Daň z příjmů fyzických osob

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 6. 1. 2023 07:13

Když už jsme u těch pokynů GFŘ, tak upozorňuji, že od 1. 1. 2023 platí nový pokyn pro výklad daně z příjmů. Namísto původního pokynu GFŘ D-22 je tu nový pokyn GFŘ D-59, který budí vášně především v ustanovení k § 10 odst. 5.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 6. 1. 2023 12:48

Kdybych věděl, že to má 46 stran, tak to ani nestahuji. :D
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 21. 2. 2023 23:21

FO nepodnikající mají samozřejmě volbu použít i kurz podle účetních předpisů. Například pro USD to činí příjemných 21,951 Kč/USD pokud zvolí pevný kurz pro celý rok podle kurzu k 1.1.2022. Fantazii se meze nekladou, může se pak použít kurz denní, měsíční...
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod polda 22. 2. 2023 00:03

Ď
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikocz 6. 3. 2023 15:59

Zdravím, mohl bych prosím vznést dotaz k sociálnímu pojištění zaměstnatnců? Pokud by mě někdo mohl odkázat na nějaké čtení nebo rovnou poradit... 10 let jsem byl zaměstanec, polovinu z té doby v zahraničí, odvedl jsem na sociálním poměrně velké částky. Teď jsem bez zdanitelných příjmů a plán je být za nějaký čas OSVČ. Otázka je, jak přistupovat teď k sociálnímu pojištění? Odvedl jsem tam dost a nechci to tam nechat nějak propadnout, pokud to vůbec jde. Má cenu pokračovat v placení dobrovolně? Tuším, že tam je nějaká minimální nutná doba pojištění (35let?) k nároku na důchod. Sčítají se tam ty doby zaměstance a OSVČ? Děkuji za každou radu.
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 6. 3. 2023 16:05

Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikocz 6. 3. 2023 18:14

A co bod 5 toho paragrafu?
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 6. 3. 2023 19:50

Koukám, že možnost dobrovolného placení sociálního pojištění existuje (je jenom podmíněna být už rok v systému). Ale proč by to proboha někdo dělal? Respektive nechápu, proč byste něco nechal propadnout?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 6. 3. 2023 19:51

Ani nepíšete, kde v zahraničí jste pracoval. V EU i ve třetí zemi je to jinak a ještě hraje roli mezinárodní smlouva. Na obecný dotaz tedy jen obecně - odpracovaná doba a vyměřovací základ z EU Vám vstoupí do základu pro výpočet důchodu. Z jiných zemí pouze, stanoví li-tak mezinárodní smlouva. OSVČ stejně jako zaměstnanec podléhají podobným pravidlům a obě doby se do odpracovaných dob započítávají, musí ale být účastni pojištění, což ovšem není automaticky, musíte překročit určenou rozhodnou částku.
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikocz 6. 3. 2023 20:39

Děkuji oběma. Pracoval jsem ve Švýcarsku, to jsem kdysi zjišťoval, že se započítavá. Mě jde hlavně o tu minimální dobu pojištění (35 let?) k dosažení důchodu a jak se ta doba poskládá pokud je člověk např. delší dobu bez zdanitelných příjmů. A tedy jestli je k něčemu se přihlásit k tomu dobrovolnému pojistnému, případně co si tam ohlídat, abych ten nárok na důchod nějak nezaniknul (když už jsem tam do toho systému za těch 10 docela nasypal).
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milos 6. 3. 2023 21:52

Podrobné informace o sociálním pojištění a o důchodech (včetně důchodové kalkulačky) máš kdyžtak k dispozici na https://www.cssz.cz/web/cz/duchody-snadne-a-prehledne
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod mikocz 7. 3. 2023 08:27

Milos píše:Podrobné informace o sociálním pojištění a o důchodech (včetně důchodové kalkulačky) máš kdyžtak k dispozici na https://www.cssz.cz/web/cz/duchody-snadne-a-prehledne

Tohle je docela informativní, děkuju.
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mimous 7. 3. 2023 17:25

Jak to prosím funguje se započtením srážkové daně u zahraničních (USA) dividend?
U Brokerů bylo strženo 15% po vyplnění W8BEN.
Dostal jsem roční výpis. (Teda od XTB něco, co vypadá snad hůř, než kdybych to tvořil já.) Kde je informace o tom, z jaké země dividenda byla, kolik byla hrubá dividenda a kolik byla stržená daň.
Potud je mi to celkem jasné.

Následně se má doložit zaplacení daně v zahraničí, což by mělo být ideálně potvrzením zahraničního správce daně a v opodstatněných případech lze použít výpis brokera.

Má někdo zkušenost, co jsou ty opodstatněné případy? Nevšiml jsem si, že by jakýkoliv z místních brokerů, nebo z těch populárních appkových něco takového nabízel. Všichni jen zašlou nějaký roční výkaz. Navíc tím, jak u těch low cost používají sběrné účty, pozná vůbec například finanční úřad USA, že ta daň byla stržena mně?
Může se stát, že bude finančák trvat na tom potvrzení od správce daně, i když jde o velmi malé částky?
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 9. 3. 2023 11:44

Dobrý den, mám zkušenosti převážně se zavedenými brokery (Morgan Stanley, UBS, Fidelity...) a XTB potřebný seznam rovněž poskytuje, jak uvádíte. Tyto seznamy správce daně akceptuje. Tam není problém. Není problém ani, pokud se od takových renomovaných "značek" přiloží pouze roční souhrnný výpis, kde např. v původním pdf označíte zatržením nebo barevně (hrubou) částku dividend, sraženou daň a stát zdroje.
Horší je to s low-cost, jak označujete brokery působící v internetovém prostoru.
Správce daně je však rovněž uznává, pokud se vynasnažíte doložit co nejvěrněji (a nejsnáze pochopitelně), tedy pokud takový broker neposkytuje seznam, vyfiltrujete si ho Vy například z dostupných csv a podložíte ho ročním výpisem, kde broker uvádí například jen souhrnnou částku dividend, a tento svůj seznam a jejich výpis přiložíte k přiznání. Zatím se mi vždy podařilo docílit toho, že správce daně neměl pochyb a deklarované částky uznal, pokud jsem prokázal úhrnnou částku dividend originálním výpisem staženým u brokera, ze kterého je zřejmý vlastník účtu a částka dividend, v kombinaci s mnou vytvořeným výpočtem v excelu.
K tomu jsem pak v komentáři uvedl, jak jsem k částce došel (použitý kurz, informace v csv souboru o evidenci obratů atp). U dividend zpravidla neřešíte statisícové částky, z toho důvodu správce daně i kvůli hospodárnosti daňového řízení nebude na 95% zahajovat výzvy. Těch 5% ale může nastat, pokud je referent například nový, nebo nejsou zkušení na nějakém malém územním pracovišti, nebo těch statisíců opravdu docílíte. To by potom bylo potřeba předvést jim asi kompletní soubory od brokera a postup, jakým jste dividendy a daň spočítal. Stěžejní otázka, kterou pokládáte, je, co jsou to opodstatněné případy - a to je jednak, když broker sám má potřebnou licenci a přehledně poskytne potřebný seznam či potvrzení, zejména když je srážena daň z několika různých států, a také, když není možné ze systému brokera generovat toto potvrzení v požadovaném členění, ale dividendy i daň lze ve výpisech jednoznačně zjistit. Nemusíte se tedy bát, pokud lze částky alternativně zjistit jinak, když dokážete tyto ukryté částky a údaje spolehlivě najít a identifikovat v historii pohybů a sám je prezentujete v příloze. Je kosmicky nepravděpodobné, že správce daně bude požadovat potvrzení správce daně státu, kde jsou dividendy zdaněny.
Nakonec jen upozorním, že se můžete setkat i s nelicencovaným (bez povolení jakékoli centrální banky) poskytovatelem brokerských služeb. Tak toto je podvod a nelze ani dividendy nijak započítat. Příjmy ovšem vždy do základu daně podle ust. §10 uvést musíte. Jedině mne napadá, že u nelicencovaného brokera jak uvádím výše by i tak byla možnost sraženou daň z dividend uplatnit, pokud byste požádal o potvrzení daňové úřady pro jednotlivé destinace, ke byla daň sražena. Jinak ale také z mojí praxe, a dělám to 25 let, jednoznačně vyplývá, že potvrzení brokera je naprosto dostatečné a správce daně po jeho předložení nikdy nevyžadoval potvrzení o zaplacení daně od správců daně jednotlivých států.
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod octaviampi 14. 3. 2023 20:29

Když má člověk dovolenou, občas začne vymýšlet blbosti. Na základě inspirace od Ropa a Tax Consultanta jsem došel tomu, že nevyužívám možnosti pro optimalizaci daně:

- mám sice udělaný odhad pro odpisy pronajímaného bytu (skutečné náklady), ale pravděpodobně na výrazně nižší reprodukční částku (jen "cihly") než Ropem propagovanou tržní cenu
- obchody s cennými papíry mám podle mě evidovány a počítány řádně, nicméně pokud je pravda, že si v rámci zdaňovacího období poplatník může (a to dokonce zpětně v rámci dodatečného daňového přiznání) zvolit nejvýhodnější variantu pro přepočty kurzů měn (tedy vybírat nejen mezi denním, jednotným, ale i např. k datu 2.1.), tak bych pravděpodobně byl schopen spočítat nižší zisk
- od roku 2016 mám DP stále "živé" s ohledem na vykázanou ztrátu na ř. 61, tzn. zároveň podle všeho ani neuplynula lhůta pro podání dodatečného daňového přiznání

Je reálné nechat vypracovat znovu posudek na cenu bytu a na základě nové ceny podat dodatečné daňové přiznání? Nejde mně ani tak o danění pronájmu, ten je účetně buď ve ztrátě a nebo zanedbatelném zisku. Přineslo by to ovšem následující výhody:
- dovolilo by mně to skartovat asi úplně "účtenky", odpisy by víceméně pokryly příjem z pronájmu
- měl bych výrazně vyšší odpisy do budoucna
- za dobu obchodování s CP bych pravdpodobně vykázal o něco nižší zisk
- do budoucna předpokládám, že budu dál pronajímat byt a obchodovat s akciemi, s trochou štěstí se ziskem, ztráta z odpisů by se tedy dala využít na neutralizaci zisku z akcií

Předpokládám látání rozpočtu zvyšováním daní. O to víc mě to láká.
octaviampi
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků