Danění zahraničních akcií, když je účet u brokera v CZK

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod octaviampi 11. 3. 2023 14:57

Díky, myslím, že rozumím, kam míříte a dává to logiku. Co se týče Degira, tam námátkově v původní smlouvě je uvedeno, že prostředky vůbec člověk nedrží a je permanentně zainvestovaný prostřednictvím TP v rámci tehdejších fondů peněžního trhu.

Budu ještě otravný se dvěma doplňujícími dotazy:
1. pokud bych využil pro loňský rok kurz k 1.1.2022 (ČNB), musí to být napříč celým DP a nebo stačí na úrovni daného cenného papíru?
2. odpověď u toho XTB jsem pochopil tak, že pokud jsou připisovány CZK na obchodní účet, není využití originální měny a její následný přepočet vůbec přípustné, je to tak? Ponechme teď stranou, jestli to z logiky dává nebo nedává smysl.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 11. 3. 2023 16:14

@Octaviampi
Ad1) Bohužel je to tak, vybraná metoda přepočtu kurzu je u daňového poplatníka závazná pro veškeré přepočty v rámci jeho daňového přiznání. Můžete však libovolně měnit metodu z roku na rok. Což mimochodem znamená velkou variabilitu třeba při prodeji CP v následujícím roce, když např. zjistíte, že se Vám vyplatí mít vyšší nákupní cenu, protože dodatečné přiznání až za 3 roky dozadu můžete podat i jen z důvodu, že chcete měnit způsob přepočtu na CZK(!).
Ad2) Je-li veden obchodní účet v CZK, potom se přepočet neprovádí. Příklad u České spořitelny, kdy Vám napíší do poznámky výši dividendy i srážky daně např. Tesly v USD, ovšem sněrodatná je česká měna (byť si přepočtou vlastním kurzem), ve které je účet veden. A není nejmenších pochyb o tom, že u zahraničních brokerů je postup stejný. Nezáleží na sídle v destinaci či místě licence brokera, ale výhradně na tom v jaké měně máte sjednán účet (účty). Může nastat situace, kdy obchodní podmínky dovolí disponovat jinou měnou na technickém účtu či meziúčtu, pak je třeba zjistit, zda se v daný moment nacházíte v pozici vlastníka (byť s omezeným právem provést jedinou transakci - na svůj CZK účet) a pokud ano, je již tento příjem v cizí měně nutno zahrnout do základu daně a přepočítat na CZK již v momentě příjmu cizí měny, a ne až v okamžiku převodu na CZK účet. To už pak je pouhý přesun aktiv, které jste původně obdržel v té jiné měně.
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod octaviampi 11. 3. 2023 19:18

Supr, díky. Dodatečné přiznání bude to poslední, co bych si troufl. To bych si asi koledoval o kontrolu.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 11. 3. 2023 20:11

Když by to stálo za to... je to 14 dnů co jsem dělal 3 roky zpět dodatečná co hodí klientovi třičtvrtě mega. Akcie. Ale kdyby to mělo být pět padesát, taky bych to nechal spát.
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Namor_J 20. 3. 2023 13:15

Měl bych dotaz, mám u Degira vše alokováno v EUR, ale výpis pro daně mám v CZK.
Jenže další věc je, že v loňském roce proběhlo přejmenování dvou společností (např. SHELL) a tím i změna ISIN. To znamenalo automatický odkup pozice a nákup jiného ISIN. Přitom jsem ještě neměl splněný časový test 3 let, i když vlastně dál držím stejnou pozici.
Je nutné v tomto případě zdanit zisk?
Nic jsem tím nezískal...
Případně jak je to u snížení ceny akcií, ta mi proběhla už letos, takže to budu řešit příští rok do daňového přiznání...
Musí se brát do daňového přiznání podklad z Degiro, nebo je možné vzít vlastní výpočet udělaný z výpisu, kde tyto položky prostě ignoruji?
Namor_J
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 20. 3. 2023 13:57

Neresi se snizeni ceny akcii, ale az prijem z prodeje. Dal Degiro nema vse v EUR, to neni pravda. Degiro na EUR prepocitava (pokud clovek nema i GBP a USD ucty ve Flatexu). Takze napr. pri nakupu za dolary kupujete v USD, ale je to vyrovnano prevodem EUR z hotovostniho uctu. Obdobne pri prodeji prodavate za USD, ale na ucet v flatexbank jsou prevedeny EUR. A co se tyce zmeny ISINu, je to pripad od pripadu. Ja mam takto DiDi, ktere bylo delistovano, ale ISIN pritom zustal a Degiro to chybne uvadi jako zmenu ISINu a pridalo nesmyslne kreditni a debetni operaci. Vypis z Degira je orientacni, vyuziva FIFO a to clovek nemusi vyuzit, i kvuli casovemu testu.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Namor_J 20. 3. 2023 22:06

Tak já mám všechny volné peníze v EUR. Samozřejmě americké akcie kupuje v USD apod., ale jakmile se prodají, tak se převádějí právě na ty EUR. Proto píšu, že je to alokováno do EUR a ne v CZK.

A právě si potřebuji potvrdit, jestli je možné použít i svůj výpočet, nejen ten výpočet od brokera, případně jestli je možné si do svého souboru pro případnou kontrolu vypsat, že se jednalo pouze o nesmyslnou kreditní a debetní operaci, která jen převáděla tu samou pozici v té dané době...
Namor_J
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 20. 3. 2023 22:44

Vlastní evidence je možná (resp. nutná). Jen je potřeba evidovat správně. Tzn. časové testy, kurzy a měny, poplatky, …
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Namor_J 21. 3. 2023 00:28

A jak je nejlépe vést tu evidenci? Budu mít komplet výpis z účtu a pak bude stačit, když si pro daný rok vytáhnu do tabulky daný titul, který jsem třeba prodával a všechny pohyby s tímto titulem? Případně takový titul, který měl nějaký pohyb (odprodej a opětovný nákup ze strany brokera)?

A co vše se dá za náklady odečíst? Dají se třeba u FIO odečíst náklady na připsání dividendy od dividendy? Nebo daly by se odečíst od zisku z prodeje? Předpokládám, že to asi nepůjde (viz dále).

U Degiro tu myslím Rop psal něco v jiném tématu, že poplatek za burzu je těžké dát do nákladů, protože to je stálý výdaj a nemá nic společného s ISIN (jestli se tedy nepletu).

Pak jsem ještě u Degira narazil ve výpisu na "Vratku kapitálu" speciálně u amerických REIT. Tato není zdaněná. Předpokládám, že ji mám započíst jako dividendu a normálně zdanit, že?

Předem díky.
Namor_J
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků