Zastropování cen energií

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod dave_no 27. 1. 2023 22:39

Když už se objevují ceníky pod stropem, tak mě napadá - ušetří na tom stát? Nebo dál bude dotovat cenu? Kdyby všichni přešli na ceníky pod stropem, tak ušetříme 200 mld. Tak to ale asi nebude co ? :D
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aaischa 27. 1. 2023 22:51

Dalsi rok dotace zkonci a kdo fixl za draho bude mít vyřešeno a stát ušetří.. Mno určitě to dopadne nějak po Česku
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tyrol_gangster 28. 1. 2023 20:38

Milos: za mě samozřejmě palec nahoru taky - já ten jejich ceník nijak nezpochybňuju, jen mi není jasné jak chtějí donutit stát aby na konci zúčtovacího období dotoval jen ty měsíce kdy byla jejich cena nad stropem a nijak nezohlednil ty, kdy byla pod ním. Jako zákazník si říkám super, ale jako daňový poplatník mi to nedává smysl - podle mě dodavatel slibuje něco nad čím nemá kontrolu.
tyrol_gangster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Milos 28. 1. 2023 21:24

Se státem to budou řešit stejným způsobem, jako je to řešeno u spotových ceníků, na kterých normálně jedou zákazníci, kteří na ně stihli přejít do konce roku 2022.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 28. 1. 2023 23:05

dave_no píše:Když už se objevují ceníky pod stropem, tak mě napadá - ušetří na tom stát? Nebo dál bude dotovat cenu? Kdyby všichni přešli na ceníky pod stropem, tak ušetříme 200 mld. Tak to ale asi nebude co ? :D


Kde se objevuji ceniky pod stropem?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus 500-1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni až 11%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aaischa 29. 1. 2023 08:06

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/d ... nomika_maz

Dohromady jsou nabídky už snad 3..

Lze tedy počítat že ceny pujdou dolu, a dodavatelé se snaží lidi nafixovat na 3 roky za sice po stropem ale dlouhodobě za draho protože se jedná vždy jen o nabídky na 3 roky
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tyrol_gangster 29. 1. 2023 10:29

Milos: no a přesně na to se tady ptám. U těch spotů to podle dostupných informací bude na základě průměrné ceny za celé zúčtovací období (rok). Z čeho tedy usuzujete, kromě proklamace dodavatele, že u měsíčních fix cen tomu bude jinak (tzn. že strop se bude aplikovat pouze na ty měsíce, kdy byla cena vysoká)?
tyrol_gangster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Milos 29. 1. 2023 11:56

U spotů se při fakturaci nepočítají roční průměry. Výsledná cena silové elektřiny je určena jako součet součinů hodinových spotřeb a hodinových cen, vydělených naměřenou spotřebou za dané období. Naměřená spotřeba u zákazníků s neprůběhovým měřením typu „C“ je do hodinových spotřeb rozložená dle přiděleného, teplotně přepočítaného typového diagramu dodávky TDD, který je dostupný na http://www.ote-cr.cz. U plynu se to počítá na základě denních spotřeb a denních cen.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod tyrol_gangster 29. 1. 2023 14:39

Milos: to co píšete je ale pořád průměr, ne? Sice vážený, ale pořád zahrnující jak ceny nad stropem, tak pod ním. A strop se aplikuje až pokud tento průměr bude nad. Ne jen má hodinové nebo denní sazby které byly nad. Proč by tomu tedy u sazeb měsíčních mělo být jinak?
tyrol_gangster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Milos 29. 1. 2023 15:05

U spotových ceníků se strop aplikuje na hodiny/dny, kdy spotové ceny budou vyšší než strop.
U měsíčních ceníků se strop aplikuje na měsíce, kdy měsíční ceny budou vyšší než strop.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 29. 1. 2023 15:28

Milos: U spotových ceníků se strop aplikuje na na průměrnou cenu za celé zúčtovací období - viewtopic.php?f=334&t=1325597&p=13375555#p13375555.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 29. 1. 2023 15:50

A@Rop: Jsi si tím naprosto jistý? V tom listopadu jsi to s úplnou jistotou nepsal, když jsi uvedl "Podle mě tohle pro spot neplatí." Jinak "dotčené období" a "zúčtovací období" je to samé nebo není? Ta poslední věta v důvodovce se dá chápat a vykládat různě.

Ten kdo jede na spotu, tak normálně dostává roční vyúčtování rozepsané po hodinách/dnech (v Excelu) s cenami platnými v tu hodinu/den a jen informativně je tam uvedena průměrná cena za celé zúčtovací období (za celý rok). Nicméně u jednoho spotového dodavatele jsem teď objevil tuto informaci:

Jak se porovnává spotová cena s tou zastropovanou?
Cenový strop se nepočítá pro každou hodinu (elektřina) nebo den (plyn). Pro domácnosti a maloodběr se cena spočítá za fakturační období spadající do období platnosti maximálních cen. Je-li výsledná cena nižší, platí pro vás tato cena. Pokud by cena vyšla vyšší, platíte cenu zastropovanou.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 29. 1. 2023 17:42

To je přesně to o čem mluvím.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 29. 1. 2023 17:52

Otázkou je, jestli si to takto stanovil jen ten dodavatel (je to tak pro něj výhodnější) nebo to takto přesně stanovil stát? Jelikož v aktuálním znění nařízení vlády č.298/2002 Sb. o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situac https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2022-298#p3 se o průměrování cen za celé zúčtovací období nepíše.

Ať je to tak nebo tak, se zastropovanými spotovými cenami během roku 2023 lze jedině vydělat a nikoliv prodělat, ve srovnání s trvalou ceníkovou cenou například 10Kč/kWh zastropovanou na 6Kč/kWh. A když by si člověk během roku vyžádal několik mimořádných zpoplatněných vyúčtování (hlavně za období, kdy budou spotové ceny nízko a tím i nízká průměrná cena v rámci zúčtovacího období), tak by mohl vydělat ještě více. Nebo ne?
Naposledy upravil Milos dne 29. 1. 2023 19:00, celkově upraveno 1
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod tyrol_gangster 29. 1. 2023 18:53

Přesně takto to chápu i já, tzn. to co tvrdí firma Eneka by platilo pouze v případě, že si každý měsíc vyžádáte mimořádně vyúčtování.
tyrol_gangster
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků