Datové schránky a povinné elektronické podání od 1. 1. 2023

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 31. 10. 2022 08:38

Již platný zákon č. 261/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci, s účinností od 1. 1. 2023 mění § 4 odst. 1 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů.
Konkrétně se jedná o část STO TŘICÁTOU TŘETÍ článek CXLII bod 3. a článek CXLIII bod 3. zákona č. 261/2021 Sb., dle kterých bude všem podnikajícím fyzickým osobám zřízena v období od 1. 1. do 31. 3. 2023 datová schránka. Bude se jednat o datovou schránku zřízenou "ze zákona". Kvůli této datové schránce budou muset všichni podnikatelé podávat daňová přiznání elektronicky dle § 72 odst. 6 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu. Daňová přiznání se podávají ve formátu a struktuře stanoveným správcem daně (soubor ve formátu XML).
Období zřizování datových schránek (od 1. 1. do 31. 3. 2023) je prakticky totožné s obdobím, ve kterém podnikatelé podávají daňová přiznání k dani z příjmů fyzických osob (od 1. 1. do 1. 4. 2023). Může docházet k situaci u daňového poplatníka, který má příjmy z podnikání (§ 7 zákona o daních z příjmů), podá daňové přiznání k dani z příjmů v listinné podobě a ten samý den mu bude zpřístupněna datová schránka podnikající fyzické osoby (ať již z důvodu prvního přihlášení, nebo z důvodu uplynutí patnácti dnů od doručení přístupových údajů). Takový poplatník by listinné daňové přiznání měl podané s vadou dle § 74 odst. 1 písm. c) daňového řádu. Tuto vadu by musel odstranit, a to tak, že by daňové přiznání musel podat znovu elektronicky. Pokud by vadu podání podnikatel neodstranil, tak by mu byla uložena sankce ve výši 1 000 Kč dle § 247a odst. 2 daňového řádu.
Komora daňových poradců vznesla připomínku k posunu ve zřizování datových schránek o 6 měsíců, ale bohužel nebyla vyslyšena.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 19. 12. 2022 16:26

Doplním celé téma krátkým strašícím článkem - https://www.rihovi.eu/datove-schranky-p ... ele-budou/
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 19. 12. 2022 16:46

Stát si moc zjednodušuje práci.
Co třeba staří podnikatelé nad 70 let věku?
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 19. 12. 2022 17:14

Budou na tom stejně, jako daňoví poradci, advokáti, auditoři, insolvenční správci, soudní znalci, soudní tlumočníci a překladatelé, kterým bylo 70 let. :roll:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 19. 12. 2022 22:32

Blbě, no.
A upozorní to aspoň třeba samo emailem, že do datovky přišla zpráva?
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 19. 12. 2022 22:44

Když si to v DS nastavíš, tak ano.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Ondrej1 20. 12. 2022 08:39

Ano, a zdá se mi, že je to i celkem spolehlivé.
Ondrej1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 20. 12. 2022 10:57

Dobré je v datové schránce nastavit rozšířený obsah notikačních zpráv. Do e-mailu tak bude chodit i předmět zprávy a název a ID datové schránky odesílatele.
datovka.jpg
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 20. 12. 2022 11:07

A že by to přeposlali celý rovnou, to nejde?
yndezit
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 20. 12. 2022 12:21

Tak někdy je výhodné se nepřihlásit do datové schránky - např. když přijde výzva na opravu kontrolního hlášení a člověk je na dovolené, tak si zprávu z datové schránky vyzvedne až za 10 dnů a pak má ještě 5 dnů na opravu.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pulmann 20. 12. 2022 14:12

Mě na email přijde celá datovna, tak za půl dne. Aspoň to.
Hned mi přijde notifikace, že mám něco v datovce.
A za půl dne na email ta vlastní zpráva.
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jjrr 20. 12. 2022 14:15

Jenže tím máš automaticky doručeno ne?
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Rop 20. 12. 2022 14:36

pulmann: tím máš doručeno a začínají běžet všechny lhůty.

Každý svého zdraví strůjcem.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod panPeněženka 20. 12. 2022 15:01

Jsem OSVČ, datovka mi také bude zřízena 2023... znamená to, že vše musím posílat přes ní? Složitě jsem si dva roky zpátky zakládal MojeID, abych vše dělal elektronicky... Můžu dál využívat formuláře na ČSSZ a VZP a portálu Moje daně a nebo vše musí jít přes Datovku? :-) Chápu, že v ní to má člověk na jednom místě, ale co jsem koukal na návody, stejně ty formuláře vyplňuje člověk na těch příslušných stránkách (ČSSZ, VZP...).
panPeněženka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dr.D 20. 12. 2022 15:10

Nemusíš, použít můžeš i stávající metody. Jen nesmíš použít papír, ale to už neděláš, takže se zas tak moc nestane. Nastavíš si notifikace, čas od času se tam přihlásíš. Žádná hrůza.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků