Plastova okna, prokleti aneb kdo poradi?

Vybavení interiérů i venkovní doplňky, nábytek

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Czipisek 4. 1. 2022 20:04

Krám to není, když vybereš pořádný odvlhčovač. Proto jsme koupili za 8k a né za 3 nebo ještě levněji ty pseudo-odvlhčovače na kapsle atp. Denně z toho Rohnsona vylejeme nádržku tj. 6 litrů vody, účinnost má 40 l za 24 hodin. Fakt bych nešetřil a koupil kvalitní přístroj. Vlhkost držíme v rozmezí 45-55 %.

Nátěry jsou také více méně k ničemu. Problém to jen oddálí nebo přesměruje do jiného místa. Časem se to vrátí nátěr nenátěr. Chce to odvlhčovat, větrat. Nic jiného na to neplatí.
Czipisek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ripper6 4. 1. 2022 22:04

Czipisek: a co ten hluk? Ctu vsude klidne 42db. To ti pousti a spina sam v nejakem intervalu a nebo jak casto to bezi? :) Preci jen u mistnosti 20m jako je pokoj kde koukas film / spis asi nechces mit za hlavou vylozene vysavac / lednici i kdyz ti hluk nevadi :)

-- 4. 1. 2022 22:12 --

Jsem to nafotil a zda se ze je to i po zdech :( Puvodne jsem mel za to, ze ta podivna belava az seda barva je jen zmena nateru po letech. Preci jen za 14 let barva neni jako nova :)

Dalsi fotka ukazuje modrou barvu na zachode, tam netusim jak se bila plisen dostala, mel jsem za to ze je to prach :( Po prosviceni kdyz jsem na to dobu koukal to uz tak nevypada.

Problem je ze wc se moc odvetravat neda, to bych tam musel dat zase dalsi odvlhcovac :(
Mit po byte 2 - 3 odvlhcovace nekde nacpane v rohu, to by clovek asi nestacil vylejvat nadobky :D Plus nehlede na to kdyz neni doma nebo je pryc a neni tam ani nikdo jiny.
Plus spotreba elektriky :(

Zde fotky, pro posouzeni co by s tim kdo delal treba? A ctu ze plisen spis vadi kvuli alergiim, takze by to nemuselo az tak vadit zdravotne?

https://postimg.cc/gallery/kRtykMD

tady ta foto zvlast, to je ukazka jak vypada zed mistama, jelikoz fotak ji dela svetlejsi
https://i.postimg.cc/8Cncqy4T/IMG-20220 ... 10221x.jpg

a toto je foto kuchyne, je to nahore na strope, tam to neni uz videt jelikoz je to nater seda barva a ta pulka stropu pusobi spis jako cerna (viz ten roh) tj ze je to od vareni
https://i.postimg.cc/cHgCZQkw/IMG-20220 ... 458966.jpg

Pritelka jen na to rekla, no co, proto lidi kupuji bilej Primalex, abyse vzdy ta plisen dala snadno premalovat a vypadalo to hezky v bytech.

-- 4. 1. 2022 22:16 --

Nasel jsem i prej udajne funkcni pripravek:
https://www.bakterie-enzymy.cz/biorepel-sprej

jenze na nic, treba na wc tam ani nevylezu nekam na horu, to by to natirani dopadlo.
Zrejme bych musel nechat celej byt prebrousit na cihlu a pak znova vymalovat.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod drummond 4. 1. 2022 22:31

Souhlas s Czipisek. Řešil jsem doma něco podobného. Nestačil jsem zírat, kolik vody odvlhčovač za noc dokázal vytáhnout ze vzduchu. Fakt je to dobrá věc.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lexx 4. 1. 2022 22:35

Funguje dobře, ale... 1) je to hlučný jak bejk, 2) musí se to vylejvat, 3) žere to kolem 250 W.
Nastavíš požadovanou vlhkost, po jejím dosažení to vypne. Až zase vlhkost stoupne, tak to zapne. Zapomeň to používat v místnosti, kde zrovna někdo je, je to fakt hukot.

-- 4. 1. 2022 22:36 --

Suma sumárum se vyplatí přidat na topení a tím zamezit vzniku plísní. Protože co se ušetří na topení, to se projebe opatření proti vzniku plísní.
Lexx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 4. 1. 2022 22:40

Lexx: jak hodne pridat na topeni? To poznam jak? :)
Jako naplnej kotel az bude v mitnosti treba 27 stupnu dle teplomeru?
A do toho pak ventilator stropni, jelikoz se mohu upect a nemohu spat z toho :D
Potom choulostivost (misto otuzovani), takze clovek chytne venku kde co.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Lexx 4. 1. 2022 22:48

Tak to je asi individuální. U nás se letos taky plíseň objevila, byť zdaleka ne v takové míře jako u tebe, tak jsem v předtím nevytápěném patře začal topit. V obývaném patře jsem zvýšil přes den teplotu z 20 na 21.
Lexx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 4. 1. 2022 22:49

Ctu toto, mam dotaz.

1.Plísně nemají rády proud vzduchu. Je tedy potřeba pravidelně větrat nebo vytvářet průvan, třeba i větrákem.
Takze kdyz necham porad pusteny ventilator? Mohl by pomoci stropni ventilator s opacnym chodem tj pro zimu kde vrtule bezi na druhy smer a cirkuluje vzduch smerem ke stropu?
Mam ho jen jsem ho nepouzil pro tento zpetny chod.

2.Nejlépe se ji daří při teplotách okolo 25 stupňů a vlhkosti vzduchu nad 60 %
mistnost ma 20 - 22 stupnu a to je az moc, nechal jsem jen vecny plaminek jelikoz je nam treba ted porad horko.
To mam topit aby bylo 26 stupnu? Se upecu.

dal pisou... tak toto davno mam, jelikoz jsem nechal barvit tmavou barvou a rikali me ze prvne mi delali bilej podklad s penetraci :)
první vrstvu penetračním nátěrem. Penetrace je však mnohými řemeslníky bohužel vynechávána.

-- 4. 1. 2022 22:52 --

Lexx: to ti nepomuze, jelikoz plisen je do 25 stupnu :)

-- 4. 1. 2022 22:54 --

Lexx píše:Funguje dobře, ale... 1) je to hlučný jak bejk, 2) musí se to vylejvat, 3) žere to kolem 250 W.

Jeste ted casto jak to zapina / vypina :D 2x za hodku bude jiste super v pokoji :lol:

-- 4. 1. 2022 23:07 --

Co diry do okna? Na pruchod vzduchu par direk do ramu?
Tedy pomohlo by to mit tak, aby to simulovalo drive stara drevena a nebo je to blbost?
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Lexx 4. 1. 2022 23:14

Topit+větrat musí fungovat :-) Však o tom píšeš, že se to doporučuje, akorát to neděláš.
Ještě je zajímavá varianta rekuperace, třeba i lokální - vyvětrá se, teplo zůstane.
Do oken bych nevrtal.
Lexx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Czipisek 5. 1. 2022 06:54

Hele my máme výkon 450 W,nevim kolil decibelu, ale vykon a s tím spjaty hluk se da regulovat. Máme ho v předsíni, nemusíš ho nikam presovat on si tu vlhkost vybere z celého bytu (66m2).

Nevím nad čím pořád spekulujes. Jiná cesta není. Vetrej, vymaluj a kup odvlhcovac. Na ceně nešetři, ať nekoupis slabý šunt a nekupuješ ho znovu.
Rady větrání a topení, to je jasné, ale nám nepomahalo ani to. A to opravdu topím + máme doma krbová kamna. Potom se pořídil odvlhcovac a za hodinu bylo po vlhkosti na oknech. Teď běží cca 4-5 hodiny denně.
Hodně zdaru.
Czipisek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Czipisek 5. 1. 2022 09:40

Mimochodem, před chvílí jsem se podíval na fotky a je to teda silná káva (kulantně řečeno)!
Masakr.

A popravdě nevím zda nás jen netrolíš, protože tvůj nápad provrtat plastová okna aby to větralo je ... no ani nevím co na to napsat... :-D
Dostal jsi okna zadarmo a ani si o ně nestál, jak píšeš (to je také zvláštní, podobné jisté menšině) a chceš je vrtat :D

Tak naposled. Pokud tomu nerozumíš pozvi si řemeslníka. Počítej s investicí, ale bydlet v takovém bytě a dýchat ty sračky...
Určitě tě nemine oškrabání malby, znovu vymalování, poctivé větrání, koupě dobrého odvlhčovače. Nedivil bych se ale ani, kdyby byla omítka potřeba omlátit na zeď. Nevím nejsem zedník.
Hodně zdaru.
Czipisek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod yowie 5. 1. 2022 10:26

Tak provrtat plastová okna nám svého času navrhl borec, co dělal nový plynový kotel, prý aby si mohl přitahovat. Asi se to dělá, ale ohledně plísní jsem to jako řešení neslyšel a je to blbost podle mě, když to okno můžu kdykoliv otevřít a zavřít...

Jinak dokonce jsou vysušovače, které ani nepotřebují elektřinu, je tam nějaký materiál, který absorbuje vodu, ale asi to není tak účinné, jako elektrický.

Jinak bydlení s plísněmi, obzvlášť pokud je to hodně rozsáhlé, není zrovna součást zdravého životního stylu, kdo ví, co ty spóry plísní v plicích za čas udělají...

Ale jak píše Czipisek, určitě bych to řešil a i pátral po příčině, ale podle mě hodně pomůže to větrání a průvan. Už se zase blíží chladné dny, podle mě nejlepší větrat, když je mráz a vzduch nemá prakticky žádnou vhlkost. Ale v tomto případě už asi prevence nepomůže.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod evelista 5. 1. 2022 11:04

vytapet postupne to je to hlavni, nepřetápět
evelista
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 5. 1. 2022 12:35

Czipisek píše:Mimochodem, před chvílí jsem se podíval na fotky a je to teda silná káva (kulantně řečeno)!
Masakr.

Ne netrolim, jen tomu nerozumim a byl to napad. Nerozumi tomu vlastne nikdo, jelikoz kdysi se maminka podivala treba na tu koupelnu a rekla ze nic nevidi. Prej je to jen prach :)
Remeslnik tu taky jeden byl na elektriku a taky nic nepoznal.

Pises s tim zadarmo a ze je to zvlastni, hele fakt jsem o to nestal. Videl jsem to jinde a vecne voda, voda i kdyz vetrali, pak hadry jak stary dedkove co skacou celej den kolem toho ale hlavne ze to vypada vic hezky a nove nez starsi drevo :( Je to najemni byt, proto to bylo zadarmo, stalo to 2 miliony tj zatepleni kompletne fasady + ta nova okna kdyby ti to bylo divne :) Vanu, zebrik jako topeni do koupelny, wc to vse jsem dostal od majitelu. Jen mam za to, ze proste drevene okna, v rozumnem stavu, jsou lepsi i kdyz propusti urcite teplo nez utestit byt jak sklenik a potom vecne vetrat, resit cirkulaci vzduchu a skakat kolem toho.

Dekuji ale za odpovedi a vysvetleni, proste nevime jak ten byt jinak pouzivat. Ne kazdy lesti a natira byt presne kazdych 10 let jeho zivota bydleni, nekdo to proste neresi a chodi ven, cestuje a tak.

Treba na ukazku jeste....
koupelna, tohle je zed treba u svetla jedna cast, jina to nema, zvlastni ze jen tato. Je to mozna tim ze je tam tzv topny zebricek na vodu.
duvod proc se neresilo: prej je to jen zaschlej prach. Sla to kouknout i pritelkyne, sahla na to prstem a rika, hmm to je jen prach. Potom ale rika hele ten prach sel jen kousek dolu, to vypada ze je fakt nejaka ta druha bila plisen co pisou.
https://i.postimg.cc/G3yDb0HB/IMG-20220 ... 758430.jpg

kuchyn strop ,zde je videt rozdil ze seda je malba ale to jako cerne bude zrejme plisen.
duvod proc se neresilo: ze je to asi jen zcernalej strop po vareni a barva ze se tim zmenila
https://i.postimg.cc/hvTQsmH8/IMG-20220 ... 052774.jpg

To WC je celkem pruser, nerikej ze to i pres dvere vytahne ten odvlhcovac.
Ze to umi ze vsech mistnosti pri otevrenych dveri jsem nevedel. Preci jen predstava ze mam koupit do kazdej jeden, byla trochu divoka. Uz jen vymena vecne nadobky, vylejvani. Vem jsi ze bys ten pristroj mel na wc, koupelne, kuchyni a v pokoji za hlavou :D
https://i.postimg.cc/wMN15hhg/IMG-20220 ... 653717.jpg
pozn. u wc to vetrani neni mozne, jedine vysadit dvere, jelikoz ty se zaviraj i sami a neda se pres otevrene chodit z mistnosti pokoj a zpet. Jindy to nelze. Netusim co bych tam musel sekat nebo montovat. Na fotce je videt treba ten zmineny vyklenek, kde se nelze dostat beznou metodou k oknu. Na to ze na wc bezne nikdo neni dlouho, nedycha tam tolik vzduch, nechapu jak to na te zdi a strope se mohlo udelat :hm

A na zdravi, take nevim, pisou hodne o alergiich a ta plisen a toto je uz par let... hadam tak od roku 2013 - 2014 to uz myslim davno bylo. Jen kazdej me rekl, to je prach, staci vysat. To jsem taky zkusil, jenze me to neslo, takze jsem nevedel jak to dat pryc :lol: A na dotaz uklizecky, co uklizela uz v profi firma byla vzdy odpoved: to nevim, hele to je nejakej zaschlej prach :)

-- 5. 1. 2022 12:40 --

yowie píše:Tak provrtat plastová okna nám svého času navrhl borec, co dělal nový plynový kotel,

Asi debilni napad mozna, me to jen napadlo, jelikoz me stvalo ze mi nezustali ty stare drevene no :(
Potom mit doma sklenik a poradne utesnene okna je fakt to posledni po cem jsem touzil. Me nevadi stary byt, drevena stara podlaha, v koupelne pod linem beton. Proste nebyl jsem zvyklej to resit, navic kdyz ma nekdo najemni bydleni, tak nepousti se do rozsahle rekontrukce. Pouze byt vymaluje kdyz to ma xy let, natre dreve a je to. Uz i na ty dvere kdysi koukali divne, jako prebrouseny dvere a predelane na jinou barvu? Proc takovou jako pane? :shock:
Protoze ta bezova byla hnusna a vypadalo to voprejskany jak po valce :(

a proc takto dopadli ted? :)
https://i.postimg.cc/GhkBHxLj/IMG-20220 ... 020682.jpg
protoze proste tyto dvere jsou soucast kuchyne, kuchyn nema kam vetrat, to by mi musel nekdo vysekat ja nevim vetrak do stropu nebo na chodbu. Vetra tak leda do pokoje, do koupelny. Takze tam bude zrejme pricina.

Zdravi to je otazka, pritelka rekla ze je to jedno prece nejaka plisen to je toho, aspon to vypada zajmave jako dekorace :D A pokud ji to nezabije...
I kdyz co se tyce teto mody, rikala ze s tim meli problem i rodice v jejich byte. Ne plisen, vetrali poradne, ale vecne voda, cpali pak k ramum i hadry jelikoz otec nestacil vecne je menit.

-- 5. 1. 2022 12:45 --

evelista píše:vytapet postupne to je to hlavni, nepřetápět

Tak tohle nevim ja ani pritelkyne co je vytapet postupne? :(
Jako ze zatopi trochu aby bylo vic vedro, pak to rychle vyvetra a znovu poleti ke kamnum je pridat? :)
To je spis vocistec a ne bydleni, to aby furt byl clovek doma a hlidal a mel na to nejlip budik.

A ano netopim, protoze to nebylo potreba, ted je v mistnosti 22 stupnu po vyvetrani 30min (skvira v okne).
Takze zatopit na az 26 poradne plynem, pak vse dokoran, at jde vse ven az bude 20 a pak znovu topit. Nechapu cim jsou plastove okna vyhodne krome plesniveni bytu :D
Dokud jsem je nemel, nebyl fakt problem a ani tu plisen na ramech za par let bydleni jsem nemel. Az potom co mi to vysekali, dali zadarmo ty krasne plastove okna, jsem po case videl to cerne. Rikam asi z prachu nebo neceho, no nekdy se to umeje a ejhle :hm
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod tmx643 5. 1. 2022 13:27

Okna se dají seřizovat, někdy se to nazývá "letní režim", kdy nejsou úplně přicuclá a protahují. Takže pokud chceš, aby ti tam táhlo, pár otočeními klíče toho dosáhneš i bez vrtání.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod jjrr 5. 1. 2022 14:45

Akorát ti tam pak polezou pavouci a jiná hmyzí havěť.
jjrr
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků