Optimalizace daně z příjmu z pronájmu bytu

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Běloba 7. 3. 2023 18:50

@Rop: Napíšu ti asi soukromou zprávu, jestli nevadí?
@pulmann: Jde o to, zda je v tomto případě skutečně pořizovací cena těch cca 82 000 Kč, nebo by se mělo jít třeba na posudek, proto jsem vlastně dotaz položil, myslím, že Rop to pochopil:-)
Běloba
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod makyp 14. 3. 2023 12:44

Dobrý den, mohu se zeptat, při znovuobnovení pronájmu bytu (přerušeno na dva roky), ke kterému došlo v 4/22 je možné uplatnit celý roční odpis nebo jen polovinu? děkuji
makyp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 14. 3. 2023 13:11

Pokud:
a) již byla nemovitost odepisována (stejným poplatníkem),
b) je vlastněna celý rok,
tak odpis celý.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yowie 14. 3. 2023 13:17

Běloba: A už je pronajato? Jestli ano, tak to by se spíš vyplatil 30% paušál. Pokud ne, tak po 5 letech od pořízení, což bude jestli počítám správně příští rok, tak se dá cena nemovitosti odhadnout a v tom případě by základ odpisů byl téměř jistě v milionech, pokud to není byt někde v hodně špatné lokalitě a to už by mohlo být zajímavé na odepisování.

A bohužel, pokud je už pronajato, tak ten odhad už nelze a odepisovat takto směšnou částku, to fakt nemá cenu a dlouhodobě se víc vyplatí ten paušál.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 14. 3. 2023 13:41

yowie: Není to tak jednoduché / jednoznačné, jak si myslíš. Jak jsem psal níže, dva daňoví poradci - pět názorů. A hlavně bez konkrétní smlouvy o převodu člověk nic moc neudělá.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod makyp 14. 3. 2023 13:55

ROPe, děkuji Vám. Nemovitost má stále stejný vlastník, již ji pronajímal a odepisoval, jen po určité mezidobí potřeboval k vlastnímu bydlení. Narazila jsem na toto: V případě, že by došlo před 31.12. k ukončení nebo přerušení nájmu, je možno podle § 26 odst. 7 písm. a) bod 3 uplatnit jen polovinu ročního odpisu. V návaznosti na to v roce, kdy znovu bude nájem zahájen, bude pronajimatel pokračovat v odepisování a znovu uplatní jen polovinu ročního odpisu.
makyp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 14. 3. 2023 14:32

Rop: jj, víme o tom málo, ještě jsem to raději přečetl podruhé, už je dávno pronajato... Takže možnost navýšení základu odpisu odhadem už je stejně passé myslím.

Běloba: A kolik tam máš měsíční nájem? Ten odpis je v podstatě směšný. Při lineárních odpisech 2,8k ročně po prvním roce (kdy je to ještě nižší) a při zrychleném něco kolem 5k, ale tam to pak jde zase poměrně rychle dolů

Tzn. dle mého se jednoznačně vyplatí paušál a dál o tom nepřemýšlet. Protože i kdybys ten byt pronajímal jen za 5k, tak to je 60 ročně a při 30% paušálu je to 18k dole ze základu, zatímco s těmi odpisy podle druhu 3-5k, jak jsem zhruba vypočítal, takže by jsi s odpisy atp. měl více práce a nakonec zaplatil i víc na daních, zatímco u paušálu je to jednoduché jako facka a daně budeš stabilně platit nižší...

Leda by sis ještě "vyrobil" další náklady, jako třeba auto atp., ale pokud nic takového není, tak jednoznačně paušál...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 14. 3. 2023 16:06

makyp: s 1/2 odpisu v roce přerušení souhlasím. Ale důvod proč uplatnit 1/2 odpisu v roce zahájení / pokračování v činnosti v zákoně nevidím.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod makyp 14. 3. 2023 16:26

Přesně proto jsem položila ten dotaz, že jsem netušila proč. Jelikož je to vyjádření daňové poradkyně v nějaké internet.poradně, nahlodalo mě to. Moc Vám děkuji.
makyp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gordon_F 31. 3. 2023 11:35

Chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně pronámu nemovitosti.

Předpokládám že paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem mohu uplatnit jen jednou, i kdybych byl z Jihlavy a pronajímal jeden byt v Chebu a druhý v Jablunkově.
Naopak pokud odepisuji, odepisuji každý případ zvlášť.
To že mám garáž kterou nepronajímám, ovšem jako SVJ ve společných prostorách pronajímáme sklad, tak je to rázem další pronájem (můj "zisk" je 92,25 Kč/rok) a... musím ho připsat k mým ostatním nájmům. Co z této garáže mohu použít jako náklad proti ziskům dosaženým na jiných nemovitostech? Daň z nemovitosti? Poplatky za osvětlení společných prostor, poplatky za správcovskou firmu atd? Jako, přijde mi to téměř absurdní, ale...
Pokud jsem v roce 2020 koupil byt a vybavil ho linkou, začal pronajímat v 03/2022, můžu se tvářit že jsem začal odepisoval již v roce 2020 (0%)? Linka se započte, pro účely odpisů, do ceny bytu, nebo se odepisuje samostatně (např. 10 let)?
Díky
Gordon_F
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 31. 3. 2023 12:17

Paušál na dopravu jen jednou.
Odpisy samozřejmě každé nemovitosti.
U společných prostor nemáš co odepisovat. Společnou elektřinu tam taky nedáš, protože tu nemůžeš přeúčtovat na nájemce. Ani daň z nemovitých věcí tam nezapočteš, protože ta není ze společných prostor.
Ne. Nemůžeš začít odepisovat dřív, než započne první nájem. Kuchyňská linka je součást vstupní ceny bytu a odepisuje se s bytem.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gordon_F 1. 4. 2023 07:33

Rope, děkuji.
Překvapil jsi mě těmi společnými prostorami. Ty jsem fakt odepisovat nechtěl. Pokud vím tak je ve smlouvách taková ta klauzulka že ti patří "podíl na společných prostorách odpovídající poměru tvého podílu". Tedy je nezdaňuji, ale jejich existence je podmíněná tím co zdaňuji.
Takže takové ty případy: "Pronajmeme bývalou prádelnu paní XY za 500 Kč/měsíc (a část z toho půjde na elektřinu ze společných prostor)", které lidé málokdy daní (podle mé zkušenosti jim správcovská firma rozúčtování často ani neposílá), jsou příjmem vždy, pokud vyplňuji přílohu 2 (bez ohledu na §) DP? Nenajde se nic co bych mohl použít jako nějaký náklad na "vynulovaní"? Napadá mě snad jen zvýšit odpis na jiné nemovitosti o 0.0001% (ano, pokud odepisuji procentem nižším než je maximálně zákonné). Máš nějaký jiný tip?
Také odepisováním kuchyňské linky 30 let jsi mě překvapil. Nerozporuji, jen se divím, když o tom přemýšlím (byt má určitě delší životnost, linka je v té době často již dávno zcela rozpadající se kus domácnosti, nehledě na do ní vestavěné ledničky apod).
Gordon_F
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 1. 4. 2023 10:13

Nájemné ze společných prostor je vždy příjmem podílníků na společných prostorách. Protože společné prostory nejsou majetkem, tak k nim se těžko hledají náklady. I paušál na dopravu je dost o hubu. Prostě já tam náklady nevidím.

Kuchyňská linka je součástí bytu. To jakou životnost má je pro účely daně z příjmů naprosto vedlejší. Daňové odpisy jsou dle zákona.
Pokud by to řešila firma, která kromě daňových odpisů má i odpisy účetní, tak může odepisovat komponentně - má to vliv na výledek hospodaření, ale nikoliv na daň.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elinor 12. 4. 2023 18:16

Zdravím. Mám zapeklitý dotaz. Pronajímám byt a uplatňuji reálné náklady. Nevím si rady s následující situací: SVJ v roce 2022 vykradli účty, řešeno policií. Jde opravdu o velkou částku. Cca třetina se v roce 2023 vrátila a cca dalších 100 tis. policie možná ještě zajistí. Dotaz: lze ukradené peníze uplatnit jako čerpání tzv. fondu oprav? Ještě se možná získá něco z pojišťovny, ale ukradeno je více, než limit pojistky.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 12. 4. 2023 19:03

A pachatel je známý nebo neznámý?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků