Zastropování cen energií

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rejča 29. 8. 2022 20:30

Mluvi se nejvice o cenovem stropu pro plyn pro paroplynove elektrarny. Jsem laik, ale kdyz se umele snizi cena plynu pro elektrarny, tak cena pro domacnosti a firmy u plynu tezko pujdou dolu, spise naopak…

A otazkou je, co to udela s fixacemi u plynu. Skoro to vypada dle fixu elektriny, ze se vyvoj ceny plynu mimo elektrarny necha svemu smutnemu osudu a snad mozna nekdy to klesne skrze zkapalneny plyn (az ho bude dostatek a jestli).

Jenze to bude polovicni katastrofa, ale stale fatalni.
Rejča
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 29. 8. 2022 21:16

Otázka je kdo bude platit rozdíl mezi stropem a tržní cenou plynu.

Nutil jsem k odpovědi třeba křiklounského hejtmana Netolického ze strany, která již neexistuje. A ten mi řekl se socdemáčností v srdci: "Přece prodejce."

A jako vedlejší efekt to bude mít přesně to co tu popisuješ. Socdemáci jsou vůbec nebezpečná sebranka - co funguje zdaní, co nefunguje zadotují. Ale zrovna u stropů pro plyn by dělali obojí najednou.

Btw.: rozdělil jsem téma.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drummond 29. 8. 2022 23:45

Tak samozřejmě, ze dojde-li k zastropovani ceny plynu k výrobě elektřiny, tak cena komodotity pro všechny jiné účely, než elektrárny vystřelí jeste více nahoru. Ten efekt bude i když se plyn vyjme z cenotvorby el energie, tedy když plynové elektrárny nebudou tzv. závěrné a těmi třeba budou uhelné s polovicnimi náklady.

A samozřejmě pravdu má i Rop, kdo ten rozdíl zaplatí? Cele to skončí ještě větším pruserem.

Mnohem snazší by bylo zrušit na unijní úrovni emisní povolenky, snížit u nás DPH na energie a v cele EU masivně začít stavět LNG terminály (před 3 měsíci bylo pozdě), klást trubky, budovat konektory, zásobníky v nějakém “válečném režimu” zrychlenych řízení. Plynu je spousta. Lidi by měli práci a rostlo by i HDP.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ender268 30. 8. 2022 07:30

No, já to zatím chápu tak, že plynová elektrárna bude dál nakupovat plyn za tržní cenu, jen se stanoví nějaký strop do kalkulace ceny (např. tržní cena bude 300 €/MWh, zastropovaná bude 150. Trh se tedy bude tvářit, že plynová elektrárna vyrábí za 150).
Netuším, kdo ten rozdíl v ceně bude platit - jestli se na tom budou podílet jednotlivé státy nebo se řekne, že plynovky stejně patří energospolečnostem, které mají rekordní zisky, tak ať si to zadotují sami.
Když se to nastaví blbě, tak nám hrozí blackouty.
Ender268
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pulmann 30. 8. 2022 07:48

Plynových elektráren u nás moc není.
Jedna, dvě ? Nevím.
Plynové elektrárny sloužily jen k vyrovnání výkyvů. Většinu času byly vypnuté, protože byly drahé.
Dnes, když je cena elektřiny vysoká, můžou vyrábět nonstop a jejich majitelům vydělávají pěkné peníze.

-- 30. 8. 2022 08:50 --

Pochopil jsem, že chtějí zastropovat ceny elektřiny na krásných 500 E /MWh .
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mimous 30. 8. 2022 08:22

Je to blbost a ukázalo se to třeba u zemí, které to zkoušely s benzínem/naftou.
Politici to nejspíš vidí tak, že pokud někdo vlastní a provozuje plynovku + další zdroje, které díky těm vystřeleným cenám značně profitují na své levné výrobě, tak z toho zadotují provoz té plynovky. Jenže je to blbost. Navíc, pokud někdo provozuje jen plynovky, tak to nemá z čeho dorovnávat.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod retron 12. 9. 2022 20:35

Strop 6000 za MWh u elektřiny a 3000 u plynu. Podotýkám bez distribuce!
Výsměch…
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hannys85 12. 9. 2022 20:43

Neposlouchal jsem to, bude to s DPH anebo bez ?
Jinak další obrovské zadlužení..Cenu bude evidentně dodavatelům kompenzovat stát..
hannys85
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rejča 12. 9. 2022 20:51

Cena elektřiny je vyšší, aby cena stropu plynu nebyla pro rozpočet likvidační. Navíc udělat elektřinu výrazně vyhodnější než plyn na topení, tak bychom brzo neměli přebytky elektřiny, ale nedostatek.

Daň z nadměrných zisků bude dotovat cenu plynu.

Ceny jsou s DPH.
Naposledy upravil Rejča dne 12. 9. 2022 20:54, celkově upraveno 2
Rejča
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod retron 12. 9. 2022 20:52

včetně DPH, ale bez distribuce a dalších poplatků, odpuštění OZE 599/MWh zůstává, takže reálně 7000 - 9000 za MWh dle spotřeby
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom brava 12. 9. 2022 22:28

rozumíte tomu někdo? vždyť se od pátku mluvilo jako o summitu dojednaných 200eur/mWh max. za ELE pro všechny čl. státy EU což je cca 5Kč/kwh, a pětikolka stropuje na 6Kč (upraveno) jenom silovku, to bude 7-8 (upraveno) Kč včetně distribuce? wtf? no nic ještě počkám půl roku a pokud mě stoupne ELE na tenhle "strop", objednávám na střechu FVE=návratnost s 50% dotací NZU 8-9 let (upraveno - odvolávám předchozí úvahu o rychlém pořízení FVE, ještě se musí propočítat návratnost na výslednou reálnou cenu ELE a vidle do toho hází i stropování plynu, u kterého jsem to nečekal, resp. jsem předpokládal , že drahý plyn u nás používaný jen na vaření úplně odstřihnu.
Naposledy upravil tom brava dne 13. 9. 2022 07:27, celkově upraveno 2
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 13. 9. 2022 05:54

Zavedení cenového stropu na energie je zavedení reálného socialismu v České republice. Těm, kteří se na ceny energií vykašlali, stát pomůže, a ti, kteří si ceny energií hlídají a jsou schopni vyjednat cenu lepší, to zaplatí na daních.
Cenový strop na plyn 3 Kč / kWh - já mám 1,015 Kč / kWh.
Cenový strop na elektřinu 6 Kč / kWh - já mám 2,60 Kč / kWh.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mimous 13. 9. 2022 06:23

tom brava píše:rozumíte tomu někdo? vždyť se od pátku mluvilo jako o summitu dojednaných 200eur/mWh max. za ELE pro všechny čl. státy EU což je cca 5Kč/kwh, a pětikolka stropuje na 7-9Kč jenom silovku, to bude 9-11Kč včetně distribuce? wtf? no nic ještě počkám půl roku a pokud mě stoupne ELE na tenhle "strop", objednávám na střechu FVE=návratnost s 50% dotací NZU 6-7 let paráda.


Na mezinárodním poli se baví vždy jen o silovce, protože ty další poplatky má každá země jinak. A jelikož je jiné i zdanění, bude to cena bez daně. Takže těch 200E bez daně za silovku sedí k těm českým cenám.

Problém je i v tom, že tam není tlak na úspory ve stylu - Strop platí jen na xy % loňské spotřeby, jako to mají třeba v Rakousku.

Zase budou tak tři vystoupení, kde ty detaily budou ladit.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod andreasbaader 13. 9. 2022 06:41

Tak nejvíce mě pobavilo, že některá domácnost ušetří i 111 tisíc korun ročně. Jsem asi blbej, ale uvádí tam příklad, že spotřeba elektřiny této domácnosti je 10,5 MWh. Kdyby platili za 1MWh 12000 Kč, což kromě spotu neplatí zatím nikdo, tak by utratili 126 tisíc. Jak může teda tato domácnost ušetřit 111 tisíc mi je záhadou.

Oznámení maximální cena 6 Kč vč. DPH je pouze cena za dodávku. Aktuálně mám u D25D cenu za dodávku u VT 2 623,28 Kč. Když k tomu připočtu všechny další povinné poplatky, tak jsem u VT na ceně 4 913,69 Kč. To máme skoro dvojnásobek. Sice bude odpuštěný poplatek POZE, ale i tak tvrzení, že cena se vším všude bude 7-9 za kWh, se mi zdá docela lživá. Ale možná jen neumím počítat. Já si nestěžuji. Snažím se starat sám o sebe, mám FVE a cena elektřiny mě třeba netrápí vůbec, protože ji díky prodeji mám prostě zdarma. Ale vadí mi tyto divné počty, kterýma krmí národ...
Přílohy
Clipboard02.jpg
andreasbaader
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rejča 13. 9. 2022 06:52

Rop píše:Zavedení cenového stropu na energie je zavedení reálného socialismu v České republice. Těm, kteří se na ceny energií vykašlali, stát pomůže, a ti, kteří si ceny energií hlídají a jsou schopni vyjednat cenu lepší, to zaplatí na daních.
Cenový strop na plyn 3 Kč / kWh - já mám 1,015 Kč / kWh.
Cenový strop na elektřinu 6 Kč / kWh - já mám 2,60 Kč / kWh.


S tím nesouhlasím, je to jen o štěstí, komu kdy končí fix. A u jaké je společnosti. Nemá to nic s odpovědným plánováním, je to jen o štěstí. A jednou trubkou proudil plyn za 0.5 Kč a v té samé i za 8 Kč / kWh. A i ze stejného zdroje...

Šlo jen minimalizovat ztráty, ale když měl někdo smůlu, tak s tím nemohl udělat nic a skončil na spotu či velmi vysoké ceně.

Někdo měl štěstí a po pádu BE/Kolibříka se vetřel ještě na ceník, který už neměl být k dispozici. Tomu se to pak machruje. Někdo u BE/Kolibříka nebyl, měl zafixováno u velkého dodavatele a FIX mu končil teď, bez zastropování by platil raketu. Ony i ty prolongační ceníky už někde jsou velmi drahé (např. Pražská plynárenská), jinde by byly dlouhodobě neudržitelné (Innogy...).
Rejča
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků