FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Koupě družstevního bytu

Offline - Mírně pokročilý Profil 
6. 5. 2008 05:27 Odeslat příspěvek
Zajímá mě jak postupovat při koupi družstevního bytu,paní která jej prodává také neví.
Musí se udělat nějaký odhad? Nebo mo jej prodá? Když se podepisuje smlouva, můžem udělat svou smlouvu bez notáře, nebo je nutné aby tam notář byl.Jaké kroky je nutné udělat?
Poslední příspěvek


Offline - Mírně pokročilý Profil 
6. 5. 2008 09:38 Odeslat příspěvek
uf, zacal bych treba tady...

http://fincentrum.idnes.cz/fi_blind.asp ... osobni_jjj


Offline - Inventář Profil 
6. 5. 2008 13:21 Odeslat příspěvek
M2M: nejjednodušší je dojít na to družstvo, tam na to mají všechny postupy a formuláře připraveny.


Offline - Administrátor Profil 
6. 5. 2008 21:55 Odeslat příspěvek
Nejjednodušší je sepsat smlouvu, že paní A převádí členství v družstvu (a s tím související právo k užívání bytu xy) na pana B, zajít na obecní úřad, tam si za 30 kč nechat potvrdit podpisy a dát družstvu na vědomí.
Žádný odhad být dělán nemusí, ve smlouvě nemusí (ale může) být uvedena částka, za kterou se "byt" převádí.
Já jsem takto byt kupoval, ale bylo to od známých, takže se s tím moc cavyky nedělaly.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
7. 5. 2008 09:29 Odeslat příspěvek
A musí se dojít k advokátovi nebo nemusí, prostě dám jí peníze a převede se to na mě, stačí to? Je lepší mít kupní smlouvu toho družstevního bytu?


Offline - Administrátor Profil 
7. 5. 2008 12:48 Odeslat příspěvek
a) přečti si § 227 a následující obchodního zákoníku
b) přečti si stanovy družstva
c) napiš lejstro, které obsahuje všechno co si žádá zákon a stanovy
d) dojdi na městský úřad
e) podepište to (s tím kdo ti členská práva převádí)
f) nechte si ověřit podpisy
g) nechte si ten převod schválit představenstvem družstva či členskou schůzí
h) zaplať mu peníze
i) stěhuj se


Offline - Administrátor Profil 
7. 5. 2008 18:46 Odeslat příspěvek
M2M: advokát být nemusí. Na družstevní byt ani nemůže být kupní smlouva. Ona totiž není jeho majitelkou (majitelem je družstvo). Nekupuješ byt, ale pouze členství v družstvu, tedy jde o "dohodu o převodu členských práv".
Rop: g) - dohoda se neschvaluje, dává se družstvu pouze na vědomí. Družstvo nemůže žádným způsobem zamezit převodu - je to speciální právní úprava, která se týká bytových družstev. U jiných, např. spotřebních (Včela, Jednota) toto není a záleží na stanovách družstva.


Offline - Administrátor Profil 
7. 5. 2008 21:46 Odeslat příspěvek
Tady je moje smlouva, i když teď už je bezpředmětná, byt byl již převeden do osobního vlastnictví.
strana 1, strana 2 a strana 3Naposledy upravil Rop dne 7. 5. 2008 22:21, celkově upraveno 1

Scan smlouvy přesunut přímo na server finexpertuOffline - Mírně pokročilý Profil 
9. 5. 2008 06:43 Odeslat příspěvek
Děkuji, smlouvu o převodu jsem dostal na družstvu, mají na to svůj formulář a musíme na matriku.

Potřeboval bych ale sesmolit nějakou kupní smlouvu bytu, není někde nějaká již hotová. Nějaká jednoduchá, prostě ona prodává byt mě za tuto cenu, peníze převedem na účet ten a ten atd. Podpisy ověřené ne matrice


Offline - Administrátor Profil 
9. 5. 2008 07:07 Odeslat příspěvek
M2M: jenže jak už jsem psal, žádná kupní smlouva na byt být nemůže. Prodávající NENÍ VLASTNÍKEM BYTU! Vlastníkem bytu je totiž družstvo.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
9. 5. 2008 07:16 Odeslat příspěvek
jasně rozumím, dostane peníze na černo.
Ještě se zeptám na byt mám právo a nemohou mě z něj vyhodit? Je asi lepší byt v osobním vlasnictví ale momentálně jinou možnost nemám.


Offline - Administrátor Profil 
9. 5. 2008 07:26 Odeslat příspěvek
M2M: ne, peníze načerno nedostane, jen je nedostane za byt ale za ono členství v družstvu se kterým je spojeno právo k užívání bytu. Jde o standardní legální transakci.
Na rozdíl od prodeje bytu v osobním vlastnictví ale částka, za kterou se členství převání nemusí (ale může) být ve smlouvě uvedena.

Byt v družstvu má svoje výhody i nevýhody. Např. je hůře postihnutelný exekucí - pokud v něm nemáš např. trvalé bydliště je pro exekutora téměř nezjistitelné, že jsi "majitelem bytu " v nějakém družstvu. Převod "bytu" není zatížen poplatky nebo daněmi.

V určitých případech může skutečně dojít ke zrušení členství v družstvu (a tím zániku práva k užívání bytu), musí to být se svolením soudu a to v případě, že "nájemník" porušuje pravidla k užívání bytu, neplatí řádně stanovené poplatky,... . Mezi ono porušování práv čistě teoreticky patří i pokud byt řádně neužívá - např. pokud ho pronajímá, družstvo by ho pak mohlo chtít pro nějakého svého nebydlícího člena i když ti už se dnes moc nevyskytují, myslím si ale, že v tomto případě by asi soud ke zrušení členství nesvolil i když teoreticky to možné je.
Pokud by došlo ke zrušení členství, družstvo by vyplatilo pouze členský vklad - který zejména ve starších družstvech je třeba jen několik desítek tisíc.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
9. 5. 2008 08:46 Odeslat příspěvek
Členství v družstvu budu platit 11900Kč - je v tom členství a nějaké poplatky. A dotyčné osobě zaplatím několik set tisíc za to že to převede na mě.
Jde mi spíše o to jestli mámudělat nějakou smlouvu (né tedy kupní) ale třeba smlouva za přenechání členství v družstvu.
Chci se nějak krýt ale nevím jestli je to k něčemu. Udělal byste vy nějakou smlouvu?


Offline - Administrátor Profil 
9. 5. 2008 10:00 Odeslat příspěvek
Ale vždyť to je ono - tak "smlouva za přenechání členství v družstu". Je celkem jedno jak to nazveme, jestli "smlouvou o převodu", "dohodou o převodu členských práv", ...
Ve smlouvě může a nemusí být uvedena částka za kterou se členství převádí (já jí tam nemám), i to má svá pro a proti. Co je družstvu do toho, za kolik jsem koupil byt, v případě cizího člověka je to asi lepší - pokud by např. někdy později chtěl převod zpochybnit např. tím, že úkon byl učiněn v tísni a za nápadně nevýhodných podmínek.
Jak už jsem psal, byt v družstvu má oproti bytu v osobním vlastnictví výhody a nevýhody. Pokud jde o případ 1 družstvo = 1 dům, je dle mého názoru výhodnější družstvo (snadnější správa, jednotliví nájemníci se v případě problémů (neplacení, "rušení soužití", ..) dají mnohem lépe "usměrnit" - pořád nad nimi visí hrozba vyloučení družstva, rychlejší, snadnější a levnější převod bytu, atd.).
Ale má i svoje nevýhody. Bez souhlasu družstva není možné udělat ani drobnou rekonstrukci (protože veškeré zařízení je v majetku družstva), bez souhlasu družstva není možné byt pronajímat, dalo by se to přirovnat k postavení nájemníka. Na družstevní byt je obtížnější získat úvěr / hypotéku, i když jsem se setkal i s takovými nabídkami, ale jsou méně výhodné než na byt v osobním vlastnictví. Družstevník ručí za hospodaření družstva celým svým vkladem a samozřejmě i tím bytem (protože ten je součástí majetku družstva).
Pokud jde ale o moloch typu LBD, který spravuje desítky i stovky domů, šel bych raději do osobního vlastnictví. V těchto mastodontech obvykle funguje tzv. křížové financování - všichni splácejí úvěř na rekonstrukci střechy domu ve kterém bydlí předseda, atd.
My jsme byli malé družstvo a myslím, že je to jen nevýhoda, že se byty rozdělily do osobního vlastnictví, bohužel většina družstevníků si to přála, tak se s tím nedalo nic dělat. Zatím to vypadá, že nám to přinese jen náklady. Třeba cca 3 dny poté, co došlo k převodu do osobního vlastnictví se už na jednom z bytů v katastru nemovitostí objevila exekuce!


Offline - Administrátor Profil 
9. 5. 2008 14:48 Odeslat příspěvek
M2M píše
Členství v družstvu budu platit 11900Kč - je v tom členství a nějaké poplatky.

Ta částka se mi nezdá, na členský vklad je to přecejen trochu málo, i ve starých družstvech to bylo mezi 20 a 50 000 Kč. Nestáváš se totiž novým členem družstva (stejně jako členství "starého" družstevníka nezaniká), pouze se převádí členství z jednoho na druhého. Některá družstva se snaží takto "vydírat" potenciální nové nabyvatele, ale nemají na to právo. Jak jsem psal, převod členství nepodléhá žádnému souhlasu družstva, pouze se dává na vědomí, takže družstvu bys neměl platit ani korunu. Beru, pokud by si účtovali nějaký drobný administrativní poplatek (max. pár stovek), ale 11 900 je fakt úlet. Já jsem neplatil nic.
Pokud chtějí takto vysokou sumu, měli by jí zdůvodnit a vyčíslit skutečné náklady a ne nějaké "paušály". Navíc to hovoří o tom, že to družstvo asi nebude zrovna nejlépe spravované, když si dovolí takovéto "kiksy".
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další stránka
Stránka 1 z 14 [ Příspěvků: 201 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies