Úmrtí - platby energií a dalšího přes SIPO

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod retron 13. 10. 2022 11:47

Z vlastní zkušenosti bud v klidu, SIPO si převeď na vlastní účet a vše poběží normálně dál pokud budeš platit. Maximálně bych si snížil zálohy aby nedošlo k přeplatku. A až to bude pro Tebe výhodné, tak služby převedeš na sebe. Samozřejmě je jednodušší vše převést na sebe ještě teď, abys pak zbytečně neplatil výpalné notáři. Plno věcí lze převést on-line (např. ČEZ).
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 13. 10. 2022 12:41

ČEZ mi odmítl převést stávající smlouvu na nového majitele nebo dědice.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod retron 13. 10. 2022 12:55

stávající smlouvu Ti nepřevede předpokládám nikdo, ovšem odběrné místo ano, proto je teď aktuálně výhodnější nic nepřevádět
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 15. 10. 2022 15:47

drummond píše:Ergo, chci rovnou to SIPO převést na svůj účet, čímž nemusím krmit otcův účet. Pak samozřejmě má pravdu Rop a budu muset přepsat ty služby na sebe. Žiju napůl v zahraničí a nemohu to všechno řešit najednou. Zároveň chci mít jistotu, že vše v klidu pár měsíců poběží dál, když na tu chatu přijedu, že tam půjde proud a k tomu všemu to mám pod kontrolou ve svém IB a naslepo nekrmím účet, na kterém ani pořádně nevím, jaký je zůstatek.


A jak jsi na podobnou … přišel? Stačí u dodavatele elektřiny změnit způsob platby na INKASO Z (tvého) ÚČTU XYZ - operace na 1 minutu po telefonu. Dodavateli je přece úplně jedno, kdo platí a nastaví ti tam co si řekneš za účet :-)

Nastavuje se účet (1) pro platby záloh, (2) platby vyúčtování a (3) přeplatky. Nastav tyto 3 a nemusíš dále nic řešit i když máš 10 odběrných míst. Jen zůstatek na svém kontě :-)


@dave_no Jo a tu sukcesi, tak mám zase pravdu, v reálu nevěřím, že ji někdo s vynaložením přiměřeného úsilí docílil… možná tak když do toho zapojíš advokáta a bude se s nima měsíc hádat :-) Podobné akademické kecy nejsou pro real life, ale jen pro články na netu.

Moje rada nic nepřevádět, jen si změnit způsob platby viz výše. Měnit přepisem pouze v situaci, kdy si můžeš polepšit, tedy když ceny klesají a chceš se vyvázat ze závazku. To není dnes.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 15. 10. 2022 16:43

Zapomněl jsi dodat, že tvoje rada není v souladu se zákonem a hrozí okamžité odpojení energií. Kdykoliv.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 15. 10. 2022 18:27

Má zkušenost je, že dokud je odběr placen, nic neodpojí a pokud placen není, odpojí až po několika výzvách a to jen, pokud je rozvaděč či ventil přistupný z ulice, nebo si je obyvatel pustí dovnitř k rozvaděči či ventilu. GasNet už neoznamuje neoprávněné odběry plynu ani policii, ČEZ bohužel stále jo. Nejlepší je platit starou výhodnou smlouvu a neřešit změnu odběratele.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod minarjo 15. 10. 2022 23:03

@Rop:
V tomto za mě (dle osobních zkušeností) souhlas s @vpe, @jjrr a ostatními, ty bereš ten zákon moc vážně a realita vícegeneračních rodin, kde někdo zemře, ti jaksi uniká :) (nebo jsi ještě hodně mladý a pak tě to teprve čeká :( ). Třeba po úmrtí mého dědy, i když dům přešel dědickým řízením z něj na mamku, tak na elektřinu, vodu, plyn, noviny, pojištění domu (osoba pojistníka) či daň z nemovitostí se tehdy rodina vyprdla to nějak řešit a 6, slovy ŠEST let to dál měli na dědovo jméno a platby hotovostně na SIPO jeho jména, jehož rozpis tedy chodil poštou (a k dani složenka FÚ). Pak když jsem se o to při dospívání na střední škole začal zajímat, přiměl jsem mamku, aby jako majitelka domu to konečně vše přepsala na sebe. Pomohl jsem jí rozeslat emaily dodavatelům energií či na pojišťovnu (tam v pohodě, neřekli ani popel, platby jim chodili tak co) i na Finanční úřad, který ti je @Rope profesně blízký. I ti odpověděli v pohodě ve stylu "daň z nemovitostí je tedy 6 let placena na špatné rodné číslo, ale ve správné výši, přijďte podepsat nové přiznání", mamka jen zašla na FÚ podepsat již jimi předvyplněné přiznání a hotovo (jde o maloměsto 10 tisíc obyvatel, třeba v Praze by asi i z časových důvodů tak ochotní nebyli). Tedy fakt žádný stres, realita je taková, že většina lidí takové věci po smrti neřeší, dokud to není vysloveně nutné (třeba chtějí změnit dodavatele či se přestěhovat). A z příbuzenstva znám mnoho takových případů a že by třeba dodavatele energií aktivně zajímalo, zda je to napsáno na stále ještě živého, to fakt ne ani omylem - kdo platí, ten kraluje a energie odebírá :)

A k původní otázce tazatele na SIPO: při platbě SIPO inkasem pošta inkasuje vždy pouze a jen z toho účtu, u kterého bylo Svolení k inkasu pro dané spojovací číslo zadáno jako poslední (je tedy nejnovější), k předchozím zadaným souhlasům se pak nepřihlíží. Takže klidně při úmrtí v rodině můžeš do vyřešení situace jiným způsobem (tedy před převodem na sebe) zadat u své banky (snad všude i online) svolení k SIPO inkasu na dané spojovací číslo zemřelého a od dalšího měsíce už to půjde z tvého účtu (jen pozor, den uzavírky zadaných souhlasů k SIPO inkasu je u každé banky trochu jiný, aby to stihly hromadně předat poště - raději tedy počítej cca s půlkou měsíce až 20. v měsíci, při zadání později to může být účinné až o měsíc později).
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Jirka.2 15. 10. 2022 23:46

minarjo: Energie jsem měl taky nějakou dobu na zemřelé rodiče. Ale třeba to pojištění rozhodně nee. Ono samozřejmě když pojištovně platíš, tak je to v pořádku, ale kdyby nedej bože nastala pojistná událost, tak ti naserou, protože pojistná smlouva skončila s úmrtím klienta a přes to nejede vlak.
Jirka.2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 16. 10. 2022 08:43

A k tomu s pojišťovnou máš nějaký judikát, nebo článek? Placeno bylo, pokud by se to stalo dva týdny po úmrtí tak co? Podle mě není rozdíl mezi dvěma týdny a 11 měsíci… podle mého názoru se z toho nemohu takto snadno vyvléci…

Rop píše:Zapomněl jsi dodat, že tvoje rada není v souladu se zákonem a hrozí okamžité odpojení energií. Kdykoliv.


A ty jsi zapomněl dodat, nebo nevíš, ale já vím, že jeden právník se snažil spočítat, kolik předpisů nařízení vyhlášek zákonů máme, skončil prý u čísla 7000, dál už to vzdal…

Každý z nás, tedy pokud není na LDN a nečumí do stropu, denně spáchá (vědomě či nevědomě) několik přestupku, muhehe :tleskani kolik předpisů zkrátka nejde pojmout, nikdo je všechny nezná…

A já klidně radu, která není v souladu s …., ale nikoho nemůže poškodit, dám. Když ta sukcese absolutně nefunguje. Pokud by tam hrozilo poškození jakékoliv strany, tak radit je proti mému přesvědčení :pozor

Ps: to okamžitě odpojení energii jak tvrdíš, máš na to důkaz, případ, kdy bylo okamžitě odpojeno odběrné místo, za něž bylo placeno? Hádám že ne.

Jo a pokud se týká úmrtí a potřeby něco vyřídit, tak tam musíš podvádět a podvádět a podvádět, jinak jsou některé věci totálně nevyřešitelné! Prostě šach mat, stačí si najít pár článků na internetu. Jak říkám, pokud to nikoho nepoškozuje, nemám s tím problém a naopak.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pravý Tomáš Marný 16. 10. 2022 19:41

Pravý Tomáš Marný
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 17. 10. 2022 14:54

To neni moc verohodna stranka, pojisteni nemuze zaniknout okamzikem smrti… mas pojisteny barak, umres vecer a rano barak zapali blesk.

Dedicum se vysmeje pojistovna? Blbost, ze? To pak neni pojisteni, ale past. Nic o tom nevim, ale hadam ze do prepisu majetku dedictvim je to v pohode a i pote bezi nejaka lhuta. Kdyz uz chces poradit, tak nejakou overenou informaci.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 7. 2. 2023 20:37

Pojisteni majetku fakt zaniká smrti pojistnika,loni jsem to řešil s Generali...
Par měsíců po umrti odešla platba za pojištění, pojišťovna peníze vrátila + poměrnou část ke dni umrti.
Já jim říkal,že klidně smlouvu převedu na sebe,když už je to zaplacené,nešlo.. smlouva zanikla.
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 13. 3. 2023 12:14

jasny takze den (nebo 10 dnu) po smrti ti spadne skala na barak a pojistovna rekne: “zanikle pojisteni ahoj”

Opravdu? Jake jsou lhuty? To je oc tu bezi…
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pulmann 13. 3. 2023 13:17

Řeší to pojistné podmínky, možná i NOZ.
Pojišťovna to nedělá dle libovůle.
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pravý Tomáš Marný 13. 3. 2023 13:30

Se divím, spousta lidí je tady chytrejch jak vopice a přitom nedokážou do Google napsat 3 slova...
https://www.porovnej24.cz/clanky/se-sta ... pade-smrti
Pravý Tomáš Marný
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků