FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele)

Offline - Nadšenec Profil 
19. 1. 2023 17:22 Odeslat příspěvek
ripper6: Určitě to nepůjde použít vždy, především když pronajmeš někomu, na koho nic nemáš. Obecně, třeba někdo, koho nemůžeš najít na žádné socce, je podivnej. Čili ideálně si o tom člověku zjistit co nejvíc, taková zpravodajská práce, a kdyby něco, tak to použít...

Jinak výzva k zpřístupnění bytu s datem kontroly vyvěšená v domě, to není proti GDPR, to dělají vymáhací agentury zcela normálně.... Když se prostě někdo zapírá, nekomunikuje, jak jinak jej chceš kontaktovat? A že se to dozví všichni sousedi, to už je vedlejší efekt...

Jinak jo, PČR by tam šla myslím bez problému. Na takovéhle lidi se volají zcela běžně, oni to znají. Třeba ty vymáhací agentury si je volají skoro vždy, stejně tak, když se ti nájemník neozývá a ty chceš vstoupit do bytu, ideálně s PČR, tak jsi krytej, že jsi tam tomu sociálovi neukradl tunu zlata třeba...

Jinak ohledně nájmů ještě. Mě to naříkání připadá asi obdobné, jako když někdo přijde do hospody, dá si smažák za 200,-, a pak tvrdí, jak je to drahé, že to doma sám uvaří za 50,- . A má pravdu, jenže když se nechceš starat sám o sebe, ať už s bydlením, nebo vařením, tak si holt připlatíš a je to zcela jistě největší nejistota do budoucnosti a především pak do důchodu.

Jinak, tady máš fotky práce jedné agentury:

https://www.facebook.com/photo?fbid=290 ... 5016516015

Kudy chodí, tudy lepí... To bys stejně mohl nadávat, že GDPR, že se dá u každého dohledat, že je v exekuci, insolvenci, konkurzu nebo oddlužení....
Poslední příspěvek


Offline - Poslední varování Profil 
19. 1. 2023 20:29 Odeslat příspěvek
yowie: to je nejaky divny co uvadis. Proste ze vylepis nebo agentura vyzvu k zpristupneni bytu a je to.
To me teda vysvetli, proc je to potom tak pro ty majitele v pripade neplaceni, stale takovej problem? :)
Nedavno probehlo video snad na cerneovce nebo kdesi, ze najemnik se nastehoval a napsal jeste ze ma v byte zbrane! Prestal platit a ze jak v tom umi dobre chodit a nevedeli si s tim rady :)
Ano taky jsem byl za to, ze proste nezaplatim 3x najem, prijede takova agenutura a vyklidi to!
Jenze potom ctu fora kde breci majitele, jak ty lidi nemuzou dostat z bytu :)
Pochopil jsem to jeste tak, kdyz by byla tedy ta smlouva na dobu neurcitou. Hadam ale ze to nema kazdej a i u toho je napsano, ze pokud se neplati tak muze vystehovat bez nahrady!

Proto ted nejak nechapu ty fotky, kdy tam dokonce nejakej pan z agentury odvrtava zamek s vrtackou. To ma nejaky povoleni soudu? :)

Vstup do bytu... tam nemuze pokud vim ani policie :)
(1) Policista je oprávněn vstoupit bez souhlasu uživatele do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a provést tam potřebné úkony nebo jiná opatření jen tehdy, jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.

Pokud nezaplati jouda najem, Ezo Bluda, tak to je zavazne ohrozeni? :)

EDIT: tady je to video, jak bys ho vyhodil? ;-)
https://www.ceskatelevize.cz/porady/109 ... -najemnik/

A k tomu smazaku, takove podobne argumenty jsem slysel snad od kazdeho i ten kdo pronajma x bytu.
Je to celkem normalni. Dokonce tohle u nas delal i Nemec, pan z DE, kteremu se kdysi pronajmala garaz. Vybiral v restauraci to nejlevnejsi jidlo v CR! Potom si zlomil ruku a i za to mu bylo lito zaplatit.
Az umrel, ukazalo se ze mel 2 miliony marek na uctu a prijel proto syn :)

-- 19. 1. 2023 20:51 --

A jeste k tomu budovani a kupovani bytu...
nikdo z pratel zadny byty nekupuje. Vsichni setrej a valej penize na uctu, sem tam neco koupej a nebo koupi zbrane :)
Jak resi tedy bydleni? Normalne najde manzelku a je u ni v dome, dalsi v byte :)


Offline - Nadšenec Profil 
20. 1. 2023 08:46 Odeslat příspěvek
ripper6: jj, velmi známý případ, pan Štulíř. Tam byla největší chyba na začátku, že to mnoho měsíců ti majitelé vlastně vůbec neřešili. Když mě borec poslal část nájmu a ne celý, věděl zhruba do dvou hodin, že to byla velká chyba...

Opakuji znovu, teror, teror, teror, když někdo neplatí, okamžitě musí vědět, že je to velký problém a pokud v tom pokračuje, tak ho musíš bombardovat od rána do večera, chodit tam, lepit výzvy, pak právník atp.

Mimochodem sportovní střelec jsem také a určitě se tím před nájemníky netajím...

Máš pravdu, nemůžeš do bytu vstoupit bez povolení nájemníka, ale můžeš tam vstoupit beztrestně, když chráníš svůj majetek, proto bych volal i PČR a že jsem viděl jít z bytu kouř a že tam bydlí neplatící fetka, nebo něco takového. Když se to nepotvrdí, smůla, ale chránit svůj majetek mám právo. Kdyby to tak nebylo, tak všichni hasiči sedí...

občanský zákoník paragraf 2219:

(1) Oznámí-li to pronajímatel předem v přiměřené době, umožní mu nájemce v nezbytném rozsahu prohlídku věci, jakož i přístup k ní nebo do ní za účelem provedení potřebné opravy nebo údržby věci. Předchozí oznámení se nevyžaduje, je-li nezbytné zabránit škodě nebo hrozí-li nebezpečí z prodlení.

Jinak jsou ještě další kreativní postupy, které se dají použít. Tam pak záleží o jaký byt se jedná. Třeba vím, že ty agentury někde odpojili elektřinu, protože neprošla revizí, kterou dělali, dokonce ve V Tower na Pankráci, taky odstřihli borce od energií... Samozřejmě, tohle nejde svévolně, že to jen tak vypneš, ale jak máš třeba od elektrikáře papír se štemplem, tak to holt musíš vypnout, protože nemůžeš ohrožovat zdraví a bezpečnost nájemníka. Byt se pak stává neobyvatelným až do nápravy.

Ale taky jak to s panem Štulířem dopadlo? Ostuda po celé ČR, vyšetřování PČR, musel si změnit jméno, jinak kamkoliv by přišel, tak z ostudy kabát a nikdo by mu už nepronajal ani Toi Toiku...

Jo, taky jsem si všiml, že mladí muži jsou dnes totál želé. Taky znám případy, kdy borec nebyl schopen ničeho, maximálně si koupit vrak auta a ženská koupila byt a tam toho svého má (ale byt je psán jen na ni, žádné SJM). Ono to asi utužuje i vztahy, protože ten borec nemá na výběr, může utéct tak akorát pod most. Je to asi takový moderní fenomén, emancipace žen a na straně druhé rezignace některých mužů. Dokonce už se o tom píšou knížky, před pár lety jsem četl knihu Demise of Guys od Zimbarda, něco na tom bude. Vlastně z hlavy rodiny se postupem stalo pro ženu další dítě, jen větší, které sem tam i přinese nějaké prachy a má občanku... :-)


Offline - Poslední varování Profil 
20. 1. 2023 20:03 Odeslat příspěvek
Ale oni to resili pres advokaty hned, ale postupovali příliš opatrně a nechali se oškubat i od advokátů. V insolvenčních rejstřících najdete i o kolik statisíc. Pronajimatele do insolvence prihlasili pres 1,4 milionu (celkem v insolvenci ma tusim necele 2 mega). To asi nebude jen za najem,..

Na to ze ma 3 roky vyuceni bez maturity, jak dopadli dva vysokoskolaci s bandou advokatu je to ukazkovy pripad, kdy by konecne mel a mohl nekdo interpelocat v parlamentu.

On je zkuseny kverulant. To by se melo vyuzit!

Kdyz to dokazal tamhle komik se Seperbem za 15000,- ze za nej Nacher interpeloval a dopravky zase budou vest exekuce vozidel v rejstriku, taky je skoda v milionech jen proto, ze se tu chrani vychcane postupy neplaticu…


Štulíř má taky zbraň - to pobavilo. Chudáci nepochopili a běželi na policii a ta to takticky nevysvetlila a jak jinak odložila. Zbraň má totiž úplně každý :-)

A co jsem zjistil až nedávno: každý dodavatel by měl do 10-20 dnů provést demontáž, bez ohledu na závazek smlouvy. Tedy měřidlo zdemontováno a čau. Nechápu, proč se to nepoužívá :-) Nové připojení je zdarma. Podle mě tohle udělá přímo pronajímatel, nebotřebuje agenturu ani revizaka.

A kecy o tom že pronajímatel nemůže? No on ne, ale neznám celostátně účinný předpis, že je pronajímatel povinnen si brát půjčku na to, aby sponzoroval neplatiče, když nemá vybrané prachy, nemá z čeho zaplatit ani odběry, kauce došla, neb se započetla pokuta za nezaplacení (pokuty jsou od 2021 zase dovoleny) a tedy těžko mě někdo odsoudí, když nemám z čeho sponzorovat neplatiče. Musím předcházet dluhu. Je to ošetřeno ve smlouvě (pro případ, že smlouva běží) a pokud skončila, tak to je už tuplem jedno, nikdo nemůže požadovat, že majitel nechá běžet služby, to je pak majitel hňup. Problém je jen zabezpečit, aby si to načerno nepřipojil od někoho přes okno TU KABEL.

Čím menší dodavatel EL, tím rychleji odpojí (v den zavolání +10 dnů). Jen blb přepíše všechny energie na štulíře, je nutno si v ruce alespoň jednu zvenku přístupnou ponechat !!! Vodu/plyn/elektřinu. A když jsem odpojil plyn, tak si zmr… topili troubou. Takže poradím: ponechat si v ruce buď zvenku vypnutelnou vodu, nebo elektřinu. Voda je často pouze ve stoupačce, takže v cca 60% nejde zvenku vypnout, proto zbývá jen EL.

Pokud jsou všechny energie vypnutelné pouze v bytě vč elměru plynoměru a trubky vody, tak je to průšvih.

Nicméně i pro tento případ je vyvinuto řešení, pokud je v bytě rozvodnice elektřiny/bytový rozvaděč (když není venku tak musí být v bytě) anebo nchcete hned demontovat elměr. Kdo by ho chtěl, tak za 2000,- tak SZ. Tady to psát nemohu :pozor


Offline - Nadšenec Profil 
21. 1. 2023 08:47 Odeslat příspěvek
vpe: jo, elektriku si nechávám na sebe... :-) Vlastně všechno.

Jinak existuje nějaký online blacklist nájemníků pro Prahu? Viděl jsem to pro Bratislavu i sever ČR. Každopádně Štulíř s tím záznamem v rejstříku už u normálního makléře nepochodí a makléř nemusí znát jeho jméno, stačí normálně ho projet v registrech a je jasno...

Ale to s tou elektrikou je zajímavé. Já jsem také nad tímhle logickým argumentem dost přemýšlel, že přece nikdo po mě nemůže chtít, abych platil složenky někomu jinému, když mě to může samotného finančně ohrozit...


Offline - Trvalý BAN Profil 
21. 1. 2023 08:59 Odeslat příspěvek
yowie píše
aaischa: No, to si právě nemyslím. Totiž především dotace na zateplení a FV jdou z emisních povolenek, ne z daní... Roční výnos z povolenek pro ČR je mimochodem okolo 30 miliard a s tím, jak se navážou za pár let povolenky na veškerá fosilní paliva, tak ty výnosy budou ještě podstatně vyšší....

Ten princip je jednoduchý, kdo zasírá přírodu, ten platí a ostatním tak naopak přispívá na ekologičtější provoz.

O jakých daních vlkoslav mluví, tedy opravdu netuším, a asi to netuší ani on sám...

Ale takových kryptoanarchokapitalistů jsou dneska plná diskuzní fora, většinou mladá jelítka bez životních zkušeností, co si pustila dvakrát Urzu a mají jasno, jak by svět měl fungovat...

Tak jestli jsi žádné dotace nevzal, tak to tě šlechtí a v tomto směru se omlouvám. Soudil jsem takto mylně na základě jiné diskuse, kdy jsi se dotací (na zateplení, FV) vehementně zastával s tím, že si na ně můžeme šáhnout každý. A zastáváš se jich i teď.
Jinak mě zaráží, že netušíš, že emisní povolenky jsou v podstatě daně. Pokud je tedy nenazvu výstižněji prachsprostou loupeží. A to nejsem ani krypto, ani anarcho ani kapitalista :roll:


Offline - Nadšenec Profil 
21. 1. 2023 12:04 Odeslat příspěvek
vlkoslav: Ne, nedostal. I když některé naše byty v bytových domech by bylo fajn zateplit a i soláry, ale když jsi obklopen důchodci, tak nic nejde... Oni ti na schůzi řeknou, že na to nemají (nějakou záhadou na vysoké zálohy mají), a pak z nich sem tam padá, jak si támhle koupili hrnce na předváděčce, nebo super vysavač za 50k, protože ten pán byl tak příjemný....

Ale nevím, proč bych to měl odsuzovat? Byly tu dotace i na výměnu starých kotlů donedávna a jestli si všímáš, tak nemálo lidí dnes bere nemálo peněz jen na to, aby mohli zaplatit složenky.... Čímž se dostáváme k odvěké otázce, jestli někomu pomůžeš víc, když mu dáš rybu, nebo když ho naučíš rybařit?

Za mě určitě to rybaření... Tedy když ti lidi dostanou jednorázovou dotaci, zateplí a pak už třeba nepotřebují doplatky na bydlení, protože přestanou topit pánu bohu do oken, tak za mě je to zkrátka lepší...

Jinak i na jiných forech jsem viděl spoustu takových, především mladých lidí, kteří žijí v nejlepší době, jakou tahle země zažila, mohou studovat, cestovat, nikdo je neutiskuje, ale nějakým záhadným způsobem sami sebe vidí jako největší oběti systému, protože si od nich někdo bere daně... Že z těch daní žili jako mladí skoro celý svůj dosavadní život, platilo se jim studium, zdravotní pojištění atp., to jaksi nevnímají.

Docela by mě zajímalo, co by takoví plačkové tvrdili třeba v US, kde také platíš daně, ale třeba studium na VŠ je v mnoha případech na dluh srovnatelný s hypotékou. Tedy vylezeš z VŠ, a ještě nemáš kromě titulu a dluhu vůbec nic.

Za mě je to klasické pokrytectví. Sám znám pár starších lidí, kteří hlásali to samé, jak se postarají, jak stát nepotřebují a podobné bludy, pak se ale začal blížit důchod, začalo počítání a najednou se jim rozsvítilo a někteří, kteří do té doby šulili soc. pojištění, jak to jen šlo, tak najednou začali platit správě soc. zabezpečení i statisíce, jak jen to šlo, aby ten důchod měli....

Jo, holt perspektiva je jiná ve 20 letech a jiná v 60 letech...

Vzhledem k úspěšnosti typického českého "investora", který se stará sám o sebe, kdyby došlo třeba k tomu, že by lidé mohli vystoupit z průběžného penzijního systému, tak v důchodovém věku by povětšinou měli velké kulové a stejně by skončili na bedrech státu, jen místo důchodu by brali všelijaké soc. dávky...

Btw. studoval jsi třeba VŠ? Pokud ano, tak k tobě může klidně přijít někdo s výučním listem, nebo jen ZŠ a říct ti, že nesouhlasí s tím, že ti v daních platí "dotace" na tvé bezplatné vzdělání...

jj, když někdo dostává, většinou mu to nevadí, ale jak má přispívat, tam přichází ouvej...


Offline - Poslední varování Profil 
21. 1. 2023 19:23 Odeslat příspěvek
proto byli komunisti nazlobeny, kdyz chtel VS uteci pres hranice a propasovat VS diplom :-))

A proc by meli duchodci chtit zateplovat kdyz vedi, ze se navratnosti nedozijou? To pochop že každý má jiné priority .. To pochop zase ty, že každý má jiné priority.

Je to úplně stejné, jako chtít po důchodcích, aby nechtěli navyšovat své důchody!


Offline - Nadšenec Profil 
22. 1. 2023 09:30 Odeslat příspěvek
vpe: Akorát, že vůbec...

Sorry, ale to jsi zcela mimo mísu...

Zateplení se povětšinou dělá z úvěru SVJ a ideálně ještě z dotací. Já tu zkušenost mám z jiného bytového domu, kde se k tomu navíc dotace Zelená úsporám ani nebrala.

Co se tedy stalo, když se zateplilo? Část peněz z položky vytápění se v rámci záloh přesunula pod FO...

Nikomu zálohy nevzrostly, jen teď trošku, když se na schůzi odsouhlasilo, že úvěr chceme splatit předčasně, tak do FO každý dává o pár stovek měsíčně víc, aby to bylo splacené rychleji...

A v tom konkrétním bytě, o kterém mluvím, jsou dnes jen zálohy na plyn přes 3k měsíčně a topí se max. na 20 stupňů. Když ta záloha klesne po dobrém zateplení na polovinu, tak máš měsíčně 1500 volných, a ty můžeš právě posílat třeba na splátky toho úvěru.

Zároveň, ten byt je v domě, kde se kromě střechy nic nedělalo zhruba 40+ let, některé balkony už jsou dost ko, do několika let začne sjíždět omítka atp. A to už pak stejně bude muset někdo zaplatit, jen ty opravy, aniž by to ten barák jako celek nějak zvedlo.

Co jsem viděl třeba nedávno na zdejším realitním trhu, tak loni se tu jeden bytový dům zateplil. Šlo to z úvěru. V té stejné ulici se prodávaly 3 velmi podobné byty, jeden zateplený a dva nezateplené. Ty nezateplené se prodávají pořád a jako první se prodal ten zateplený za vyšší cenu, než ty dva ostatní, přestože majitel toho bytu zaplatil v FO jen několik málo splátek úvěru, většinu toho úvěru splatí už nový vlastník, který ale stejně zaplatil za ten byt o dost vyšší cenu, tedy si to zateplení zaplatí skoro dvakrát...

Ale prostě na kupující funguje, když přijdou k pěkně spravenému domu, tak jsou ochotni zaplatit víc, i když si tu rekonstrukci nakonec zaplatí ještě jednou v FO.

Dále, co já čekám do budoucna, tak domy, které nebudou zateplené, z různých důvodů, tak nebudou zajímavé pro investory ani kupující, začne ghettoizace, bude se tam stěhovat kdo ví co, protože to bude levnější, než pěkné opravené domy. To samé s nájmy. Když půlka toho, co nájemník zaplatí, budou energie, tak se ti jaksi docela podstatně snižuje prostor pro tvůj zisk...

To jsem nedávno viděl v Praze, 3+1 myslím v Modřanech myslím za 12,5k nájmu. Zdá se to málo, že? Super levný nájem na Prahu. Ano, dokud se nepodíváš, že zálohy v tom bytě jsou přes 10k, zatímco třeba v zatepleném obdobném bytě jsou to 3-4k....

To jsou prostě nájemní byty, ze kterých do budoucna budou mít radost spíš teplárny, než ten, kdo to pronajímá...


Offline - Trvalý BAN Profil 
22. 1. 2023 10:07 Odeslat příspěvek
yowie píše
....
Ale nevím, proč bych to měl odsuzovat? Byly tu dotace i na výměnu starých kotlů donedávna a jestli si všímáš, tak nemálo lidí dnes bere nemálo peněz jen na to, aby mohli zaplatit složenky.... Čímž se dostáváme k odvěké otázce, jestli někomu pomůžeš víc, když mu dáš rybu, nebo když ho naučíš rybařit?
...

Jo ahá, takže když dotuješ milionáře, aby si mohl postavit fve a dvacet let rejžovat na úkor všech spotřebitelů, postavit "pasivní" haciendu, či dokonce koupit teslu, tak to je něco jako učit ho rybařit? :roll:
Tyto dotace jsou čirá zlodějna a ve skutečnosti nemají žádný společenský přínos. Jen se na ně přilepí parazitní vrstva podnikatelů s dotacemi, pro které jedině je skutečně výhodná. Pokud by to bylo přínosné, ti milionáři by si to všechno pořídili i bez dotací a obyčejný plebs na to buď nedosáhne, nebo je to pro ně nezajímavé, kvůli mezivrstvě parazitů. Podobně jako u stavebního spoření, penzijního připojištění atd - ve skutečnosti jsou přínosné pouze pro finanční parazity.
A Zelený úděl i s jeho emisními povolenkami, to už je hovadina non plus ultra. Boj proti životadárnému sodovkáči představuje v reálu pouze ryzí možnost dále oškubat lidi, když to ten skvělý kapitalistický systém dopracoval do stavu normálními prostředky nesplatitelného zadlužení. A bude hůř!
https://echo24.cz/a/HZpvt/zpravy-svet-e ... dej-obchod. :lol:
yowie píše
...Btw. studoval jsi třeba VŠ? Pokud ano, tak k tobě může klidně přijít někdo s výučním listem, nebo jen ZŠ a říct ti, že nesouhlasí s tím, že ti v daních platí "dotace" na tvé bezplatné vzdělání...
jj, když někdo dostává, většinou mu to nevadí, ale jak má přispívat, tam přichází ouvej...

Protože nejsem ani krypto, ani anarcho, natož kapitalista, nemám v zásadě vážné námitky proti daním a obecně ani proti dotacím. Jenomže dotace musí být jednak kryty širokým celospolečenským souhlasem, jednak přiměřené normálním daňovým příjmům a konečně vyplňovat nějaký důležitý celospolečenský zájem, například sociální smír, či zájem na vzdělávání a zdravotním stavu obyvatelstva. Životní prostředí jistě takovým zájmem je, akorát musí být naprosto jasné, že dotujeme účinný nástroj - sem by mohly například spadat ty kotlíkové dotace. Směřovat pak dotace musí zejména ke slabým, chudým a jinak indisponovaným. Ti, kteří si to mohou dovolit, si například zateplí barák sami, pokud to bude pro ně ekonomicky přínosné. Pokud je nebude stát zbytečně škubat, aby jejich peníze přerozdělil do "zasloužilejších" kapes, budou si to moci dovolit o to více.


Offline - Nadšenec Profil 
22. 1. 2023 10:48 Odeslat příspěvek
vlkoslav: Asi tě překvapím, ale souhlasím, že to jde aktuálně především bohatým. A bohužel, je to logické. Prvok z fabriky, co sedí doma u lahváče a kouká na Spartičku a maximálně řeší, jestli si vsadit na Spartu, Slávii, nebo na Babiše, a o nějakých dotacích a Green Dealu ví kulové, protože když už kouká na zprávy, tak jsou to jen ty sportovní, tak ten ostrouhá, nebo bude za několik let okolnostmi donucen.

Ten bohatý je bohatý proto, že není hloupý, a kdo není hloupý, tak si spočítá, že když zateplí dům, nainstaluje FV atp., tak ví, že když to udělá, že v podstatě investuje sám do sebe a až to bude hotové, zálohy na provoz jeho domu bude mít měsíčně nižší, než prvok v nezateplené garsonce... Já to obzvlášť v dnešní době babiček plačících nad 15k měsíčními zálohami na plyn vnímám jako investici do sebe, své svobody a soběstačnosti.

A to si nedělám srandu. Teď jsem viděl koment od týpka, co loni dostavil pasivní bungalov s FV a bateriemi. I teď přes zimu docela svítilo sluníčko, takže od jara zhruba do silvestra si ze sítě vzal zhruba 0,65MWh elektřiny. Celá domácnost o 4 lidech, vše na elektřinu, žádné krbovky atp. Vytápění TČ. Jeho odhad na první rok provozu je, že spotřebuje max. 1,5MWh ze sítě... Ostatní pokryje FV a baterie. Do toho má ještě d57d tarif, takže jeho zálohy na provoz toho domu budou někde mezi 1000-1500Kč měsíčně a pak voda a to je celé...

Jen pro srovnání, v bytě 3+1 kde aktuálně jsem, tak zálohy jen na plyn a elektřinu jsou okolo 5k měsíčně, podlahová plocha proti tomu bungalovu menší zhruba o 30m2... Čili ten rozdíl za rok bude nějakých 40-50k, a to už je docela dost, nemyslíš? Jestli tyhle prachy dát dodavatelům energií, nebo je spíš dát do vylepšení svého bydlení.

Jinak k těm kotlíkovým dotacím. Je to prostě evoluce, už tedy skončily úplně, ale jsou to postupné a dle mého logické kroky. Někdo má starý kotel, čudí, dáme mu nový, aby čudil méně. Za 20 let, až ho propálí, tak už nedostane kotel, ale dotace na zateplení a třeba TČ. Je to prostě evoluce.

Bohužel ale, jak chceš pomoci chudým? Kteří se často sami uvězní ve své mentální pasti a nejsou schopni ničeho? Rozdávat jim peníze na ulici, nebo jak? Já pár chudáků zprostředkovaně znám, rodina, dvě děti, staré se nechce dělat, tak maká týpek, oba jsou totál prvoci, týpek dostane výplatu, rozfrcá do dvou týdnů a pak chodí žebrat o jídlo pro děti a chlast k babičce a dědovi... Jak chceš takovým neandrtálcům pomoct? Teď jim odstřihli plyn, dluh 23k... Tam jim snad jedině vzít děti a dát do slušné rodiny, protože bohužel z těch dětí pak budou ti stejní prvoci, jako jsou rodiče...


Offline - Trvalý BAN Profil 
22. 1. 2023 14:44 Odeslat příspěvek
Nevím, proč by mě to mělo překvapovat. Je to očividné a těžko popíratelné.
A taky nevím, proč mi vysvětluješ další očividné záležitosti. Problém není v tom (vyčůraném) bohatém. Problém je v tom systému, který to umožňuje. No, trochu je problém v tom, že ti bohatí mají cesty, jak si ten systém formovat podle svých zájmů, ale to zase ne každý.
Ať si bohatý zatepluje jak chce, ale nevím, proč by na to měl dostávat dotace, které stejně akorát z větší části padnou na přisáté dotační parazity. Ale bohatému to nemusí vadit, protože by si tu hračku pořídil stejně.
Chudé nemusíme řešit, ti jsou "na dávkách". Tam by bylo akorát dobré, aby sociální pomoc byla adresná a nebyla demotivační.
Největší problém mají ti mezi tím. A těm by se právě nejvíce "pomohlo" kdyby se neokrádali zbytečnými daněmi, jakými jsou například emisní povolenky, a oni by se o své peníze sami nejlépe postarali. Tedy by si jich, například, mohlo více dovolit velikou zateplovací investici, což by se jim mohlo a nemuselo vrátit na nižších provozních nákladech (v závislosti na globálním oteplení/neoteplení a dalších faktorech). A o tom celou dobu mluvím.


Offline - Nadšenec Profil 
22. 1. 2023 16:00 Odeslat příspěvek
vlkoslav: Ti "uprostřed" toho mohou dosáhnout také. Mají peníze, mohou šetřit. Jinak povolenky na fosilní paliva pro retail ještě nejsou. Zatím jen pro podniky.

Btw. když to všechno tak odmítáš, jaká je alternativa? Chceš obohatit Evropu půlkou Afriky? Nebo jaký si myslíš, že bude výsledek, když se na ekologická opatření vyprdneme a budeme dál v klidu znečišťovat?

Proti tomu, kam to směřuje, tak migrace ze Sýrie, to bylo jen takové drobné předkolo...

"Sami o své peníze nejlíp postarali"... Bohužel, to si v mnoha případech nemyslím, viz. ten výše zmíněný Lojza, dostane výplatu, taxíky, hospody, drahé hadry, a za týden šup pro kus chleba k dědovi. V mnoha případech naprosté IQ tykve. Něco jako dlouhodobé plánování atp., to vůbec neexistuje.

Mě osobně, jako hodně racionálního člověka, když tohle vidím, tak mě to deptá, že spousta spoluobčanů vypadá tak nějak podobně, jako já, ale mentálně jsou to v podstatě zvířátka...


Offline - Trvalý BAN Profil 
22. 1. 2023 17:49 Odeslat příspěvek
Jako čeho mohou dosáhnout také? Vyházet neefektivně peníze? Peníze mají, protože šetří. Když je budou rozhazovat, tak je mít přestanou. Zatím vždycky, když jsem si vyhodnocoval výhodnost nabízených dotací, jsem dospěl k závěru, že pro mě výhodné nejsou (s jedinou výjimkou vrcholu solárního tunelu v roce 2010). Každý krajíc má totiž dvě strany. Kdekdo například mele o tepelných čerpadlech. Kdykoliv jsem to počítal, vždycky mi vyšlo, že se s bídou za dobu životnosti zaplatí. Pokud se ovšem do té doby nepokazí. Něco jiného by asi bylo, kdybych stavěl nový dům, to ale nestavím. Může být, že teď v nové situaci, když nám modří bolševici zakázali levný plyn, to bude jinak. Něco málo asi letos přiteplím, ale spíš asi vyčkám, jestli se přece jenom globálně neoteplí :lol:

To jako si myslíš, že když jsou povolenky "jen pro podniky", že se tě to nijak nedotýká? :roll:

Jak, že všechno odmítám? Celkem podrobně jsem napsal, co "navrhuji". Když si každý bude se svými penězi moci dělat v maximální míře co chce, povede to k optimálnímu výsledku. Určitě lepšímu, než když o nich budou rozhodovat v lepším případě úředníci, v horším bolševici. Já nejsem proti pokroku. Koukám kolem sebe, zatepluju, kalkuluju, vybírám optimální řešení, šetřím. Podívej se na dnešní boom s elektrokoly. U nových prodejů už převažují. Bez jakýchkoliv dotací. Technologie a ekonomika se u nich vývojem dostaly na takovou úroveň, že je to pro lidi výhodné, tak si je masově kupují. A co dělají bolševici? Z ukradených peněz dotují milionářům drahé pseudoekologické hračky a zakazují funkční a efektivní vrcholy automobilní techniky. Podobně v energetice :roll:

A jakou to všechno má souvislost s obohacováním připrchlíky, proboha? Snad jedinou - obojí zlo tlačí stejní bolševici. Konečně si už jednou zapiš za uši, že sodovkáč je nezbytný životadárný plyn a žádné znečištění :pozor

Mě zase deptá, že někdo jako ty, si o sobě myslí, že je racionální :lol: :hm


Naposledy upravil vlkoslav dne 22. 1. 2023 19:12, celkově upraveno 1


Offline - Nadšenec Profil 
22. 1. 2023 18:21 Odeslat příspěvek
vlkoslav: K tvému výpočtu výhodnosti TČ, předpokládám starý barák? Potom máš pravdu, není pro tebe výhodné, to už si raději koupit kousek lesa, abys měl nějakou biomasu...

A takových jako ty už jsem potkal... Prostě starší a méně zateplený dům není pro TČ vhodný. Základ pro TČ je kvalitní zateplení a ideálně podlahovka. Roubovat to na radiátory jde taky, ale třeba u kámoše na statku jsme se o tom bavili a že by potřeboval podstatně víc radiátorů, než tam je... Ale on je v pohodě, má les.

Jinými slovy, dát TČ do starého velkého baráku je asi podobné, jako kdybys dal motůrek z motokáry do náklaďáku. Asi to nějak pojede, ale opravdu ne tak, jak bys chtěl a ten motůrek bude strašlivě trpět...

Proto jsem taky rád, že jsem nepodlehl realitní horečce a tomu nesmyslnému "teď nebo nikdy mámo" a starý barák nekoupil... Starý barák, dvakrát placený... U starých RD bude dle mého trvat ještě roky, než najdou cenové dno...

Je třeba si uvědomit, že když se to nehodí tobě, tak to neznamená, že to nedává smysl těm, kteří zrovna staví. Teď je na kolaudaci minimum PENB B a v takovém domě to smysl naopak dává, protože tepelná ztráta je malá, tedy ani zdroj tepla nemusí být kdoví jak výkonný, aby tepelnou ztrátu přetlačil. A co vím čísla z jedné vesnice, kde bylo pár parcel a teď se tam staví, tak přípojek k plynu je tam celkem 0. Všechno TČ. Prostě už jsme dneska dál.

Ano, povolenky se promítnou do cen, samozřejmě, ale všiml sis, že u těch podniků se odsířilo, udělalo se všechno možné, všichni z toho benefitujeme čistším životním prostředím, a nikdo nějak nebrblal? Brblat se začne až teď, až to Pepíci pocítí přímo na benzínu, plynu, uhlí atp.

Jinak ten narativ s milionáři. Ty, které znám, tak to mnohdy měli na domech už třeba před 10 a více lety. Dneska v drtivé většině střední třída, domkaři. Třeba u nás jsem se o tom bavil s paní na městském úřadě, jak jim šlape nová FV a myslím, že paní na městském úřadě by si o mojí výplatě mohla nechat zdát...

A k těm uprchlíkům. Afrika se globální změnou klimatu ohřívá rychleji, než zbytek světa. Pokud to takhle půjde dál, některé ty státy se stanou prakticky neobyvatelnými. Teď má Afrika zhruba 1,3mld obyvatel, do roku 2050 by se to číslo mělo zhruba zdvojnásobit.

To, že budou teplejší zimy a léta jako v Chorvatsku u nás v ČR, to znamená, že nemalá část země už bude opravdu stěží obyvatelná. To dává lidi do pohybu. Třeba v Sýrii je už přes 10 let něco jako občanská válka. Jak k tomu došlo? Samozřejmě, byly tam latentní národnostní problémy, ale co byla jedna z rozbušek? Že tam mezi lety 2006-2011 bylo katastrofální sucho, o tom jsi slyšel? Vyschly jim zdroje vody k zemědělství a dopadlo to hodně špatně. Teď si vem, že se to nestane v jednom státu, ale v půlce Afriky najednou.... Myslíš, že to zastaví žiletkový plot na hranicích?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 101  Další stránka
Stránka 73 z 101 [ Příspěvků: 1501 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies