Daň z příjmů fyzických osob

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tojejedno2 23. 5. 2023 08:12

Nechci zakládat nové téma, tak snad to tu nebude vadit.
Na základě čeho FÚ rozhodne, kam pošle info o daních.
Příklad:
Podám papírové daňové přiznání k dani z nemovitosti - v papíře zaškrtnu, že chci informace, tedy hlavně složenky na daň z nemo, dostávat na emailovou adresu.
Přesto mi nechodí a výměr se mi zobrazuje v portálu Moje Daně.
Na základě čeho? Všechna daňová přiznání za celý život podávám papírově na podatelně. Nemám datovou schránku. Jen BankID.
Dá se nějak v MojeDaně nastavit notifikace, že je tam něco nového? Přece se tam nebudu pořed logovat.
Děkuji
tojejedno2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 23. 5. 2023 11:38

Nemáš podávat přiznání na papíře. Třeba jen teta špatně přepsala e-mail, nebo ho tam nenapsala vůbec.
To se nám elektronizákům stát nemůže (navíc nám to všechno sypou do datovky). Zavolej na berňák, a zjisti, kde je problém. Protože by se to příští rok opakovalo.
Navíc informace o platbě daně z nemovitých věcí je naprosto dobrovolná zásilka, kterou ti zasílá stát. Svou daň se dozvíš z hromadného předpisného seznamu, který je k nahlédnutí na berňáku. Proto to jde poslat i na e-mail, což je jinak pro stát zakázaný prostředek komunikace s občany.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 23. 5. 2023 12:03

@tojejedno2: Jinak v portálu MojeDaně si můžeš nastavit různé e-mailové notifikace, slouží k tomu "zvoneček" vpravo nahoře.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod Jirka.2 30. 5. 2023 11:41

Rychlý dotaz. Přehled OSVČ pro ČSSZ do řádku 20. Daňový základ se dává jen dílčí danový základ z podnikání, nebo celkový danový základ z danového přiznání? Asi jsem to dost zvoral a dal tam celek včetně příjmů z nájmů. Co ted s tím, dát opravný přeehled? Na ČSSZ jsem zkoušel volat ale nikdo to tam nezvedá.
EDIT ted koukám že tam je stejně nějaký Minimální vyměřovací základ a ten se mi nezmění, tudíž doplatek taky ne, tak na to kašlu.
Jirka.2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 30. 5. 2023 13:32

Boha jeho, už jen kvůli takovým chybám si najímejte daňové poradce :lol:

Jinak ano, je to na opravný přehled, i když se to číslo dole nezmění.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krumpac 1. 6. 2023 07:32

Stále mi nepřišla složenka k dani z nemovitých věcí a na úřad se dovolat nedá, je to věčně obsazené. Přes mojedane.cz jsem si tedy aktivoval DIS+ a podle návodu hledal, až jsem se k tomu dostal. Ale je tam napsáno: „Na rok 2023 daň dosud nestanovena“
Nevíte, co to je zase za bordel?
Přílohy
2023-06-01_082255.jpg
krumpac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod krothgu 1. 6. 2023 07:51

Než se "natáhnou" aktuální data do čerstvě aktivované DIS+, nějakou dobu to trvá. (24 hodin?)
krothgu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krumpac 1. 6. 2023 08:21

Trvá to 48 hodin, DIS+ jsem aktivoval předevčírem, včera tam pořád ještě nebylo vůbec nic a dnes už tam vidím např. staré daně atd. Tohle spíš vypadá, že výši daně ještě nestihli stanovit. Pro jistotu jsem tedy aspoň zaplatil daň ve stejné výši jako loni. Jestli nakonec bude vyšší, doplatím zbytek později, snad to nebude s nějakými úroky.
krumpac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 5. 6. 2023 19:24

Rop píše:Boha jeho, už jen kvůli takovým chybám si najímejte daňové poradce :lol:

Jinak ano, je to na opravný přehled, i když se to číslo dole nezmění.


Kolik letos stoji stempl?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 5. 6. 2023 19:25

Podle pracnosti přiznání. Jako vždycky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tojejedno2 10. 8. 2023 07:15

Snad neva, že nezaložím samostatné vlákno a zeptám se tady.
Investiční životní pojištění uzavřené před cca 15 lety, platba celkem 12000 ročně, půlka šla na "investiční složku", druhá půlka na rizikové pojištění. Z daní se nic neodečítalo.
Teď došlo k částečnému odkupu, který je třeba zdanit. Jako "výdaje" se uplatní zaplacené pojistné, která část? Celých 12000/rok? Nebo jen těch 6000, které šly na investiční složku?
Dále každý rok se dokupovaly jednotky akciového fondu. Ty se při odkupu odporodaly, ale ne všechny. Vychází to tak, že se odprodalo řeknemě 1000 jednotek, a 200 na pojistce zůstalo dál. Podle výpočtu to vypadá, že 998 jednotek bylo nakoupeno od uzavření pojistky do r. 2021. tedy chápu to tak, že do "výdajů" se dá součet zaplaceného pojistného od začátku smlouvy do r.2021? A na ty 2 jednotky vezmu poměrnou část zaplaceného pojistného z r. 2022?

Předpokládám, že tento "příjem" nezasahuje do limitu 100 000, který se týka cenných papírů?
tojejedno2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 11. 8. 2023 14:00

Na IŽP jsi opravdu něco vydělal aby to šlo danit?!

Tohle nestačí? https://www.frenkee.cz/cs/jak-dodanit-z ... -pojisteni
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom brava 11. 8. 2023 17:04

řek bych že ta inv. část se bude chovat jako odprodej PJ fondu, tedy klas. kapitálový výnos do testu 3R /100k/rok....3R držby v tomto případě bylo dle popisu vyhověno, a bylo nutné v jednom roce realizovat >100k, čímž ses vystavil daň. povinnosti?
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 11. 8. 2023 19:57

§ 36 odst. 2 písm. o) zákona o daních z příjmů - zdaněno srážkovou daní - není co řešit.

Uplatnil sis někdy neznanitelné části daně z titulu úhrady pojistného?
Přispíval ti zaměstnavatel?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 11. 8. 2023 23:54

Píše že Z daní se nic neodečítalo.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků