Faktura - reverse charge

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 11. 9. 2020 20:15

Účetní poradce fakt není. Ale to, že se ptá na nemovitosti a Rakousko má svůj důvod :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 11. 9. 2020 20:23

Nechce se mu platit daně.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 11. 9. 2020 20:26

Hlava byl z duvodu bydliste odsunut a preregistrovan pod finanzamt do Rakous, a jelikoz ma zakazniky v Cesku a na Slovensku, tak musi resit veci, o kterych hadam vetsina smrtelniku ani netusi, ze by mohly nastat :-) O to vetsi legrace je, ze uz jsem absolvoval i nekolik placenych konzultaci u profesionalnich danovych poradcu, a to na obou stranach barikady, kteri mi tvrdili hromady nesmyslu, jak “co musi byt”, jako treba ze na to, abych mohl z rakouska podnikat v cesku potrebuji mit rakouske ico ... kokoti. No, ale to jsem trochu odbocil.
A na nemovitosti se pta proto, protoze poskytuje sluzby vztahujici se k nemovotostem v cesku.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ninaa 12. 9. 2020 09:12

To mě nenapadlo. Já jsem měla kliku na kvalitního daňaře, měli jsme zajištěný daňový hot-line v práci, tam to bylo třeba. Bylo tam příliš mnoho různých možností, ti, kdo uzavírali smlouvy a zakázky, to neměli šanci všechno pobrat a nikdy se nesplést. Takže to řešil ten hot-line, byla to druhá společnost na daňové poradenství toho, kdo nám dělal povinný účetní audit. Byli jsme všichni spokojeni, se spoluprací, s cenami, s výsledky - proběhla i kontrola z FÚ. S jinými daňařemi zkušenost nemám.
Pokud by mi profesionální daňový poradce (zapsaný v komoře dańových poradců) opravdu špatně poradil, tak bych si to nenechala pro sebe a uvědomila o tom komoru. Samozřejmě za předpokladu, že by to bylo opravdu tak, že na jasně a přesně formulovaný dotaz (příklad) jsem od něj dostala chybnou radu.
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 12. 9. 2020 10:37

Hlava píše:O to vetsi legrace je, ze uz jsem absolvoval i nekolik placenych konzultaci u profesionalnich danovych poradcu, a to na obou stranach barikady, kteri mi tvrdili hromady nesmyslu, jak “co musi byt”, jako treba ze na to, abych mohl z rakouska podnikat v cesku potrebuji mit rakouske ico ... kokoti.
Eště že radím zdarma.
Ninaa píše:Pokud by mi profesionální daňový poradce (zapsaný v komoře dańových poradců) opravdu špatně poradil, tak bych si to nenechala pro sebe a uvědomila o tom komoru. Samozřejmě za předpokladu, že by to bylo opravdu tak, že na jasně a přesně formulovaný dotaz (příklad) jsem od něj dostala chybnou radu.
Ono to zase tak jednoduché není. Protože špatná rada je jen špatná rada, nikoliv porušení profesních předpisů. V případě špatné rady je třeba se zahojit na pojišťovně daňového poradce. Až teprve v případě profesních přestupků je možné podat návrh na disciplinární řízení. Kdyby se mělo trestat každé provinění (třeba vyškrtnutím), tak seznam daňových poradců je tento: Tomáš Hajdušek st., Jiří Nesrovnal, Marek Piech, Milan Vodička, Ivo Šulc, Simona Hornochová, Pavel Říha :lol: ... no možná ještě pár lidí.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 12. 9. 2020 11:55

Tak jista danova poradkyne v Pisku mi v roce 2019 tvrdila, ze urcite vsechny prijmy budu danit v cesku, protoze si pry staty dani prijmy ze svych uzemi.
Realita? Blabol, protoze existuje smlouva o zamezeni dvojiho zdaneni, ktera rika, ze se dani tam, kde je provozovna, a pokud neni tak tam, kde je rezidenstvi (coz jsem si musel najit sam).

Pak mi mistni danovi poradci v Rakousku zase tvrdili, ze jelikoz bydlim v Rakousku, tak rozhodne musim zdravotni a socialni platit v Rakousku, stejne jako ze musim mit rakouske zivnostenske opravneni, stejne jako ze pry musim byt clenem prislusne rakouske odborne komory (neboli udelat zkousky a calovat clenske poplatky 10 tis EUR rocne). I pres to, ze v rakousku nemam zadne zakazniky.
Realita? Blabol, protoze existuje jisty predpis EU ktery rika, ze se zdravotni a socialni plati tam, odkud plyne zdoj prijmu, v mem pripade tedy v cesku (coz jsem si musel najit sam).

Az jsem pak konecne narazil na mistniho danare, ktery zadne rakouske zivnostenske opravneni ani clenstvi v rakouske komore pro podnikani v cesku nepozadoval. Naopak mi navrh dva mozne zpusoby daneni, poradil ze musim fakturovat rakouska, coz musi byt v reverse charge. Pobrat nutnost placeni zdravotniho a socialnoho v cesku mu sice trvalo dele, ale nakonec do konzultoval i s vedoucim mistni socialky, a potvrdil mi to.

Nejvic me na tom ale fascinuje to, ze kazdy radi vsechno mozne, ale kdyz se clovek zepta, podle ceho to tak ma byt, a kde je to napsane, tak je ticho po pesine. Pisemne nikdo taky nic neda. Takze je to vsechno jedna baba povidala. S vyjimkou Ropa tedy, za coz velmi dekuji :-)
Realita je takova, ze co si clovek sam nenajde a neoveri, na to se 100% spolehnout neda.

Posledni fronta, kde jeste neni dobojovano, je pak CSSZ, protoze pro urednictvo je naprosto nepochopitelne scifi, ze by nekdo mohl bydlet v rakousku a na dalku podnikat v cesku.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 12. 9. 2020 15:23

A jak si hradíš zdravotní péči v Rakousku?
Já zrovna ty přeshraniční věci nerad dělám, protože prostě si to v těch zákonech v němčině nebo polštině nepřečtu. Jediné co umím je Slovensko. Až se budu nudit, tak si udělám i slovenského daňového poradce. Enem nevím k čemu by mi to bylo :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ninaa 12. 9. 2020 16:13

Rop: jo, máš pravdu. Něco jiného je, když si zaplatím daňového poradce a on mým jménem podá dańové přiznání, pokud udělá chybu on a doměřili by mi daň a penále, tak to jde za poradcem a ten má na to profesní pojištění. Ale když potřebuju řešit "v provozu" něco složitějšího, co se běžně nevyskytuje, nejlépe kombinovaného s EU a s třetími zeměmi, tak pak už to bývají oříšky. Pamatuji se dobře, jak jsme občas naši daňovou hot-line zaskočili "oříškem", na jehož řešení si vyžádali delší čas. Ale vždy jsme měli od nich odpověď s odkazy a citacemi zákonů.

Bez odkazů na zákony (jak o tom píše Hlava) obvykle radí dotázaní úředníci nebo jiní "zadarmo". Oni znají jen to, co rutinně dělají, jsou to řadoví zaměstnanci. Protože sypat řešení něčeho, co není jednoduché a odkazy zákonů k tomu najednou, to musí být člověk profesionálem. A takoví zadarmo normálně neradí, právník také nic neřeší zadarmo - jemu také nikdo zadarmo dům nevyprojektuje ani nepostaví. Tak jen najít takového daňaře, který zná ČR i dostatečně AT zákony a už řešil něco podobného - ale to už vlastně našel. Tak držím palce na ty další úřady, na to snad ani poradci nejsou...
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hlava 12. 9. 2020 20:01

Ne, nepriplacim si nic. Jelikoz mam prijmy z ceska, tak zdravotni a socialni platim v cesku. Od nich mam formulare A1/S1, na zaklade kterych jsem socialne i zdravotne pojisten i v rakousku. Vyplyva to z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 (zejmena clanek 11).
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Hlava 22. 3. 2023 07:22

Ahoj Rope, narazil jsem po desli dobe na dalsi orisek.

Poskytnuti sluzby mezi dvema subjekty ve dvou clenskych statech, s mistem plneni ve tretim clenskem statu. At hledam jak hledam, tak nemuzu nic dopatrat.

Kdo - AT
Komu - CZ
Misto plneni - SK (https://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#p16-1)

Muj nazor: CZ subjekt by mel mit DIC registraci na Slovensku, poskytnout mi slovenske DIC, a ja mu na rakouske DIC fakturuji v rezimu Reverse charge.

Nazor protistrany: oba subjekty si musi udelat DIC registraci na Slovensku a fakturovat si se slovenskym DPH.

Co je spravne?
Podle me ta prvni moznost, neb ta druha by popirala princip Reverse charge.
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 22. 3. 2023 08:30

Nenapsal jsi to nejdůležitější. Co fakturuješ?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 22. 3. 2023 09:58

Napsal, službu vztahující se k nemovitosti, viz odkaz
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 22. 3. 2023 12:50

Tak se zaregistruj k DPH na Slovensku dle § 5 odst. 1 sDPH

Princip DPH u nemovitostí - DPH se musí vybrat ve státě, kde je nemovitost. V tomto případě na Slovensku.
Ty jsi v Rakousku.
Odběratel je v ČR.
DPH musí být na Slovensku.
Takže dodavatel se musí registrovat na Slovensku a odvést slovenské DPH. Odběratel, pokud se neregistruje, má právo na vrácení DPH ze zahranicí, pokud se registruje, tak má nárok na odpočet.

Kdybys to samé dělal pro slovenského plátce DPH, tak se aplikuje § 5 odst. 1 písm. b) sDPH a toto DPH přes reverse charge odvede odběratel (§ 69 odst. 2 písm. a) sDPH)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 22. 3. 2023 14:06

No teda, čučim.
Pravda dosud jsem na Slovensku dělal pro místní, takže vždy jen Reverse charge.

Rop píše:Kdybys to samé dělal pro slovenského plátce DPH, tak se aplikuje § 5 odst. 1 písm. b) sDPH a toto DPH přes reverse charge odvede odběratel (§ 69 odst. 2 písm. a) sDPH)

Stačí tedy, kdyby onen český odběratel měl slovenské DIČ?
Pak bych jel v režimu Reverse charge bez nutnosti se k DPH registrovat na Slovensku?
Což se mi popravdě kvůli navazujícím povinnostem dělat moc nechce ...
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 22. 3. 2023 16:58

Tak si najdi slováka, přes kterého to protáhneš a nemusíte se registrovat ani jeden. Ty slovákovi v reverse charge, slovák čechovi s DPH. Čech si příští rok požádá o vrácení DPH.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků