od stanislav.stribrny 20. 2. 2009 17:55
iwigirl: pokud je to nad 5000,- tak zaměstnavatel strhává tzv. zálohovou daň, což znamená, že si známá musí podat daňové přiznání a možná jí FÚ něco vrátí, pokud vyjde přeplatek daně - firma ji musí dát "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti"
memorix: řekl bych, že i na DPP se vztahuje ustanovení zákoníku práce o rovnosti na pracovišti, takže pokud někdo na stejné pozici bere 200 Kč na hodinu, neměl by brigádník dostat třeba 1000 Kč na hodinu, co ale s tímto rozdílem udělá kontrola, četl jsem nějaké rozsudky Nejvyššího soudu a ČSSZ z toho strhla sociální pojištění včetně penále a soud jí dal za pravdu.
Uklízečky můžou brát 100,- na hodinu, ale 5000,- na hodinu by asi neprošlo - naopak u programátorů možná ano, je to obvyklá sazba.
S DPP je jiná potíž: § 2 zákoníku práce definuje, co je "práce" (závislá práce, nadřízenost zaměstnavatele, podřízenost zaměstnance, pokyny zaměstnavatele, na pracovišti zaměstnavatele, na náklady zaměstnavatele a na jeho odpovědnost), no a když se v DPP sjedná něco, co tyto podmínky nesplňuje, tak by se mohlo jednat o nepovolené podnikání?
Na jiném fóru jsem četl zrovna příklad programátora - uzavřel s firmou DPP na 150 hodin za odměnu 500.000 Kč, programoval doma, na svém počítači. Mohl by to ŽÚ vyhodnotit jako nepovolené podnikání? DPP je docela nebezpečná forma vyplácení, navíc je s ní dost práce ji zúřadovat.