Srážková daň ze zahraničních akcií - Celkové zdanění dividen

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Žádali jste někdy o sníženou sazbu dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění?
Ano 0 %  0%  [ 0 ]
Ne 2 %  100%  [ 2 ]
Celkem hlasů : 2

Odeslat příspěvekod Prochy75 5. 12. 2022 09:28

Dobrý den,
zde posílám soubor, který jsem vytvořil: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... ue&sd=true

Jsou v něm uvedeny sazby srážkové daně, které konkrétní státy uplatňují. Pak sazby, které by měli uplatňovat kdyby dodržovali smlouvy o zamezení dvojího zdanění (tato sazba se většinou nedodržuje z toho důvodu, že broker drží naše akcie svým jménem a nepředává info o konečném vlastníkovi akcií vyplácející společnosti). A pak kolik si ještě doplatíme na dani v ČR. Samozřejmě je na konci celková míra zdanění.
Dále jsem se snažil doplnit jakým způsobem lze požádat o uplatnění sazby dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění pokud tato nebyla uplatněna automaticky. Tady by se mi hodila Vaše pomoc, protože mám osobní zkušenost pouze se státy USA, Irsko, Rakousko a ČR. Většinou jsou jen 2 možnosti jak si vyhádat sníženou sazbu a to buď u finančního úřadu daného státu (takto to má třeba Irsko a Rakousko). A nebo u firmy, která dividendy vyplácí (takto to má třeba ČR - tady když Vám strhnou vyšší sazbu daně 35% místo snížené sazby dle SZDZ, pak s tím český finančák nemůže nic dělat a rozhodně Vám žádnou daň nevrátí - je potřeba obrátit se přímo na firmu, která dividendy vyplácela).
Pokud jste tedy někdo řešil uplatnění nižší sazby dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění i u jiných států, budu moc rád za info jak to probíhalo.
Prochy75
Návštěvník

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků