Mimořádné (2leté) odpisy HM 20-21 X posun účetního období

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lrotrekl 27. 3. 2021 23:05

V rámci proticovidových opatření a úlevě podnikatelům, lze dlouhodobý majetek pořízený v letech 2020 a 2021 odepisovat "mimořádně" za dva roky (odpisová skupina 2).
Změna ale je, že se takto neodepisuje za kalendářní roky, ale za kalendářní měsíce. Tedy auto pořízené v listopadu odepisuju za 2020 jen jeden měsíc z 60%, další rok 11 měsíců z 60% a 1 měsíc ze 40%.

A teď můj špek v tonto:
účetní období máme 4/xx - 3/xx+1
Máme auto pořízené v roce 2020, v březnu, na auto už byly uplatněny odpisy za jeden rok (nezáleží, jestli sloužilo celý rok nebo jeden den). Předpokládám, že toto auto už budeme muset odepisovat standardně, tak jak jsme si zvolili (zrychleně), nebo je nějaká cesta jak to změnit?

Druhé auto pořízení právě v listopadu budeme odepisovat "mimořádně" 4 měsíce x 0,6 PC/12 a další účetní období pak 8 měsíců 0,6 x PC/12 a 4 měsíce 0,4 xPC/12. Toto doufám chápu správně.
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 28. 3. 2021 08:45

Nejsem si jist, zda zpětně lze měnit způsob odepisování (s ohledem na § 30 odst. 2 zákona o daních z příjmů). Předpokládám, že jste podali již daňové přiznání za období do 3/2020.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lrotrekl 28. 3. 2021 09:01

Já si taky (jen pocitově) myslím, že to nepůjde, ale aspoň zeptat se musím :)
Když jsem teď zkoušel něco hledat, např. zde: https://www.ucetniportal.cz/wiki/html?item=8807, tak je jakási šance, ale já jsem hlavně technik.
Po asi milionu let změna značky - po Italovi mám Žabožrouta vyrobenýho ve Španělsku převlečenýho za Japonce. Globalizace vpirjód. :D
lrotrekl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 28. 3. 2021 11:43

Jenomže to platí pro účetní odpisy, nikoliv pro daňové.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod makyp 15. 3. 2022 16:28

Dobrý den, neporadíte, jak nejsprávněji postupovat v případě, že budou uplatněny daňové mimořádné odpisy majetku. v 2.odpis. skupině, ale účetní jednotka má stanoveno ve směrnici, že účetní odpisy=daňové. Do účetnictví dát také odpis ve výši mimořádného daňového? přijde mi to ne úplně správné. Ano vím, že problém je v nastavení směrnice, ale jak z toho nejsprávněji ven. díky moc za každou radu.
makyp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 15. 3. 2022 16:39

Směrnice je jednoznačně v rozporu s účetními předpisy - viz § 56 odst. 1 vyhlášky 500/2002 Sb.
Odpisy musí být ve vazbě na čas nebo na výkon.
Daňové odpisy (a především zrychlené daňové odpisy) nejsou ve vazbě ani na jedno. Proto doporučuji změnit směrnici a popsat změnu v příloze k účetní závěrce.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod makyp 15. 3. 2022 16:54

ano vím, nicméně to jsem právě slyšet nechtěla. Je to takto zavedené od počátku...Neporadíte, menší zlo? daňový základ bude v pořádku. Přemýšlím, co je větší chyba, použít rovnoměrný odpis-účetně a dańově mimořádný - s tím,že dojde k nesouladu účetních a daňových nebo použít i do účetnictví mimořádný - ale to mi přijde velké zkreslení úč. výkazů.
Jedná se o mikro úč.jednotku.
Asi napíšete ani jedno...:((
makyp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 15. 3. 2022 18:14

Situace, kdy účetní a daňové odpisy jsou rozdílné je normální.
Ostatně pokud jste mikro účetní jednotka a účetnictví se vede jen kvůli daním, tak je to stejně jedno. Bude to rychleji v nákladech, tak si alespoň vlastníci nevyplatí podíly na zisku. Audit Vám nehrozí a berňák tohle pořád neřeší.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod makyp 15. 3. 2022 18:22

Takze v teto nespravne situaci mimoradne i do ucta, at je aspon ucineno za dost smernici? Fakt nevim, co je mene blbe reseni.
makyp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 15. 3. 2022 18:42

Hlavně musí být správně daně. Pokud to vlastník nechce prodat, tak je účetnictví ve směs jedno. Ani účetní závěrku nikdo nečte. Vždyť většina příloh nemá ani náležitosti dle zákona.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod makyp 15. 3. 2022 18:48

Dekuji velice za Vas cas.
makyp
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků