Výstavba odvětrání/komínu na hranici pozemku

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mistr yoda 29. 1. 2023 22:14

Zdravím a prosím o radu. Plánuji menší rekonstrukci domu, při které bych potřeboval vyvést odtah z digestoře přes zeď. Plánuji tedy udělat do zdi díru a protáhnout jí trubku. Zeď, o které se bavíme, je u hranice sousedního pozemku (nádvoří, ve vzdálenosti cca 3 m je pak stavba). Mezi obvodovou stěnou budovy a hranicí sousedního pozemku je cca 20-30 cm v rámci kterých bych odtah zakončil. Otázka zní, potřebuji souhlas souseda a může mi v tomto soused zamezit? Je toto právně řešeno?

Je mi znám § 127 odst. 1 občanského zákoníku, přičemž se domnívám, že úpravou nedojde k "obtěžování jiného nad míru přiměřenou poměrům". Rovněž vím o § 25 odst. 6 vyhlášky č. 501/2006 Sb. o obecných požadavcích na využívání území (možnost umístění stavby na hranici, avšak bez stavebních otvorů), ta se však, pokud se nepletu, týká umisťování nových staveb a pokrývá situace, kde zeď budovy tvoří samotnou hranici (tedy nikoliv můj případ).

Děkuji
mistr yoda
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmx643 30. 1. 2023 09:32

A jde o to, že tam prostě prorazíš díru a budeš to foukat sousedovi do oken, nebo tam bude jen vývod a půjde to komínem po fasádě nahoru?
Z mého pohledu, pokud to tam budeš prostě foukat ven, ty tam okna nemáš a soused ano, tak ho to obtěžovat bude. 3 metry jsou strašně malá vzdálenost. Pak jde jen o to, jakým způsobem to on začne řešit.
tmx643
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků