FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Pomilionté, kdy konečně přijde krize?

Offline - Návštěvník Profil 
9. 11. 2022 09:08 Odeslat příspěvek
Pokud bude více nedostupné stavět, tak by to asi mohlo zvednout poptávku po starších domech (btw. neříkal jsi, že na to bude uvalena dan/nemožnost takový dům prodat?), ale nemyslím, že by to s cenami zásadněji hnulo, lidi prostě postaví menší/půjdou do bytu, když na dům nemají...

Second-hand trh domy x Auta : Lidi baráky obvykle netočí jako auta, většina domů se podle mě dědí a nejde pak do prodeje, protože dědicové v nich zůstanou bydlet a nebo se to "vyhandluje" v rodině (ne všichni samozřejmě, ten zbytek jde do inzerce). Takže to není jako s auty, že by se "ojeté" domy po čase prodávaly dál a domkaři chodili do nových. Efekt zdražení ojetin kvůli jejich nedostupnosti (způsobené tím, že si lidi delší dobu nechávají staré) se u domů tedy tolik nepromítne.

A zásadní věc může být, že kvůli poklesu životní úrovně a ceně energií se tento řetězec možná zlomí a dědicové (i současní majitelé) nebudou schopni v domech zůstat = výrazné zvýšení nabídky starých domů = pokles ceny....

Off-topic reakce na tmx:
Firmy bych do toho netahal, to je jiný sport. Tam jde přece o danovou optimalizaci, snižování zisků, reprezentaci (není vhodné aby technický ředitel přijel ve starém autě), flotilové ceny...
Dále firmy si to prostě můžou dovolit, nechtějí mít žádné starosti a potřebují minimalizovat riziko selhání auta (což u ojetiny riziko obvykle je) a btw. když jsem pracoval ve firmě, která si nemohla moc vyskakovat, měla stará služební auta...
E65 byla jen příklad, že i některá stará auta se vyrovnají (a předčí) ty nová, ne vzor ekonomické volby.
Ano, provoz staršího auta bude o něco dražší (nové je v záruce), ale bavíme se snad o celkových nákladech (nákup, ztráta hodnoty).

Servis 15+ letého auta (pokud to není šrot nebo nevhodný model) vyjde (zprůměrováno za třeba 10let) na cca 10k/rok (většina aut co znám je spíš pod touto částkou, ale samozřejmě můžete narazit na nějakou past; bavíme se o opravách, ne běžné údržbě, která platí i pro nové auto a je u něj násobně dražší). Takové auto může stát třeba 50-100k a dá se po těch letech prodat za 0-50k (ale jsou i relativně běžná auta, která drží cenu/rostou).

Nové bude stát 500-1000k, servis dejme 0 a prodejní cena po 10 letech bude třetinová, možná poloviční. Po 5 letech poloviční, možná 2/3 (ale střílím to z hlavy, klidně mě opravte).

Já nevím jak kdo se tady pohybuje kolem aut, já celkem dost, připadá mi, že ty Vaše představy o servisní náročnosti starších aut jsou mimo realitu....
Ale ano, mění se to právě ted, ty novější ojetiny už je peklo servisovat, takže paradoxně začíná platit, že čím starší, tím méně nákladné na servis.

-- 9. 11. 2022 09:23 --

yowie píše
Podlahová plocha nejspíš dost přes 200m2. Opravdu musí jedna důchodkyně žít v něčem takovém a divit se, že na to nemá, když by tam mohly žít dvě rodiny? A to ještě nejspíš půjde pro nějaké ty doplatky na bydlení, a tedy se jí všichni složíme na to, aby v tom obrovském baráku mohla žít dál. Dává to smysl?


Přesně, dělají ze sebe chudáky jak nemají ani na teplo, ale nepřipadá v úvahu, že by to prodali, šli do bytu a najednou by z nich byli velmi bohatí důchodci...
A stát jim to samozřejmě zadotuje. Snad se toto změní a případná podpora bude limitována tak, aby na ni nedosáhl někdo, kdo má extrémní podlahovou plochu na jednu osobu.

Ti lidi mají špatný mindset a musejí ho změnit, jenže to sami neudělají, musí se jím pomoct...
zní blbě říct "nic jim nedáme, at zmrznou", ale oni přece mají možnosti...
Poslední příspěvek


Offline - Trvalý BAN Profil 
9. 11. 2022 09:40 Odeslat příspěvek
Jste se zbláznili ne? Z vlastního baráku jít dobrovolně do králikárny? Vlevo cikáni, vpravo feťáci, naproti rumuni, nahoře erotický privát a dole kuřáci, ... Důchodce žijící celý život v baráku by tu změnu psychicky ani neunesl.


Offline - Nadšenec Profil 
9. 11. 2022 09:48 Odeslat příspěvek
Rendy00: K těm domům. V jakékoliv době nový dům stál víc, než starší. Teď byly stavební práce přepálené, stejně tak materiály. Proč? Ze stejného důvodu rostly i ceny nemovitostí. Kdo měl hmatatelný tep, jakoukoliv práci a uměl se podepsat, dostal loni hypo. Podle mě i práce a materiály půjdou dolů, protože stejně, jako se přestaly kupovat byty, přestane se i stavět.

Tentokrát to dožene i developerské projekty, kde je taky poptávka aktuálně mizivá. Do toho se u nás v posledních letech rozjel mini a mikro developement. Opravování starých baráků na byty, nebo kdo měl pozemek aspoň 2000m2, tak tam bouchl 4 řadovky a teď to chce za ranec prodat, protože to stavěl v době, kdy stavěli všichni, tedy materiály a práce byla nejdražší. Taky jako houby po dešti vyskakují nedostavěné domy. Většinou jsou to větší domy, kde si někdo tak trochu stavěl pomníček své velikosti a finančně se na tom právě kvůli drahým pracem a materiálům uvařil... Kdyby to byly typové bungalovy kolem 100m2, tak už to dávno stálo a ten, kdo teď prodává, už mohl bydlet. Takhle se budou prodávat rozestavěné megalomanské stavby dost pod cenou...

Čili podle mě nebude nedostupné stavět, naopak během několika málo let bych čekal, že kdo začne stavět, bude to ideální doba. Ano, stejně to bude v milionech, ale poptávka bude dramatiky ochlazená krizí. To, co se tu dělo poslední roky, podle mě předzásobilo trh na několik let dopředu...

jjrr: No když paní psychicky unese, že bude platit za plyn celý svůj důchod? Tak ať si tam je.... Ale proč já bych měl ze svých daní příspívat na její faktury za plyn, to netuším. Mohla ještě když pracovala zateplit a třeba si do druhého patra o rozloze 4+kk nastěhovat nájemníky.

Protože někdo žije na "hradě" a nemá na to, proč já bych mu to měl dotovat?


Offline - Návštěvník Profil 
9. 11. 2022 09:49 Odeslat příspěvek
Prodá barák a může si pronajmout byt kdekoliv, může si přece vybrat něco vyhovujícího...
Rozumím, že někde to může být peklo, ale jsou přece i králikárny co jsou v pohodě, navíc to nemusí být králíkárna...
A klidně at si pronajme zase celý luxusní barák, z prodeje 5M+, nájem 20-30k, energie 10-15k, důchod 15k, to vyjde, než doklepe... A stejně bude potřebovat péči, takže v tom baráku asi nedožije...


Offline - Mírně pokročilý Profil 
9. 11. 2022 10:05 Odeslat příspěvek
yowie píše
aaischa:Jirka.2: Tak to má každý, všichni stále něco vozí a tím to ospravedlňují. Pak se dělají různé výzkumy, ze kterých vychází, že naprostá většina řidičů v Praze jezdí s prázdným autem a jen oni sami. Jak říkám, lenost a pohodlnost. Já právě nevím, k čemu bych potřeboval auto, když cokoliv potřebuju, tak si můžu objednat DPP, PPL, Zásilkovnu atd. atd. a dovezou mi cokoliv potřebuju za pár korun až před dveře, nebo mi to nechají někde v obchodě 300 metrů od bytu. Ale u mě je to i ekonomickým uvažováním. Přestože ceny realit půjdou dolů, tak když si vezmeš, že jsem byt koupil před 12 lety za 2,5mil. a teď v létě se v tom domě prodal stejný byt za 7,5mil. To chci... Abych něco koupil a ono se to zhodnotilo. Kdybych tohle chtěl udělat s autem, musel bych koupit nejspíš nějaké exotické limitované Ferrari, které ale stejně nikdo na běžné pojíždění nemá. Jinak je šance na takové zhodnocení u aut mizivá a spíš je to bezedná studna na peníze... Teď budu milerád nějakému řidiči za ranec pronajímat...

To by mě zajímalo jak se takový výzkum dělá a jestli někoho zastavují a čumí mu do kufru? Ano samozřejmě lenost a pohodlnost to je, samozřejmě, ale taky to jsou ušetřený peníze, nebo ušetřený čas který třeba můžu strávit v práci nebo s dětma ;-) A auto mi vydělá mnohem víc než mě stojí, tím jsem si naprosto jistý. Už vidím jak mi bába posílá televizi přes zásilkovnu, nebo mám i děti do školky posílat zásilkovnou :-D Holt ne každý žije v bytě, jsou lidi co mají třeba i víc nemovitostí a potřebují k nim převážet různý cajky atd. Ale nikomu to neberu, jak říkám pokud děláš někde v centru, bydlíš v bytě, tak to naprosto chápu.
To s tím zhodnocením si koukám nepochopil. Já neříkám, že se auta zhodnocují, jen říkám jaký obrovský dopad mělo zdražení nových aut díky elektromobilitě i na toho posledního v řadě který si kupuje 20 letý šroty. U domů který budou bezemisní může nastat úplně to samé ;-)
jjrr píše
Jste se zbláznili ne? Z vlastního baráku jít dobrovolně do králikárny? Vlevo cikáni, vpravo feťáci, naproti rumuni, nahoře erotický privát a dole kuřáci, ... Důchodce žijící celý život v baráku by tu změnu psychicky ani neunesl.
Přesně vystiženo :-D
yowie píše
Rendy00: K těm domům. V jakékoliv době nový dům stál víc, než starší. Teď byly stavební práce přepálené, stejně tak materiály. Proč? Ze stejného důvodu rostly i ceny nemovitostí. Kdo měl hmatatelný tep, jakoukoliv práci a uměl se podepsat, dostal loni hypo. Podle mě i práce a materiály půjdou dolů, protože stejně, jako se přestaly kupovat byty, přestane se i stavět.

Na to zapomen. Ceny materiálů možná zažijí nějaké srovnání, ale nic velkého to nebude, dolů nepůjdou protože už nikdy tady nebudou levný energie, plyn z ruska je politicky mrtvý a LNG bude vždy cca 3x dražší.
Ceny prací už vůbec. Tyhle práce tu dělají prakticky jen ukrajinci a ti budou mít doma práce dost. Češi nechtějí dělat rukama a s tím jak staří postupně odcházejí do důchodu se tenhle problém jen zvětšuje a do budoucna poroste. Zedník je dneska schopný si běžně v přepočtu říct 1000-1500/h a mají plno na několik měsíců nebo i let a nepotřebují se s tebou vůbec bavit o ceně. To co popisuješ by nastalo jen v případě že by se absolutně přestalo stavět, ale to pořád dál poběží reknstrukce atd. Jenže pokud by něco takového nastalo, tak zase chybějící novostavby budou zvyšovat cenu starších, a jako bonus se všichni ukrajinci co tu makaj se přesunou za lepším někam na západ. V tomhle je trh naprosto neúprosný. Práce zlevní ve chvíli kdy tu budou učnáky narvaný zedníky, automechaniky a podobně. Do té doby něco takového nehrozí, spíš naopak bude to ještě čím dál horší.


Offline - Nadšenec Profil 
9. 11. 2022 10:31 Odeslat příspěvek
Jirka.2: S těmi auty, ono se to postupně zreguluje, toho bych se nebál.

S byty a domy nesouhlasím. To co popisuješ, tak to skutečně po několik let bylo. Ale teď se to razantně mění. Zajeď si do stavebnin... Dneska ti řeknou "všechno máme". Vzpomeň si, jak to bylo ještě před rokem, kdy se lidi málem prali o pitomé kari sítě. Už teď klesly o třetinu.... Některé materiály, třeba pálené cihly, mají skutečně problémy kvůli energiím, ale tak tu máme Ytong, nebo Porfix, které nepotřebují při výrobě 1000 stupňů, ale jen 180. A uvidíš sám, že poptávka a nabídka funguje. To je ta síla kapitalismu. Výrobci naplní stavebniny a pak můžou přerušit výrobu, nebo dát slevu. A proč byly minulé roky ty stavebniny polovyprodané? Protože se rekordně stavělo všude, protože každý, kdo přišel do banky dostal ultralevný úvěr pod 2%. Čili podle mě je tu určité předzásobení trhu a podívej se sám, kolik rozestavěných nových domů vyskákalo na Srealitách. Jsou jich hromady. Teď bude kontrakce, tak, jako jsi prosil zedníky v minulých letech blahobytu a všeobecného rozdávání, tak teď budou prosit oni o práci. Stále narážím na to, že spousta lidí tu aktuální situaci vnímá tak, že teda jsou vysoké úroky a na rok až dva se trh zastaví a pak se sníží úroky a pojede se dál, bude stavět ještě víc a ceny budou ještě vyšší... To je nesmysl a garantuji, že takhle to fakt nebude.

Po roce 2008 trvalo cenám nemovitostí se dostat na ten vrchol 8 let. Pražský panel za 3 míče v roce 2008 koupený se mohl za 3 míče znovu prodat až v roce 2016.

A taky pozor na jeden častý argument developerů. Že se málo staví. To není pravda. Málo se staví snad jen v Praze a v Brně, kam se taky hrne obrovské množství lidí jak odsud, tak ze zahraničí každý rok. Jinak za poslední dekádu se postavily desítky tisíc domů a bytů. Vůbec tady nemáme nedostatek. Třeba na Slovensku je o 70 bytových jednotek na 1000 obyvatel méně, než u nás. Máme skoro 500 jednotek na 1000 obyvatel, tedy jednu bytovou jednotku na 2 lidi.... Do toho nepříznivý demografický vývoj, který může srovnat jen to, že všichni Ukrajinci, co sem utekli, tady zůstanou.

Ano, stále je toho hodně rozjetého, bude se ještě hodně dostavovat, ale povíme si za rok až dva. To, že objem hypoték klesl meziročně z 45mld na 7mld, ono se to projeví...


Offline - Poslední varování Profil 
9. 11. 2022 10:33 Odeslat příspěvek
jjrr píše
Jste se zbláznili ne? Z vlastního baráku jít dobrovolně do králikárny? Vlevo cikáni, vpravo feťáci, naproti rumuni, nahoře erotický privát a dole kuřáci, ... Důchodce žijící celý život v baráku by tu změnu psychicky ani neunesl.


Jeste rad pujde, az zjisti, ze za topeni zaplati (namisto 350.000 ve starym baraku) jen 3.500 za rok (typicky za 1 - 2kk dle lokality / zdroje tepla). Jenze vlada stropovanim tenhle pruser jen oddalila.

Navic duchodce uz nema tak citlivy sluch a cich a duchodce muze misto litani kolem rozpadajiciho se baraku jezdit na ryby nebo na slony do Afriky :lol:


Offline - Mírně pokročilý Profil 
9. 11. 2022 11:02 Odeslat příspěvek
yowie: Auta se jen tak už nesrovnají, prostě nová budou dražší a z toho důvodu i ojetá budou dražší.
Jo kari sítě, ale podívej třeba na cenu toho itongu před rokem a ted. Zedníci tě o nic prosit nebudou, prostě se vrátí na ukrajinu, nebo se posunou na západ. A čechů co chtějí dělat rukama je tak málo, že cena práce bude spíš naopak dále stoupat s tím jak bude nastupovat mladší generace.
Kdybych kdysi tátovi řekl, že si jako zedník, nebo já jako automechanik vydělá víc, jak tchán s dvěma VŠ co umí 4 jazyky a je generální řiditel podniku s 250 lidma, tak by mě asi poslal na léčení do Bohnic :-D no a ono ejhle, dneska je to realita...


Offline - Nadšenec Profil 
9. 11. 2022 11:25 Odeslat příspěvek
Jirka.2: A když z trhu zmizí 35miliard měsíčně v úvěrech, tak najednou všichni v době krize, kdy hodně lidí chodí do potravinových bank, najednou všichni vytáhnou miliony z úspor a budou stavět dál jen za své a přeplácet se ještě víc? Aha, to nás v ekonomii fakt neučili...

Dej tomu čas, realitní trh je pomalý a barák taky není postavený za měsíc. Dojedou poslední levné úvěry a šlus...

A v zahraničí to nebude o moc jiné, protože tam úroky rostou také...

Třeba v US mají teď skoro milion rozestavěných baráků, dávají už docela brutální slevy a budou mít problém to vyprodat.

Prostě byla mánie a teď přijde korekce.

Já rekonstruuju komplet byt v Praze teď a že bych a někoho čekal? Ani ne, spíš jsem tlačil cenu dolů a řešili jsme, kdo zakázku dostane, než že bych na někoho čekal...


Offline - Mírně pokročilý Profil 
9. 11. 2022 11:40 Odeslat příspěvek
Jasně. Bude krize a všichni se najednou poserou :-D Pořád nechápeš že i kdyby se novostavby úplně zastavily, což je mimochodem nereálný, tak tu bude spousta rekonstrukcí. Nedostatek těhle lidí tu je a bude a bude ještě horší at se ti to líbí, nebo nelíbí. Až se začne rekonstruovat poválečná ukrajina, tak to bude pro trh další obrovský šok. Pokud rekonstuuješ, a neděláš to svépomocí, tak si schválně pak spočítej cenu za ty lidi co tam máš a čas co tam stráví. Včetně marží co mají na materiálu. Možná se nebudeš stačit divit :-D Ono dneska totiž se dělá od metru, aby dezoláti nežbrblali že to je v hodinovce moc ;-)


Offline - Nadšenec Profil 
9. 11. 2022 11:55 Odeslat příspěvek
Jirka.2: To souhlasím, že je nedostatek lidí. Vysvětlím to na realitních agentech, tam je to vidět už teď. Byl boom a najednou jich bylo všude plno, i když věděli prd, stejně prodali, protože každý kupoval. Teď jich zhruba třetina zmizí, nebudou potřeba...

A podobně se stavěním. Podívej se tady na ten graf minulé krize. Počet staveb po minulé krizi postupně klesl na polovinu a ano, není to hned, trvá to....:

https://www.remaxalfa.cz/bytova-vystavba-cesko/

Tzn. na polovinu bytů stačí polovina zedníků... A za ten rok 2021 bylo rozjeto ještě daleko více bytů. To je množství, které se bude vstřebávat roky.

Taky průvodním projevem kontrakce je rostoucí nezaměstnanost. Tady máme skvělou výchozí pozici velmi nízké nezaměstnanosti, ale bude růst.

Jestli nějaké takové práce děláš, a děláš je už aspoň 10 let, tak asi musíš sám tušit, že dneska se jako řemeslník nebo zedník máš daleko lépe, než před těmi 10 lety. Ale ono to zas přejde...


Offline - Návštěvník Profil 
9. 11. 2022 12:14 Odeslat příspěvek
Jedna věc jsou náklady na stavbu/reko (materiál, práce) a druhá prodejní cena.
Zvýšení na jedné straně nemusí automaticky znamenat zvýšení na druhé, klidně se může stát, že se bude stavět výrazně dráž a prodávat výrazně levněji než dříve, prostě se zmenší marže nebo půjdou do mínusu.

Když nemůžeš prodat, protože není kupec, tak je uplně jedno kolik tě to stálo, prostě musíš dát slevu a doufat, že už to někdo konečně koupí...


Offline - Mírně pokročilý Profil 
9. 11. 2022 12:43 Odeslat příspěvek
yowie píše
Tzn. na polovinu bytů stačí polovina zedníků

Ano to máš pravdu, ale já ti říkám že z trhu zmizí obrovská část ukrajinců kteří půjdou obnovovat poválečnou ukrajinu. V případě poklesu platů zmizí zbytek někam na západ. Plus generační obměnou ubývají další a další češi. Takže fajn, budeš stavět polovinu bytů, ale s 20% zedníků...

yowie píše
Jestli nějaké takové práce děláš, a děláš je už aspoň 10 let, tak asi musíš sám tušit, že dneska se jako řemeslník nebo zedník máš daleko lépe, než před těmi 10 lety. Ale ono to zas přejde...

Ano to mám, ale stejně tak před 10 lety jsem se měl líp než před 20 atd. Ale nedělám vůbec ve stavebnictví. Takže ne nepřejde...a kdyby náhodou přešlo, tak se na to prostě vykašlu a budu si užívat, svou práci zlevnovat nebudu ani náhodou;-)
Přejde to v jednom jediném případě a to že mladý pochopí že se tím dá hodně slušně živit a budou svoje děti dávat na učnovský obory. Ale to myslím jen tak nehrozí ;-) Prostě na zlevnování práce zapomen, to je naprostý nesmysl, to je větší šance že se v USA bude platit v rublech :-D

-- 9. 11. 2022 12:54 --

Rendy00 píše
Jedna věc jsou náklady na stavbu/reko (materiál, práce) a druhá prodejní cena.
Zvýšení na jedné straně nemusí automaticky znamenat zvýšení na druhé, klidně se může stát, že se bude stavět výrazně dráž a prodávat výrazně levněji než dříve, prostě se zmenší marže nebo půjdou do mínusu.

Když nemůžeš prodat, protože není kupec, tak je uplně jedno kolik tě to stálo, prostě musíš dát slevu a doufat, že už to někdo konečně koupí...

Snížení marže ok, dobrý. Ale že půjdou do mínusu je hodně odvážný tvrzení, já myslel že ty firmy jsou ke generování zisku a ono ne, jsou pro dotování nízkopříjmových :-D To teda budu taky kupovat olej do auta dráž než ho budu prodávat zákazníkovi jo? Jedete pecky kluci :-D


Offline - Diskutér Profil 
9. 11. 2022 12:57 Odeslat příspěvek
Jako že Ukrajinci, co tu mají 1000-1500 Kč za hodinu, jak říkáš, půjdou na Ukrajinu dělat za 100 Kč za hodinu? To asi ne... Oni tady zlevní na 700 za hodinu, budou pořád makat od rána do večera a budou nadále přebytky posílat na Ukrajinu a tam se z toho bude financovat ta obnova. Tam nebude problém s lidmi, ale s financemi.

To nefunguje tak, že někdo nesežene práci za 1500 Kč, tak odejde z trhu. On nejdřív bude zlevňovat a zlevňovat, aby měl dost práce. A odejde až když se mu to přestane vyplácet. Ale to bude několikanásobně níž, než za 1500 Kč za hodinu. A několikanásobně méně budou brát všichni zedníci, protože ty drahé by nikdo nebral, když si bude moct vzít levnější.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
9. 11. 2022 13:08 Odeslat příspěvek
Tmx: tam to bude platit hlavně EU. Proč by zlevnil na 700 když může za 3000 do D...
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další stránka
Stránka 16 z 18 [ Příspěvků: 270 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies