Ahoj, situace trochu pokročila a v září si budu vyzvedávat nový automobil a jelikož nejsem extra znalý v problematice DPH, tak bych se tady rád zeptal vás zkušenějších, zda jsem věci správně pochopil, nebo to je jinak, než si myslím.
Situace: Jsem OSVČ, plátce DPH, využívám výdaje paušálem. Z článků na internetu jsem pochopil, že jelikož využívám výdajový paušál, tak automaticky nemám obchodní majetek (OM) a zároveň na auto nemohu využít žádné odpočty, či výdajový paušál na dopravu s čímž počítám. Cílem je nakoupit auto bez DPH s tím, že ho budu používat 100% na podnikání (tudíž neplánuji používat poměrný koeficient). Silniční daň je zrušena, takže jí vůbec neřeším a o knize jízd vím a budu si jí ručně psát kvůli odpočtům DPH z PHM.
A teď bych přešel na věci ve kterých mám zmatek a nejsem si jistý...
1) Musím nakoupit automobil na své IČO, abych mohl odepsat DPH automobilu?
a. Pokud se podívám na zákon o DPH
https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon- ... /#f2549906 (235/2004 Sb. Zákon o dani z přidané hodnoty §72, §73), tak bych řekl, že nemusím a stačí, když jsem plátce, protistrana je plátce a auto bude využívané k podnikatelské činnosti. Na druhou stranu v různých poradnách jsem našel i informaci, že auto musí být v OM (což s výdajovým paušálem nelze), aby bylo možné DPH auta odepsat. Jak to tedy s tím prosím je?
b. Informaci o nutnosti mít auto v OM jsem četl třeba zde
https://virtualniucetni.com/auto-v-podnikani/ - kapitola Jak je to s DPH?
2) Pokud bych musel nakoupit auto na IČO, kde bude zapsané i v techničáku z důvodu odpočtu DPH, tak pak jsem řešil otázku toho, jak to provedu s POV+HAV. Jelikož z provedených kalkulací u pojišťoven mi zdaleka nejlépe vychází pojištění na fyzickou osobu a varianta na osvč i s odpočtem DPH vychází hůře. Tudíž mi nedává ekonomicky smysl to psát z tohoto pohledu na IČO. Otázka zní mohu si sjednat pojistku na fyzickou osobu, pokud budu v techničáku auta zapsán, jako osvč s ičem?
a. Bylo mi řečeno při kalkulaci pojistky, že by mohla být varianta, že v techničáku by bylo zapsáno IČO, ale jako plátce bych byl já, jako fyzická osoba. Jenže pojistné bylo stále vyšší, než čistě na rodné číslo - proto v principu řeším otázku č.1
3) Jak je to prosím s odpočtem DPH na PHM? Skoro všude čtu, že mohu DPH odečíst, když vedu knihu jízd a vozidlo používám k podnikatelské činnosti. Někde, ale občas narazím na to, že auto musí být zařazeno v OM, což se neslučuje s tím, že mám výdajový paušál, přesto v diskuzích chápu, že by to mělo být možné využít i v mém případě, je to tak?
a. Informace tady
https://www.podnikatel.cz/poradna/dane- ... ctvi/2085/ b. Naopak informace od stejného daňového poradce píše, že to lze
https://www.podnikatel.cz/poradna/danov ... na-3/3913/, ale možná to jen špatně chápu
4) Cca půl roku využívám soukromý automobil částečně i pro služební cesty a mám schované účtenky za pohonné hmoty a přemýšlel jsem že bych si za ně odečetl DPH. Ale uplně nevím, jaké by to mělo dopady na další budoucí povinnosti. Tuším, že bych musel u soukromého auta vést knihu jízd, abych dokázal, že DPH za PHM byly využity pro výdělečnou činnost a tím by to asi končilo až si vyzvednu nové auto? Pokud by to znamenalo něco dalšího, tak těch pár tisíc radši oželím...
Shrnutí: z mého pohledu by byla ideální situace nakoupit auto na IČO, odepsat DPH automobilu, v techničáku mít fyzickou osobu, POV+HAV mít na fyzickou osobu, vést knihu jízd a odpočítat si DPH za PHM a DPH za budoucí servisy auta.
Díky za pomoc, vím, že je to dlouhý koment...