henry_99 píše:Nechci se hádat ale snižujete tu vlastně většinu lidí, kteří studují VŠ. Posazujete je tak na úroveň SŠ, nebo ještě níž, na co studujeme? Aby naše pozice měli lidé, kteří nechtěli dál studovat? Přijde mi to moc zvláštní, ale zrovna na pozice z oblasti log si myslím, že vzdělaní lidé v oboru jsou nedostatkovým zbožím...b/quote]
Tak jsem to samozřejmě nemyslel. Nepopírám, že člověk s VŠ je více kvalifikovaný než ten se SŠ. Proto také tu VŠ studuje, aby si mohl lépe vybírat z potenciálních zaměstnavatelů.
Na druhou stranu VŠ není žádný "zázrak". To samé se ten člověk (ve stejném / kratším / delším čase) může naučit i praxí - jen má oproti VŠ velkou nevýhodu - nemá na to žádný papír a eventuelní nový zaměstnavatel mu to při přijímacím pohovoru může / nemusí věřit. A to je také důvod, proč VŠ mají vyšší plat. Další výhoda je ve státní správě a velkých firmách. Prostě tam, kde se hraje víc na "tabulky". Na některá místa prostě SŠ nevezmou.
Zaměstnavatel tak má na vybranou. Buď vezme VŠ (a zákonitě mu musí dát víc peněz (za stejnou práci), jinak ho dříve nebo později někdo jiný "přetáhne"), nebo vezme SŠ (ani tady není "zaručeno" jestli na daném místě zůstane, ale ta pravděpodobnost je větší). Záleží samozřejmě na tom konkrétním člověku a také práci, kterou má vykonávat. A pokud na ní ten SŠ stačí, tak není důvod brát VŠ.
Je to stejné, jako bych na pozici obchodního referenta požadoval někoho, kdo umí 5 jazyků. Určitě to není nevýhoda (naopak), ale pokud je (všechny) nevyužije, proč za něj tolik platit a nevzít někoho, kdo umí "jen" anglicky/německy/...., nebo dokonce neumí žádný jazyk (pokud ho nepotřebuje)?
Určitě je lepší VŠ bez praxe než SŠ bez praxe. Pokud bych ale měl porovnávat VŠ bez praxe a SŠ s praxí asi bych se spíš přiklonil k tomu SŠ s praxí. Ten VŠ totiž s velkou pravděpodobností z toho prvního místa do několika let odejde.
Napadá mě jeden příměr. Kdesi (Velká Británie?) odmítli přijmout k policii uchazeče, který v testu inteligence dosáhl příliš dobrých výsledků s odůvodněním, že lidé těchto kvalit u policie obvykle dlouho nevydrží, protože je ta práce neuspokojuje. Samozřejmě z toho byl soud (jak je v podobných zemích zvykem),... atd. Výsledek soudu neznám (asi vyhrál), ale důležitější je to, že zaměstnavatel z vlastní zkušennosti prostě věděl, že přijímat na nějaké místo příliš kvalifikovaného/chytrého/... zaměstnance se nevyplatí. Investuje peníze do jeho zaučení a on stejně brzy odejde.