Mintos, daňové přiznání z nového Investor account statement

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 2. 2023 17:27

Mintos to trochu zkomplikoval. Dřív poslal dokument Výkaz příjmů se třemi řádky: Příjem z úroků, Kapitálový výnos, Odměny z kampaní. Hned bylo jasné, co s tím v českém daňovém přiznání dělat.

Teď z něj stáhnu anglický šestnáctistránkový dokument Investor account statement a po pravdě nevím, co s tím. K tomu na příjmy z úvěrových listů od května aplikuje 5% srážkovou daň.

Asi bych tedy sečetl sloupce Amount v tabulkách Interest a Income (v Expenses a Write-offs nic nemám), převedu to kurzem (jakým?). Ale co s tou srážkovou daní 5 % v řádku „From investments in Notes"? A co s 20 % daní v dalším řádku „From investments in Notes"?

Skoro nic v té odvedené dani nemám, tak to klidně u u nás zdaním všechno znovu, ale i tak si nejsem úplně jistý, jestli jsem to PDF dešifroval správně. Zkoumali jste to už někdo?
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 8. 2. 2023 17:23

Já to udělal stejně jako ty, ale zda je to dobře nevím. Na CZK to převádím jednotným kurzem.

na p2pforu jsem našel tohle
To nejduležitější pro daně je asi druhá strana. Je tam jak "Capital gain/loss" (secondary market, přijde pod §10), tak "Other income" (kampaně, přijde pod §10), tak "Interest Notes" (úroky z Notes, přijde do §8), které jsou krásně rozepsané pod různé srážkové daně (viz přiložený screen z mého výpisu - 20% srážka úplně na začátku, 10% později s domicilem, a 5% finálně po změně srážení ze strany Mintosu).

Co se týče Claims, tak lidi jako já, co to celou dobu daníme jako úrok (do §8) tu máme podobně jednoduše sepsané obdržené úroky ("Interest Claims"). Lidi, co to daní jako kapitálový zisk (do §10) si asi musí čísla sehnat jinde (moc jsem to nehledal, ale myslím, že ani vrácená ani zainvestovaná částka tu vidět není).

Když budeš podávat daňové přiznání papírově a všecko si počítat sám, tak nevím jak na to (jak to přesně počítat), ale pokud to budeš vyplňovat v tom EPO formuláři, tak tam zadáš všecko jako by se žádná daň nikde nestrhávala a pak ve formuláři 3 v tabulce zápočtu vybereš Lotyšsko a zadáš do příjmů hrubé úroky, do výdajů nic a do daň zaplacená v zahraničí zadáš strženou daň od mintosu. Tam se to pak všecko spočítá samo. Prva to ale všecko přepočteš jednotným kurzem pro tu měnu ve které si investoval, abys to tam mohl zadat v korunách. Do seznamu pro uplatnění vyloučení dvojího zdanění zadáš Mintos a jeho adresu a přidáš jako přílohu Tax report od Mintosu (který je ke stažení v nastavení profilu). Tak by to podle mě mělo být.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JPT666 8. 2. 2023 21:26

Marek Lutonský píše:Mintos to trochu zkomplikoval. Dřív poslal dokument Výkaz příjmů se třemi řádky: Příjem z úroků, Kapitálový výnos, Odměny z kampaní. Hned bylo jasné, co s tím v českém daňovém přiznání dělat.

Teď z něj stáhnu anglický šestnáctistránkový dokument Investor account statement a po pravdě nevím, co s tím. K tomu na příjmy z úvěrových listů od května aplikuje 5% srážkovou daň.

Asi bych tedy sečetl sloupce Amount v tabulkách Interest a Income (v Expenses a Write-offs nic nemám), převedu to kurzem (jakým?). Ale co s tou srážkovou daní 5 % v řádku „From investments in Notes"? A co s 20 % daní v dalším řádku „From investments in Notes"?

Skoro nic v té odvedené dani nemám, tak to klidně u u nás zdaním všechno znovu, ale i tak si nejsem úplně jistý, jestli jsem to PDF dešifroval správně. Zkoumali jste to už někdo?


Pokud si danil i předtím ty staré půjčky (Pohledávky/Claims) v § 8, tak je to jednoduché Příjem z úroků = (v novém anglickém) sečtený hrubý Interest Amount (do § 8 ), Kapitálový výnos = Capital gain/loss (do § 10), Odměny z kampaní (a ostatní) = Other income (do § 10)

Write-offs se nedá v paragrafu 8 uplatnit.

Tu srážkovou daň (Withholding tax) bych sečetl a zadal do té přílohy 3 (na tom p2p fóru jsem tam napsal omylem "formulář 3") jak je to napsané v příspěvku nademnou v té druhé citaci.

Nevím ale, jestli se může mýchat 5, 10, 20% daň, ale snad jo. Procenta ta příloha 3 nechce, tak to asi může být dohromady, ale na to by asi nejlíp odpověděl Rop.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 8. 2. 2023 22:29

Já bych to asi musel vidět konkrétně. Tohle jsem nikdy neviděl a teď mají fakt přednost platící klienti :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JPT666 9. 2. 2023 11:17

Jde o to, že společnost, která začala nově nabízet jako investice místo do Pohledávek(Claims) do Notes (úvěrové listy s ISINem) a u nich pak z došlých úroků (výnosů) strhává srážkovou daň podle nějakého lotyšského zákona. Prva strhávala 20% pro všechny, pak kdo doložil potvrzení o domicilu, tak tomu 10% a nově podle nového zákona/nařízení (nevím přesně) už strhává jen 5%. Někteří lidi investovali dřív, takže mají stržené daně někdy 20% někdy 10% a někdy 5%, tak je otázka, jestli se to může mýchat v té příloze 3 prostého zápočtu daně ? Jestli se prostě zadá stržená daň v částce a % nikoho nezajímají a nebo v tom bude nějaký problém ?
JPT666
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků