Cizí auto v podnikání

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod makyp 19. 3. 2023 21:53

ROPe jeste si dovolim dotaz, pokud ta manzelka by auto do firmy manzela pronajala za nájemné a ona je ze sveho podnikani platce dph, musi pronajimat s DPH, ikdyz auto neni v obchodnim majetku? Dekuji
makyp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 20. 3. 2023 08:14

Ano, musí. Je to její ekonomická činnost. DPH se vztahuje na příjmy dle § 7 i § 9 a někdy i na příjmy dle § 10.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod makyp 20. 3. 2023 09:04

já si to myslela. děkuji velice.
makyp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 20. 3. 2023 21:18

Pokud je auto v SJM, může vůz se souhlasem manželky pronajmout do s.r.o. manžel, není-li auto v podnikání manželky. DPH k nájmu tedy nebude, když je manžel fyzik neplátce. Nájem věci v SJM zdaní u příjmů z pronájmu pouze jeden z manželů - manžel. Dodržet 23/7 cenu tržní, pokud je osobou spojenou, účtování v s.r.o. správně nastínil kolega Rop. Pomohlo to něčemu?
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dave_no 2. 7. 2023 13:14

Otázka na vyřazení auta z podnikání. Auto je na otce napsané víc jak 10 let, je na IČ, nyní bude přepsané na mě. Má smysl uzavřít kupní nebo darovací smlouvu? Při prodeji by otec musel zaplatit daň z příjmu, zatímco já bych tuto částku mohl dát do odpisů. Z pohledu součtu obou to vychází na nulu, nebo se pletu? Pak by bylo jednodušší udělat darovací smlouvu a tyhle věci neřešit (auto je r.v. 2004, žádný ferarri...).
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2023 16:19

A teď otázka. Má ho otec evidované v obchodním majetku? Jaké používá výdaje (skutečného nebo paušální)?
Jaké používáš výdaje ty (skutečné / paušální)?
Nejste plátci DPH?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 2. 7. 2023 16:30

Plátci DPH jsme oba. Na auto je výdajový paušál a pokud to myslíš k podnikání, tak vede DE, takže skutečné výdaje. Stejně tak já. A s obchodním majetkem si nejsem jistý.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2023 18:38

Pak je možné auto darovat.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 2. 7. 2023 21:17

Možné a výhodnější než prodej za např. 50k Kč?
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 3. 7. 2023 06:12

Ono to ve finále vyjde podle mě nastejno. Tedy po odpisech.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 9. 7. 2023 19:39

Napadla mě ještě otázka - nespadá dlouhodobý pronájem auta pod nějakou živnost? U půjčoven asi není co řešit, ale když jde o jedno auto mezi rodinnými příslušníky?
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 9. 7. 2023 20:16

Může a nemusí. Pokud je to podnikatelské auto, jeho účelem je pronájem a podnikatel to chce dělat trvale za účelem zisku.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků