční podpis

... vyzkoušeno nesčetněkrát.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod svatava2015 29. 1. 2023 11:30

Ahoj, nechci zakládat další vlákno tak se zeptám tady:
na podzim 2022 jsem pozastavila živnost a minulý týden mi přišla poštou registrace datové schránky. Tu jsem si aktivovala, ale teď nevím, jestli jí budu moct používat i soukromě když už nejsem aktivní OSVČ. Tedy myslím, pokud mi např. přijde pokuta za parkování tak jestli mi přijde do datovky nebo stále na poštu?
Předem děkuji za informaci.
svatava2015
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milos 29. 1. 2023 12:08

Je zvlášť datová schránka pro OSVČ a zvlášť pro fyzickou osobu, celkově tedy můžeš mít dvě datové schránky. Pokud máš jen datovou schránku pro OSVČ a auto je psané na tebe jakožto fyzickou osobu (na tvé RČ a nikoliv na tvé IČO), tak ti pokuta přijde poštou.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod jjrr 29. 1. 2023 12:24

Někdy se úředník splete a pošle to do DS OSVČ. Takže bych na to nespoléhal. Účinky doručení pak nastat mohou.

https://www.mesec.cz/clanky/co-se-stane-kdyz-vam-doruci-do-spatne-datove-schranky/
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Milos 29. 1. 2023 12:34

Kolik takových chyb úředníka se ročně stává? Moc jich asi nebude :-)
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod xtonda 29. 1. 2023 12:34

svatava2015, pokud neplánuješ živnost úplně zrušit aby se PFO schránka deaktivovala, tak bych si zřídil i FO schránku. Stav, kdy něco může přijít do DS a něco poštou mi přijde jako ten nejméně praktický.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kittyhawk 30. 1. 2023 14:50

Rop píše:davsopl:
a) podání není povinně elektronické,
b) stačí vzít PDF (nepodepsané) a poslat jej datovou schránkou - datová schránka nahrazuje vlastnoruční podpis

... vyzkoušeno nesčetněkrát.


Bude toto platit i letos s daňovým přiznáním za rok 2022? Když naskenuju a podepíšu nově zřízenou datovou schránkou podnikající FO?
Protože jsem se na různých místech dočetl, že jedinou přípustnou formou od roku 2023 je XML formát. Čehož se docela obávám, protože nevím, jak to do něj dostat...
Kittyhawk
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků