Dioptrické brýle z Číny - sazba DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xtonda 12. 6. 2019 21:03

Objednal sem si na Zenni Optical čtvery dioptrické brýle (pro sebe a rodiče). Domnívám se, že dioptrické brýle lze kvalifikovat jako

Zdravotnické prostředky podle právního předpisu upravujícího zdravotnické prostředky, které jsou obvykle určeny pro výlučnou osobní potřebu zdravotně postižených k léčení zdravotního postižení nebo ke zmírnění jeho důsledků, pokud se jedná o zdravotnické prostředky zhotovené podle předpisu kvalifikovaného zdravotnického pracovníka, kterým tento pracovník vydává individuální návrh charakteristik zdravotnického prostředku určeného k použití pouze pro jednoho konkrétního pacienta.

a tedy by měly podléhat snížené sazbě DPH. Nicéméně právě mi přišel výměr kde je uplatněna sazba 21%.

Mám nárok na sníženou sazbu?
Pokud ano, jak a kde to reklamovat?
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Markil 13. 6. 2019 14:07

se zájmem jsem čekal, zda někdo znalý odpoví, ale protože zatím nic, tak dám jen svůj názor, co bych dělal, aniž bych se v tom vyznal:
reklamoval bych to u toho, kdo udělal ten výměr a chce po tobě to DPH... Na dioptrické brýle by se asi měla vztahovat nižší DPH i při dovozu. Jedinou věc, co jsem našel a kde by možná mohl být zádrhel, byla poznámka, že aby to byla zdravotní pomůcka, musí to mít CE značku a prohlášení o shodě. To si asi těžko uděláš (to vyjde levněji to vyšší DPH), ale nevím, jak moc je to pravda, zda se to vztahuje a na i tvůj případ a zda to někdo vůbec řeší. Prostě bych to reklamoval (ale to co cituješ bych asi vůbec neposílal - prostě bych napsal, že jde o diotrické brýle, což je zdravotní pomůcka a je na ní nižší DPH, tak to požaduji opravit) a uvidíš, co ti odpoví a jak. A pokud by trvali na 21%, tak uvidíš, jak to zdůvodní...
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xtonda 13. 6. 2019 14:25

Tu námitku sem taky poslal, tedy se stejnou citací na adresu sklad.praha120@cpost.cz ze které chodila veškerá komunikace, zatím mi nějaký Reklamant napsal, že to předal dál k posouzení. Jedná se o tři stovky, takže určitě kvůli tomu nebudu nic složitě řešit a vyběhávat.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 14. 12. 2021 12:23

Tak po dvou a půl roce oživuji téma, tehdy mi tu reklamaci uznali, celní úřad vydal rozhodnutí na tři stránky a ty tři stovky vrátili.

A teď řeším další zásilku od stejného dodavatele, tentokrát prioritní doprava přes Fedex. Po zkušenosti z minula sem požadavek na DPH 15 % důrazně uplatnil už v komunikaci s Fedexem a ti pro uznání snížené sazby chtějí potvrzení od lékaře.

Přijde mi to jako blbost, záleží snad na podstatě zboží a ne jestli mi oči změřil doktor nebo v optice? Mám pravdu? Toto sem jim napsal, ale jak argumentovat dál pokud budou trvat na svém?
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod nlm78 7. 2. 2023 11:44

Zeptám se, má Zenni Optical IOSS ? Po objednání vidím na svém účtu na jejich stránkách pouze objednávku, ani faktura tam není, ani IOSS nikde nevidím. Pokud by ho někdo věděl, budu rád. Chtěl bych si celní řízení vyřídit sám. Díky
nlm78
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xtonda 7. 2. 2023 14:03

Když sem kupoval před rokem, tak neměli, oni cílí primárně na USA.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 2. 2023 14:19

Si přihřeji svoji polívčičku, já kupoval brýle teď nedávno na Aliexpresu
https://www.mesec.cz/clanky/chcete-uset ... h-z-praxe/
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vklatil11 7. 2. 2023 14:36

nlm78 píše:Zeptám se, má Zenni Optical IOSS ?

Zenni Optical nemá IOSS, ale to ti nebrání si zásilku vyclít sám přes eCeP a zaplatit Celnímu úřadu DPH.
Vyclíval jsem brýle od nich minulý rok 2x - s 21% DPH, snížená sazba podle celního sazebníku jen když je předloženo Prohlášení o shodě což asi Zenni mít nebude...
vklatil11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nlm78 7. 2. 2023 15:16

Díky za informace. Měl jsem zato, že IOSS mít budou, protože na objednávce je položka Estimated Taxes, která vychází jako 15 % z hodnoty zásilky. Dříve tuto položku na objednávce neměli, respektive měli tam uvedenou hodnotu 0.
Zásilku si určitě vyclím sám a DPH zaplatím, jen mi šlo o to, abych DPH neplatil dvarkát.
nlm78
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vklatil11 7. 2. 2023 22:21

Dělal jsem objednávku minulý rok v červnu a červenci - na objednávce mám u obou objednávek Estimated Taxes $0.00. Pokud tam teď nově mají vypočtenou daň napsal bych jim na support (jsou vstřícní) jak to teď je. Případně ti to pak refundují.
vklatil11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nlm78 8. 2. 2023 09:10

Tak abych uvedl věc na pravou míru, včera jsem ještě napsal na customer service, kde jsem požadoval zaslání IOSS + faktury a dostal jsem odpověď, cituji:

"Thank you for reaching out to us about your Zenni order.
​​​​All Zenni orders shipping to the European Union (EU) are subject to value added tax (VAT) in compliance with rates and regulations set by each country. In the past, customers were responsible for paying any fees assessed by customs and subject to shipping delays. To make the Zenni shopping experience as seamless as possible, we now apply the VAT to your order at the time of purchase. We include an IOSS (Import One-Stop Shop) number on the shipping label, which helps prevent pesky customs delays and allows us to provide hassle-free service with faster delivery.
Once the glasses reached your country you don't need to provide the IOSS number since it's already included in your package.

Best regards,

Roy G. | Customer Service"

Takže to asi mají nově ošetřené, DPH je zaplacené už u nich, nicméně IOSS mi neposlali. Každopádně mi přišel e-mail od České pošty, která chce "doplnit údaje pro celní řízení" a IOSS je jednou z položek, kterou si přeje uvést. Tak nevím, jestli mám čekat na nějakou další výzvu od České pošty nebo to nějak vyhnije samo. Máte s tím někdo zkušenost prosím?
nlm78
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vklatil11 8. 2. 2023 13:39

Zkus tedy znovu napsat do Zenni, že IOSS požaduje Celní úřad a v případě, že ho nedodáš vypočítají ti DPH i když už jsi ho zaplatil. Předpokládám, že ti pak odepíší, že pokud zaplatíš znovu DPH tak ti ho refundují. Měl jsem to tak s reklamací, kdy ji deklarovali jako novou objednávku - zaplatil jsem z toho DPH Celnímu úřadu a oni mi pak zaplacenou částku vrátili na kartu.
vklatil11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pobert 8. 2. 2023 17:47

Řešil jsem to v listopadu loňského roku. Také jsem na ZENNI psal, ať mi pošlou IOSS, když mi už strhli DPH a napsali mi něco podobného - že to číslo nemají, ale že by to mělo být vyclené. Ale když jsem to zadal do eCep bez IOSS, naúčtovali mi DPH. Znovu jsem kontaktoval ZENNI a ti mi napsali, ať DPH zaplatím, že mi to refundují. A druhý den jsem měl na kartě částku původně strženou za DPH zpět.
pobert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alex-22 10. 2. 2023 00:18

Ted resim IOSS se Zenni take.. zkousim to po emailu i na FB chatu. Odpoved je vzdy podobna ve smyslu, ze IOSS je na baliku a ze mi ho nereknou. Jakmile se zacnu vyptavat proc a ze ho po me chteji celnici predem, prestanou odpovidat. Velmi podezrele a neduveryhodne. Buhvi, jestli z nich dostanu nejaky refund, az to zaplatim celnikum v eCepu.
Alex-22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nlm78 13. 2. 2023 11:09

Čtu tady, že to vrátili, Zenni působí na mě celkem důvěryhodně. Ale uvidíme, jak to dopadne. Volal jsem na celní úřad, psal jsem na poštu i jsem poštu navštívil osobně,ale jak to tak bývá s tuzemskými úřady, nevyřídil jsem nic. Celní úřad si sedí na svém, že IOSS musím dodat já, případně ať si IOSS vyžádám od pošty, když je uvedeno na balíku. Pošta nekomunikuje, na pobočce mi nejsou schopni poradit. Jestli přijdu o dvě DPH, tak mě to nezruinuje ale myslím, že se Zenni pochlapí. Mimochodem slíbili mi v Zenni také, že v případě další platby DPH mi platbu refundují.
nlm78
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků