Hodně složitá otázka na jednoduchou odpověď. Univerzity v USA se mezi sebou velmi liší, je tam větší rozptyl, než v ČR.
Jsou prestižní univerzity známých jmen, kam je obtížné se dostat a obtížné je udělat a ještě k tomu jsou drahé a pak různé lokální univerzity různé kvality a pak zmíněné college.
Pak hodně záleží na oboru. Když budeš chtít dělat právníka v ČR, tak těžko pojedeš studovat právo do USA (pokud se tedy nebudeš chtít orientovat na servis americkým firmám zde, to by pak byla výhoda mít obě školy, tedy českou i americkou), když budeš chtít dělat něco v oboru IT, tak je zase lepší USA (zejména kvůli možnostem praxe) i když např. ČVUT u nás má velmi dobrou pověst.
Dalším kamenem úrazu je uznání amerického vysokoškolského vzdělání zde v ČR, zejména státní úřady často vyžadují i na velmi nízké pozice VŠ vzdělání (absolventů VŠ bez práce je nyní tolik, že si to mohou dovolit) a nemít ten správný papír může být problém. Proto si nejdříve ověř, zda ti bude US VŠ vdělání zde platit.
Spolužák na střední odjel studovat poslední ročník střední školy do USA, protože věděl, že zde by neudělal maturitu
a tam ji zvládl levou zadní (hlavně se potřeboval vyhnout účetnictví).
Pak je tu ta užší specializace, jak již bylo zmíněno - má to svoje výhody i nevýhody. Výhodou je, že tě pak nezatěžují předměty nesouvisející s tvým zvoleným oborem - u nás na VŠ můžeš vylítnout kvůli neabsovlování předmětu, který vlastně s daným zaměřením vůbec nesouvisí (stalo se mě, chyběly mi dvě zkoušky do bakaláře a vylítnul jsem z němčiny, kterou jsem se pak několik let v podstatě živil a i dnes ji v zaměstnání používám
), ale prostě je povinnou součástí studia.
Výhodou/nevýhodou US škol je, že, jak píše Czulibrk na amerických školách hodně dají právě na různé eseje, práce, projekty. Když na to máš peníze, můžeš si v podstatě tohle všechno nechat udělat a více méně školou prolézt netknut. Na našich školách je to víc o tom biflování a tohle se provádí hůře, ale i k nám pronikají některé americké univerzity.
Pak je tu poslední možnost - nepotřebuješ papír, chceš se jen vzdělávat. Některé americké školy umožňují stažení a sledování videí z přednášek a můžeš si je tak v podstatě vystudovat doma. Jen k tomu nebudeš mít žádný papír a o ten, bohužel, jde vždy v první řadě.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.