FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Koupě družstevního bytu

Offline - Inventář Profil 
11. 7. 2017 10:20 Odeslat příspěvek
Já to řeším tak, že po podpisu jsme šli do banky, kde v rámci banky předvedl peníze a já mu teprve pak předal smlouvu, kterou si už on dál na družstvo.
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
11. 7. 2017 10:46 Odeslat příspěvek
Já jsem kupoval byt od rodinných známých, takže jsme to řešili tak, že se podepsaly smlouvy na obecním úřadě (tedy poplatek 4 x 30 Kč) a peníze jsme si pak v bytě předali "z ručky do ručky".

Blbé je, že ten převod u družstevního bytu je vždy kapánek nejistý. Čistě teoreticky se může později objevit někdo jiný se smlouvou o den mladšího data a kupci zbudou oči pro pláč :(.

Takže bych si dal alespoň pozor na "podezřelé okolnosti", zeptal bych se na družstvu, jestli na bytě nejsou dluhy (mohou značit i jiné dluhy prodávajícího).


Offline - Návštěvník Profil 
11. 7. 2017 14:20 Odeslat příspěvek
Teď jste mě dostali. Jaké tedy smlouvy potřebuji podepsat? měl jsem za to, že Převod se považuje za účinný doručením smlouvy o převodu podílu nebo i pouhého prohlášení podepsaného oběma stranami bytovému družstvu. to bych pochopil 1 smlouva pro mě a druhá pro družstvo, případně pro prodejce (smlouva o převodu družstevního podílu).

K čemu je přesně to, že půjdu na obecní úřad? Pro potvrení správnosti podpisu?

Nejspíše se domluvím, že přes notebook před ní a družstvem převedu peníze na její účet při podpisu. a teď jste mě dostali, jestli mám podepsat jen smlouvu na družstvu a nebo je ještě jiná smlouva, či zda bych měl zajít i na úřad.

Mám tedy raději vzít smlouvu od družstva a skočit to podepsat na úřad s tím, že to poté odneseme zpět na družstvo a peníze pošlu při předání na družstvo?

Co jsem vymyslel tak zjistit, zda jsem skutečný a jediný vlastník podílu družstva
závazky prodejce k družstvu
není na podílu zástavní právo?
Fond oprav - kolik a za co
přečíst Stanovy družstva a práva a povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy, ale je to starší bytový dům, takže to snad bude ok


Offline - Kolemjdoucí Profil 
11. 7. 2017 14:30 Odeslat příspěvek
Pokud druzstvo nevyzaduje uredne overene podpisy, tak na urad nemusis.


Offline - Návštěvník Profil 
11. 7. 2017 15:08 Odeslat příspěvek
tak jsme se nakonec domluvili na předání hotovosti při podpisu. Je potřeba k tomu ještě vytvořit nějakou další smlouvu? známý mě upozornil, že by to bylo fajn, abych měl doklad o tom, že jsem peníze předal.


Offline - Inventář Profil 
11. 7. 2017 15:11 Odeslat příspěvek
Tak právě proto je lepší jít nejdřív na družstvo, tam si kupující ověří, že nejsou dluhy, není byt převedený, na družstvu se sepíše smlouvy, ověří podpisy s tím, že smlouva zůstává u prodávajícího a kupujícím tam s ní za chvíli přijde, až budou peníze za účtu kupujícího.

Samozřejmě žádný systém není úplně neprůstřelný a pokud jednáte s podvodníkem, ten vás dostane vždycky. To pak by zbývala jen ta vinkulace u notáře, právníka, v bance...

Předání hotovosti je samozřejmě relativně dobré, ale je to myslím nezákonné a neřeší to právní vady, kvůli kterým po předání peněz nedojde k převodu.

-- 11. 7. 2017 16:15 --

Jestli se náhodou vyskytla výhodná nabídka, tak bych byl opatrný 2x, to právě ty podvodné nabídky bývají.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
11. 7. 2017 15:15 Odeslat příspěvek
Predani hotovosti, to je pojem z praveku. Ale tak do smlouvy muzete dat vetu navic, ze prodavajici svym podpisem zaroven potvrzuje prevzeti dohodnute kupni ceny ve vysi ... v hotovosti.


Offline - Návštěvník Profil 
11. 7. 2017 16:03 Odeslat příspěvek
k předání peněz by došlo v momentě převodu, tj. jít na družstvo, dají před nás smlouvu, to podepíšeme, byt by byl tedy můj a předám peníze vesměs ve stejný moment.

smlouva by byla postavena tak, že 1 měsíc bude mít na vyklizení bytu, telefonicky mi potvrdila že je jediný vlastník a nemá závazky k družstvu. to si samozřejmě nechám družstvem potvrdit.

uvažuju, jestli tedy chtít podepsat ještě nějaký doklad o předání peněz, ale když na družstvu paní podepíše a družstvo smlouvu o převodu práv převezme, tak by se uz snad nic nemělo stát.


Offline - Nadšenec Profil 
13. 7. 2017 09:28 Odeslat příspěvek
Samozrejme, ze mej nejake potvrzeni o predani penez, teda, pokud to pro tebe nejsou drobne ...


Offline - Nadšenec Profil 
10. 8. 2017 09:54 Odeslat příspěvek
Hotovost lze předat pouze do výše 270 tis. Kč.

§ 5
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že poruší povinnost provést platbu bezhotovostně, ačkoli jí tuto povinnost ukládá tento zákon.
(2) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že přijme hotovostní platbu, která byla provedena v rozporu s tímto zákonem.
(3) Za přestupek podle odstavců 1 a 2 lze uložit pokutu do 500 000 Kč.

-- 10. 8. 2017 11:07 --

Každé družstvo to má lehce jinak, ale základ je ten, že vy máte mezi sebou smlouvu o převodu družstevního podílů (obecně prodeje DB). S tou smlouvou pak jdeš na družstvo a to udělá druhuo smlouvu a to nájemní mezi tebou a družstvem. A přesně jak se tady píše, je třeba ověřit vše (dluhy, zda už tam nějaká smlouva není atd). Čili pokud nepoužiješ notáře, právníka, je to vždy oboustranné riziko. Protože peníze předáš buď před nebo po podpisu. U nás největší družstvo to má tak, že smlouvy o převodu i nájmu se dělají současně přímo na družstvu a než se podepíší, tak prodávající musí obejít se smlouvou o převodu právníka a ekonoma družstva a ti potvrdí 0 dluhy atd....tím je proces zcela oveřený. Peníze se většinou předávaly přímo u podpisu. Otázka je opět porušení par. 5. Ale drtivá většina malých družstev to neřeší a je na tobě si vše zjistit. Nehledě na změny v zákoně, že svým podpisem přebíráš všechna práva i povinnosti, včetně dluhů.Takže doporučuji ještě ošetřit případné vyúčtování služeb. Opět některá družstva jsou schopny udělat vyúčtování služeb ke dni převodu, jiná to nedělají a vyúčtování pak přijde na tvé jméno. A když tam bude dluh, je tvůj :-)


Offline - Kolemjdoucí Profil 
18. 8. 2017 19:28 Odeslat příspěvek
a proč to neudělat přes advokátní/notářskou/bankovní úschovu? složí se peníze a vydají se tehdy, až bude předložena smlouva o převodu DP s razítkem od družstva že ji přijali .. nebo ještě navíc jedna podmínka, že bude předložena i související nájemní smlouva na kupujícího .. nejbezpečnější postup .. aby tu pak někdo nebrečel jak přišel o bůhvíkolik set tisíc nebo milionů


Offline - Nadšenec Profil 
18. 8. 2017 22:58 Odeslat příspěvek
Protože advokát/notář/banka chtějí peníze :-) A proč neušetřit pár tisícovek u obchodu za statisíce či miliony :-)


Offline - Diskutér Profil 
19. 8. 2017 11:03 Odeslat příspěvek
Druha vec je, ze uz taky nekde psali, jak notar ukradl co mel v uschove a utekl. Ono si clovek moc nevybere.


Offline - Nadšenec Profil 
19. 8. 2017 11:47 Odeslat příspěvek
Pravdu máš...ale přeci jen je u notáře vyšší pravděpodobnost, že to vyjde:-) Zřejmě jistotou bude bankovní úschova. Banka snad do té doby nezkrachuje:-)


Naposledy upravil Inev dne 19. 8. 2017 12:14, celkově upraveno 1


Offline - Diskutér Profil 
19. 8. 2017 12:00 Odeslat příspěvek
Kdyz zkrachuje banka, tak je to podle me pojisteno do 100 000 EUR, tedy pokud to tradicne nezaplati stat. Cili penize nebudou hned, ale nemela by to byt uplna tragedie.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Další stránka
Stránka 12 z 14 [ Příspěvků: 201 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies