Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vlkoslav 22. 1. 2023 19:12

V jednom jsi trefil do hlavičky. Hlavní problém je, že se čmoudi přemnožují. Ale to nevyřešíme tím, že se zničíme. A jestli si myslíš, že bojem proti sodovkáči dosáhneš něčeho jiného, než zbohatnutí jedněch a zchudnutí mnoha jiných, tak jsi stejně naivní jak svého času komunisti - ti si taky mysleli, že poručíme větru dešti.
vlkoslav
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod yowie 23. 1. 2023 08:53

A neporoučíme snad větru a dešti? Neznám tvůj věk, ale když jsem byl malý, všude se strašilo s ozonovou vrstvou a freony. A? Vyřešilo se to a ozonová vrstva se dává opět do kupy. Čili ano, lidstvo je schopné řešit i globální problém celé planety.

Ale od nepaměti platilo, že je jednodušší nadávat (ideálně na komunisty, to u nás funguje skvěle), než sám něco dělat...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vlkoslav 23. 1. 2023 12:46

Ano, jistě. Mnohem lepší je v hlubokém předklonu hlasitě mumlat - máme se jak na zámku, ať to trvá věčně.
vlkoslav
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod yowie 23. 1. 2023 13:03

vlkoslav: Tak já ti vlastně rozumím. Také máme jeden z bytů, kde okolí je neschopné a budoucí vývoj hodnoty toho bytu tedy vypadá bledě, takže asi tuším, jak se dnes cítí majitel starého baráku, který propásl asi poslední šanci to předloni prodat za výhodných podmínek, nebo to nedejbože ještě za nesmysl koupil...

Já reálně tu samou chybu před dvěma lety málem udělal, naštěstí mi to nějaký optimista, dnes celkem jistě rvoucí si vlasy, vyfoukl...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ripper6 23. 1. 2023 14:05

vpe píše:Vodu/plyn/elektřinu. A když jsem odpojil plyn, tak si zmr… topili troubou. Takže poradím: ponechat si v ruce buď zvenku vypnutelnou vodu, nebo elektřinu. Voda je často pouze ve stoupačce, takže v cca 60% nejde zvenku vypnout, proto zbývá jen EL.
Pokud jsou všechny energie vypnutelné pouze v bytě vč elměru plynoměru a trubky vody, tak je to průšvih.
Nicméně i pro tento případ je vyvinuto řešení, pokud je v bytě rozvodnice elektřiny/bytový rozvaděč (když není venku tak musí být v bytě)

Ano toto ctu casto, treba jak zjistis ze jsou doma lidi? Podivas se na chodbe na elektromer a plynomer :-)
Jen jsem se sel podivat a stale netusim jak by to poznal nekdo u me... plynomer se netoci = neni nikdo doma.
Elektromer neni venku ale uvnitr.
Voda tepla uvnitr, voda studena uvnitr a nema ani merak :-))
Jdu napsat SZ, schvalne jak me odpojis ;-)
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vlkoslav 23. 1. 2023 16:21

yowie píše:...asi tuším, jak se dnes cítí majitel starého baráku, který propásl asi poslední šanci to předloni prodat za výhodných podmínek, nebo to nedejbože ještě za nesmysl koupil...

Tak tos uhodl! :lol:
Jako ostatně všechno tady :tleskani :oboze
vlkoslav
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod yowie 23. 1. 2023 16:56

vlkoslav: Tak o pár příspěvků dál jsi něco takového psal, že budeš něco zateplovat, ne? Kdyby to byla novostavba, zateplovat bys to asi nemusel...

A jak tady píšeš o boji proti sodovkáči, tak přesně stejně argumentují i někteří kamarádi, kteří třeba zdědili statek, nebo mají starší velký dům. Někteří, když mají prostor, plánují nakoupit tuny uhlí předem, jiní zase řeší, obrovské zálohy, protože jim nedošlo, že když koupí velký starý barák s elektrokotlem, že jejich měsíční záloha na elektřinu se bude nebezpečně blížit hranici minimální mzdy...

Já to chápu, je to nepříjemné, hlavně když to vypadá, že dosavadní pád cen byl jen zahřívací kolo a je možné, že dojde na dlouho nevídané, po přecenění zástav dost možná i na dozajišťování dalšími nemovitostmi, nebo třeba zesplatnění části dluhu, aby LTV sedělo:

https://www.yahoo.com/news/europe-braci ... 00005.html

Tak mě napadá, máš nebo měl jsi hypo někdy? Když jsi tak statečný bojovník proti dotacím, tak jestli jsi měl někdy hypo, tak by mě zajímalo, jestli jsi uplatňoval při DP odečty úroků?
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vlkoslav 24. 1. 2023 09:32

Ale já mám starej, prvorepublikovej, barák. V devadesátých letech jsem ho rekonstruoval, včetně zateplení, takže na dnešní poměry už nic moc. Proto jsem psal, že uvažuju o nějakém přiteplení. Ke kterému ale asi nedojde, protože se zdá, že s cenami energií to zase tak hrozné nemusí být. Takže se to nemusí vyplatit, nezaplatí se za dobu životnosti investice na snížených provozních nákladech! Co ty totiž nechápeš, je že každej krajíc má dvě strany. Furt meleš nesmysly, jak každý musí být zoufalej z obrovských záloh a z toho, že jeho strašlivý dům od něho nikdo nekoupí. Každej není zoufalec jako ty! Já jsem se svým barákem náramně spokojený a nikomu ho neprodávám a neprodám. To není žádná stísněná králíkárna s obtížnými sousedy nebo pasivní panelák naležato v nějaké zaprdelené satelitní periférii velkoměsta! Bohužel to není ani ten statek, to jediné bych bral. Ale nemůže mít člověk všechno, pořádných statků je málo.
Hypo jsem nikdy neměl a mít nebudu. To je pro zoufalce, jako jsi ty. A pro banky, pro které jedině je to výhodné.
vlkoslav
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod yowie 24. 1. 2023 10:40

vlkoslav: A čím tam topíš? Teď na podzim bylo krásně vidět, čemu se v ekonomii říká spill over, tedy že jakmile zdraží třeba plyn, lidé se přesunují do uhlí a dřeva, které tím pádem dramaticky zdražilo také...

Jasně, když na to máš, nebo trávíš léto sekáním a skládáním dřeva a nejsi ještě ve věku, kdy už bys na to fyzicky neměl, tak proč ne? Já to netvrdím proto, abych se ti vysmíval, já to tvrdím proto, že to vidím na trhu už teď, a protože celá Evropa někam směřuje a já na to ve svých plánech reaguji, protože raději kupuji majetky, které na ceně rostou, než ty, jejichž cena bude výhledově nevyhnutelně klesat...

Jinak souhlas, taky se mi nelíbí ty dnešní řadovky, to je hnus, třeba tohle, totál bez šance v té lokalitě. Nenažraní mini developeři teď budou mít docela problémy:

https://www.sreality.cz/detail/prodej/d ... 1687426892

Na stranu druhou, jako městský člověk je mým cílem relativně malý pozemek a tam malý
samostatný bungalov nebo dům s rovnou střechou. Především nic velkého, tak do 100m2, mám kámoše s podstatně většími domy a je to zbytečné, 10 kubíků dřeva za sezonu, aby vytápěli místnosti, které nepotřebují, nepoužívají a slouží spíš jako sklad krámů po babičkách...

Jinak jestli jsou lidi s hypo zoufalci, to nevím, já jen vím, že ne každý zdědil nebo dostal něco zadarmo, představ si, že jsou i lidé, kteří si na to svoje museli nejdřív vydělat a odpracovat si to, ale ty jsi měl asi více štěstí a nemusel jsi se snažit.

Ještě technická k těm prvorepublikovým domům a statkům. Kdyby mě teď postihlo nějaké volání vesnické divočiny, tak za ty pro tebe hnusné pražské paneláky, které pronajímáme, si můžeme koupit v dnešní době klidně půlku vesnice. I obrovský vesnický statek si dneska v klidu koupíš, když v Praze prodáš třeba jen garsonku...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vlkoslav 24. 1. 2023 12:31

Topím plynem, což jsi mohl vydedukovat z toho, že jsem nadával na modré bolševiky, že nám zakázali kupovat levný plyn. A pro tvou informaci - mám v baráku podlahovku, takže bych klidně mohl mít i to podělané tepelné čerpadlo. Řekněme, že tepelné čerpadlo vyrobí 1kWh tepla za cenu 1/3 kWh z elektřiny. Plynový kondenzační kotel za cca 1/2, čili dráž. Celkem jednoduše se dá spočítat, kdy by se to čerpadlo zaplatilo. A není to hezké číslo, vzhledem k výši investice a životnosti čerpadla.
Malý bungalov asi stačí, pokud nechceš velkou rodinu, ale malý pozemek rozhodně ne. To se moc neliší od toho paneláku.
Sice jsem ledacos posléze zdědil, ale rozhodně jsem nikdy nebyl závislý na tom, co bych dostal "zadarmo" (samozřejmě kromě dětství). Na všechno jsem si vždycky vydělal.
Tak si to kupte, když myslíš. Už vidím, jak se nějaká pražská krysa stěhuje na venkov na statek :lol:
vlkoslav
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod yowie 24. 1. 2023 12:56

vlkoslav: S tím kondenzačním kotlem se myslím pleteš, je rozhodně efektivnější, než nějaký starý kotel, ale že bys měl z 1MWh plynu 2MWh tepla, tak to ani náhodou... Jejich účinnost je až 110%, v reálu spíš 1 ku 1, tedy kolik spálím, zhruba tolik tepla dostanu.

https://www.plyn.cz/ucinnost-plynovych-kotlu

S TČ máš pravdu, jen si říkám, máš u toho starého baráku studnu? Pokud ano, zaslechl jsem, že se dají kolektory u TČ země voda právě do studny, aby sis nemusel překopat půlku pozemku, pak se dostaneš někam k 1/4 až 1/5.

Ale ani to nemusí být stále výhodné, pokud ten barák má velkou tepelnou ztrátu....

Mě malý bungalov stačí, mě vlastně stačí i garsonka, nejsem hromadič věcí, mám, co potřebuji a to mi stačí a obecně, co se dívám kolem sebe, tak krámy hromadí především ženy a pak chlapi ve vyšším důchodovém věku, když už jim začíná trošku hrabat... A je to i pragmatické bydlení do budoucna, utáhneš to v klidu i v důchodu, kdy si dokážu představit, že se dá čas trávit i lépe, než stáním ve frontách na dávky na bydlení před ÚP. Malý pozemek dáš i křoviňákem na baterky, nepotřebuješ traktory a podobné věci, a nějaký záhonek a skleník se zeleninou, ale nic velkého. Zároveň to posuzuji i ekonomicky, čili aby to i za pár let bylo dobře prodejné, nejlépe se ziskem. Což právě ty staré baráky už nesplňují, teď toho vyskákalo všude strašně moc... Klesají samozřejmě i přepálené novostavby, ale co se třeba kolem mě teď prodalo v posledních měsících, tak to byly všechno správně naceněné zánovní RD, zatímco levnější staré RD se hromadí a nikdo to nechce.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vlkoslav 24. 1. 2023 18:23

Tak jsem to nemyslel. Myslím to tak, že kWh v plynu stojí polovinu ceny kWh v elektřině.
Za stejné peníze vyrobím z plynu dvakrát tolik tepla, z čerpadla třikrát. Cca.
Studnu nemám a kdybych měl, tak to budu tajit :lol:
vlkoslav
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vpe 28. 1. 2023 09:05

To tak bylo vzdycky ze plyn stal 1/2 ceny elektriny. Ostatne, zaverne elektrarny, tedy ty nejdrazsi, jedou na plyn. Nevim jak to delaji, umele reguluji, ale vzdy to tak bylo je a asi i bude. Vyrabet teplo z elektriny je zhovadilost, vyplati se to jen kdyz toho tepla potrebujete tak malo, ze se nezaplati technologie na plyn, pripadne odpadni teplo z mineru :-)

vlkoslav píše:Tyto dotace jsou čirá zlodějna a ve skutečnosti nemají žádný společenský přínos. Jen se na ně přilepí parazitní vrstva podnikatelů s dotacemi, pro které jedině je skutečně výhodná.


Kdyz jsem o tom pred casem premyslel, muze to byt i tak, ze pro stat je vyhodne zatizit to papirovanim a inkasovat zisky od podnikatelu misto vyplacet podporu v nezamestnanosti.

Takze souhlas, ze vydelaji hlavne firmy… Ale to je asi uz zahrnuto v kalkulu. Dotace obecne umoznuji statu ovladat soukromy sektor. Dotace na FVE urcite nejsou urceny “pro lidi”. V dobe jejich nastavovani to snad muselo byt jasne kazdemu, ze to “nevychazi”.

Takze zlodejna, myslim ze jde spise o transfer penez k podnikatelum. A ze to byl od pocatku zamer. Nehodnotim.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yowie 28. 1. 2023 11:40

vpe: Ty plynové elektrárny u nás vyrobí ročně zhruba 7% elektřiny. Není to nic markantního. A asi to bude klesat ještě.

Jinak ohledně elektřiny a tepla, částečně souhlas, je to zhovadilost, vyrábět z elektřiny teplo, ale za mě především u přímotopů a elektrokotlů, kde u normálního baráku jsou to desítky MWh ročně, především pak v zimě.

Když to srovnáš s moderním domem, který je zateplený a s TČ, tak proti starému domu s přímotopy ta spotřeba může být pětinová, pokud tam budou mít FV, tak ještě nižší.

Je to zlodějina, není to zlodějina. Nadávat v hospodě a ostrouhat, v tom je náš národ asi na prvních místech.... Že to teď bude cenově přepálené, o tom není sporu, stejně jako loni byly přepálené stavební materiály, protože pro změnu všichni si šáhli na levné peníze a stavěli jako o život hlava nehlava i bez dotací. Dotace byla v podstatě možnost vzít si hypo pod 2%. Jinými slovy, prachy zadarmo.

A jinak, teď to hodně lidem evidentně vychází, tak si dotace berou a FV instalují, nebo zateplují atp.

Co bych čekal já od vlády, tak nejen, aby byly dotace, ale když máme dnes poměrně vysoké úroky na úvěrech a ještě asi chvíli mít budeme, kdyby raději dotovali úvěry na revitalizace bytových domů třeba. Už jsem o tom něco zaslechl, tak snad to dobře dopadne...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 28. 1. 2023 23:20

A co ze vyrobi 7%? Ve vysledku určují cenu elektriny na spotovem trhu, proto jsem zminil slovo zaverne, tedy urcuji cenu vsech, a na burze se obchoduje taky jen 10%. Ale ceny to ovlivnuje ve 100% i na kontraktech i mimo burzu! Chapes?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků