hypo na koupe domu v zahranici AT nebo SK

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vanderbar 7. 2. 2022 21:40

Dobry den,

zvazuji koupi domu / bytu v zahranici zatim to vypada na AT nebo SK , jsem zamestnany na plny uvazek a na neurcito v CZ, chci se zeptat zda li nekdo resil podobny problem, na co si dat pozor , jak proces probiha , jestli je to to same jakjo kdyz behu hypo na nemovitost tady v Cechach .
dekuji
vanderbar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod outlier 7. 2. 2022 22:44

Řekl bych, že u slovenské banky to z Čech půjde snáz než u rakouské. Slováci žijící v zahraničí si celkem běžně berou na svůj zahraniční příjem hypo na slovenské domy.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eetg 7. 2. 2022 22:58

On chce asi hypotéku u české banky ne? Bude tam mít historii, když má pravděpodobně příjem v CZK a tím větší šanci.
eetg
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vanderbar 8. 2. 2022 09:00

ano v ceske bance , volal jsem fo FIO banky (slovenske ) a tam mi rekli ze pokud mam prijem v korunach nemuzou mi dat hypo v eurech , ze at si zavolam do ceske pobocky a zadam tam
vanderbar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 8. 2. 2022 13:09

Dovolím si odhadnout, že pravděpodobně jediná česká banka (resp. pobočka zahraniční banky), která poskytuje hypotéky v cizí měně (EUR) anebo dokáže poskytnutý úvěr zajistit zástavním právem k nemovitosti v zahraničí je Oberbank, která dosud svůj produkt „Hypotéka bez hranic“ má uvedený na svých internetových stránkách: https://www.oberbank.cz/hypotecni-uvery (ale pozor, podle dobových tiskových zpráv (produkt existuje už několik let) „Hypotéka bez hranic“ se překládá specificky jako „dokážeme půjčit na chatu v Rakousku“: https://www.hypoking.cz/hypoteky/hypote ... ez-hranic/), podle popisu je maximální LTV 70 %, úrokové sazby bych vzhledem k prakticky nulové konkurenci neočekával nejvstřícnější. Jiná banka v ČR, která by dokázala poskytnout úvěr zajištěný zástavním právem v zahraničí pravděpodobně neexistuje...

Hypoteční úvěr na Slovensku banky poskytnou za stejných podmínek jako místním, tzn. nejdůležitější je mít aspoň přechodný pobyt na území SR, lepší je trvalý (některé banky nemusí poskytnout úvěr pouze na přechodný pobyt nebo můžou vyžadovat nějalou lhůtu minimálního trvání), příjem ze zahraničí obecně akceptovatelný je, ale bez problémů s tím lze počítat jen u kamenných bank (tzn. místní značky Erste (Slovenská spořitelna), Raiffeisenbank (Tatra banka) nebo ČSOB), vyzyvatelské banky příjem ze zahraničí neakceptují buďto vůbec (např. Prima banka), anebo s významnými omezeními (akceptují ze zahraničí pouze příjem ve měně EUR - třeba 365 bank, mBank, Fio banka, atd.) - vzhledem k tomu, že na promo úrokové sazby kolem 0,4 % p.a. lákají právě vyzyvatelské banky, u kamenných bank sazby začínají na úrovni kolem 0,9 % p.a. (typicky s podmínkou pojištění a pod.), realističtější je tedy třeba počítat se sazbami od 1 % p.a.

U bank, které příjem ze zahraničí akceptují, uznávají jen některé typy příjmů - obecně nejmenší problém je ze příjmů ze závislé činnosti - zaměstnání na dobu neurčitou, nelze být ve zkušební, či výpovědní lhůtě a zpravidla je požadována minimální délka trvání pracovní smlouvy nejméně 6 měsíců - 1 rok (u žadatelů s příjmem ze Slovenska stačí zpravidla 3 měsíce), přičemž pokud uznávají i příjem v cizí měně, banky mohou tento úvěr krátit nějakým koeficientem - třeba slovenská ČSOB uznává pouze 85 % ekvivalentu po přepočtení kurzem ECB do EUR, UCB dokonce pouze 50 % (!). K žádosti banky požadují pracovní smlouvu, potvrzení o příjmech od zaměstnavatele i výpisy bankovních účtů, na kterých je příjem zasílaný. Nejvyšší LTV je v případech příjmů ze zahraničí do 80 %.
fremantle
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků