FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Vyžadování kopie OP při registrování na různé služby

Offline - Kolemjdoucí Profil 
16. 4. 2017 22:32 Odeslat příspěvek
Zdravím,

poslední dobou se hodně řeší GDPR a možnost odmítnutí poskytování služby při nesouhlasu s udělením plného a bezpodmínečného souhlasu se zpracovaním osobních údajů.
V souvislosti s tím mě napadlo, jak se vůbec dnes řeší požadavky na kopii občanského průkazu od různých poskytovatelů služeb? Všichni do jednoho, kteří poskytují nějaké finanční služby, v podstatě chtějí poslat kopii OP po internetu a bůhví co s tím dělají dále. V případě, že člověk nesouhlasí s tímto postupem a například nabídne, že se osobně zastaví v nějaké provozovně, tak je odmítnut s tím, že prostě bez scanu OP to nejde...
Zatím jsem to řešil u Zonky, u forexových brokerů a pár dalších služeb. Je to opravdu tak? Může mě poskytovatel služby do toho nutit a v případě nesouhlasu mi používání služby odepřit?

Díky za názory.
Poslední příspěvek


Offline - Návštěvník Profil 
16. 4. 2017 22:42 Odeslat příspěvek
To je snad jasne ne? Nekdo nabizi sluzby za urcitych podminek a druhy po nem nemuze pozadovat, aby ty sluzby poskytl za podminek jinych.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
16. 4. 2017 22:56 Odeslat příspěvek
Sám rád musíš. Anebo jít o dům dál, je-li kam. Na jednu stranu je to zákonem zakázaný, na druhou to vyžaduje zákon. Záleží na dané metodice, protože ta je vždy nad zákony. V každém případě ke kopii musíš podepsat dobrovolný souhlas s pořízením kopie. To určuje zase jiný zákon. No a k čemu jim to je? Aby si tě snadněji našel exouš.


Offline - Návštěvník Profil 
17. 4. 2017 07:16 Odeslat příspěvek
Zakonem zakazane to rozhodne neni.


Offline - Diskutér Profil 
17. 4. 2017 07:43 Odeslat příspěvek
Mohou si udělat opis. Kopii nikdo poskytovat nemusí.


Offline - Návštěvník Profil 
17. 4. 2017 14:14 Odeslat příspěvek
Sluzby ale take nikdo poskytovat nemusi.


Offline - Inventář Profil 
17. 4. 2017 17:52 Odeslat příspěvek
octaviampi: presne tak, opis je naprosto standardni postup. A ano, vzdycky na nem musim trvat tak, ze pracovnik banky zavola sveho nadrizeneho, ale potom to vzdycky dopadne tak, ze si ten opis udelaji. Nejsou schopni totiz nikdy dolozit, ze je potreba vyhradne kopie OP, ale naopak jejich VOP kolikrat vyslovne hovori o opisu.


Offline - Diskutér Profil 
17. 4. 2017 21:43 Odeslat příspěvek
932940 píše
Sluzby ale take nikdo poskytovat nemusi.


Bez si lepit na Yetiho samolepky a neoxiduj.


Offline - Poslední varování Profil 
10. 8. 2017 00:05 Odeslat příspěvek
Opis OP si můžou udělat asi vždy, ale ne vždy jsou ochotní na pořízení opisu přistoupit. Někde to jde bez problémů, ale často se vymlouvají, že to tak mají nařízené a pokud na to někdo nechce přistoupit tak mu jsou schopní kvůli tomu klidně zrušit účet, poskytování služeb atp.. Klient často ani nemá jinou možnost než na to přistoupit pokud chce tím klientem nadále být. Letos jsem měnil OP z důvodů skončení platnosti a tak jsem musel obejít banky a nahlásit jim, že mám nový OP. Některé mne k tomu dokonce vyzvaly. V PS to proběhlo bez problémů a bez kopírování OP. Ve FIO bankéř tvrdě a jednoznačně požadoval kopírování a opis odmítnul. Stěžovat se ani nebylo komu, protože na pobočce byl sám. Kdybych nakonec s tou kopií OP nesouhlasil tak byl připravený mi nechat zrušit účty. Nejlépe to mají dělané v ING Bank. Tam si klient může údaje z OP změnit sám v IB a nemusí tak chodit s občankou na pobočku nebo zasílat její kopií.


Offline - Diskutér Profil 
10. 8. 2017 10:21 Odeslat příspěvek
opis = kopie

Záleží také na výkladu slova opis. Dříve, když neexistovaly kopírky, notáři dokument skutečně opisovali -> z toho vzniklo slovo "OPIS". Dodnes notáři dávají razítka OPIS na úředně ověřené kopie.


Offline - Poslední varování Profil 
10. 8. 2017 12:27 Odeslat příspěvek
astrapa:
Nevím jestli je to někde, např. v zákoně nějak definované co to ten opis OP nebo jiných dokladů je a co všechno by měl obsahovat, ale předpokládám, že to asi nikde nějak blíže určené nebude. Podle mne by to mělo být opsání všech údajů do nějakého k tomu určeného formuláře.
Trochu jsem ohledně toho kopírování OP Googlil a z toho co jsem našel vyplývá, že je sice možnost pořizovat kopií nebo opis nebo obojí, ale v případě odmítnutí kopie nic nenařizuje povinně místo toho pořídit opis. Asi to záleží na jednotlivých institucích jak si to sami stanoví nebo co z toho jsou ochotní nebo umí provádět. Klient si tak asi většinou nemůže vybrat co z toho povolí nebo odmítne a pokud nechce odejít s nepořízenou nebo mít zrušené nějaké služby tak nakonec musí přistoupit na podmínky dané instituce a s kopií OP souhlasit.


Offline - Inventář Profil 
10. 8. 2017 18:41 Odeslat příspěvek
Banky maji vetsinou formulare pro opis. Ve FIO to na me taky zkouseli a neuspeli, staci si stat za svym. Nejlepsi strategie je, at sami ukazou, na zaklade ceho to chteji - odkaz do vseobecnych podminek, atd.


Offline - Poslední varování Profil 
10. 8. 2017 19:09 Odeslat příspěvek
Ono zkusit si stát za svým je možné vždy, ale ne vždy se s tím uspěje. V bankách a jiných institucích si většinou také stojí za svým. Pokud klient nechce kvůli tomu odejít s nepořízenou nebo si nechat vypovědět smlouvy tak mu nakonec nic jiného nezbude než s kopií OP souhlasit. Bohužel taková je realita a asi nic se s tím nedá dělat. Ztěžovat se na to není kde, protože asi žáden zákon nenařizuje, že musí v tom klientovi vyhovět. Zákon pouze dává na výběr buď kopií nebo opis a co z toho se provede tak o tom většinou klientovi nedají rozhodnout.


Offline - Inventář Profil 
10. 8. 2017 20:58 Odeslat příspěvek
Ale ja zazil realitu naprosto opacnou, takze kdo ma pravdu, he?

VZDYCKY jsem pozadoval opis a VZDYCKY mi nakonec bylo vyhoveno. Nekde naprosto automaticky bez kecu, nekde az s resenim s nadrizenym. Takze mi nevykladej nesmysly o zruseni uctu a podobny fantazie.


Offline - Poslední varování Profil 
10. 8. 2017 21:30 Odeslat příspěvek
Ono také záleží na koho natrefíš. Někde se možná vymlouvají proč ten opis nemůžou udělat pouze proto, že se jim do toho nechce, neví jak se to dělá atp.. Ano někde to jde naprosto automaticky bez keců, někde s kecy a dohadováním, ale někde to opravdu nejde ani kdyby ses začal stavět na hlavě. Je vidět, že neznáš pořádně realitu a nebo se nám tu snažíš něco nabulíkovat. Když přijdeš na pobočku banky kde je pouze jeden zaměstnanec (možná zároveň i vedoucí té pobočky) a ten ti bude zarytě tvrdit, že opis OP nemůže dělat a bez kopie to nejde tak jak by jsi to pak řešil? To by jsi pak jel třeba přes půl republiky až do Prahy na ředitelství té banky aby jsi se tam mohl dohadovat ohledně toho třeba se ředitelem?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 19 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies