FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Stavební spoření a hypotéky

Offline - Mírně pokročilý Profil 
17. 12. 2022 12:58 Odeslat příspěvek
Tak jako ODS nechce zvýšit daně, tak ostatní nechtějí šahat na stavebko. A tak je to u všeho. Uvidíme kdo má lepší vyjednavače.
Poslední příspěvek


Offline - Trvalý BAN Profil 
17. 12. 2022 15:30 Odeslat příspěvek
Uvidíme, jak dokáží SS respektive banky vlastnící SS lobbovat. ODS sice nechce zvyšovat daně, ale to je jen taková fráze, volební slib, který se dá obejít, daňové slevy a výjimky klidně zruší, novou dočasnou daň klidně zavede a bude tvrdit, že to není zvyšování daní, stejně jako to bylo u sektorové daně. Nakonec se dohodnou jak na daních, tak na zrušení či snížení státní podpory.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
23. 12. 2022 19:59 Odeslat příspěvek
Zdravím, chtěl bych vás požádat o radu. Od měsíce 12/2019 mám stavebko u RSTS, používám ho vyloženě na zhodnocení peněz, nechci úvěr.

tarif smlouvy SPOŘENÍ S 191
aktuální zůstatek 65 933 Kč
datum konce vázací doby: 20.12.2025
připsaná státní podpora: 6000 Kč
vložit pro max. státní podporu: cca 19500 Kč
smlouva byla založena s nulovým poplatkem

Podle internetbankingu i poradkyně RSTS je můj zůstatek na stavebku stále úročen původní nízkou sazbou 1,2% p.a. a ani se v dohledné době zřejmě nechystá její zvýšení.

Nyní teda váhám, zda se mi z hlediska spoření víc vyplatí tam těch 19500 Kč do konce roku vložit, nebo je raději dát na spořicí účet. Tu částku do toho konce roku 2025 asi můžu postrádat.
Jako alternativu bych asi zvažoval tu částku dát na SÚ Raiffeisenbank s úrokem 5,5 % p.a., kde mám jiné peníze, resp. tu částku na tom spořáku nechat.

Co se mi podle vás z hlediska výnosu víc vyplatí, vložit tu sumu na stavebko nebo na ten spořicí účet?
Nemám zas tolik zkušeností, tak ocením vaši radu.

díky moc za názor


Offline - Trvalý BAN Profil 
23. 12. 2022 20:31 Odeslat příspěvek
Stavebko, to je snad jasné ne? Nebo ti nějaký spořící účet dá 2000 Kč čistý úrok z částky 19500 Kč? To nemusíš přece ani počítat, to stačí odhadnout.


Offline - Diskutér Profil 
23. 12. 2022 21:42 Odeslat příspěvek
No jenže další rok z těch předchozích 19500 Kč získá jen 234 Kč před zdaněním. A další rok to bude z 2x19500 Kč a tak dále.


Offline - Návštěvník Profil 
23. 12. 2022 22:41 Odeslat příspěvek
Taky to mám takhle nějak založeno, a protože jsem tam jednorázově před třemi lety dal cca 60.000 Kč, tak mám na letošek předplaceno. Ale přesně tu výhodnost ti nikdo nespočítá, protože nikdo neví vývoj úrokových sazeb. Určitou projekci si ale můžeš spočítat sám porovnáním s aktuálními termínov. vklady. Já to budu řešit až za rok, ale pokud se výrazně nenavýší úroky, tak asi budu pokračovat ve stavebku. Je potřeba také vzít v úvahu, že to co jsi vložil, tak pokud st. spoř. nezrušíš, už neovlivníš. Takže pro stavebko hraje i časová výhoda, kdy vkládáš k 12/2022 a vklad se z hlediska státní podpory chová jako kdyby tam již byl celý rok.A navíc při dané výši úložky nehrozí velká ztráta ale ani velký zisk, při jakémkoliv rozhodnutí.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
24. 12. 2022 05:17 Odeslat příspěvek
děkuji za námět.
Stavebko určitě předčasně zrušit nechci, přišel bych o státní podporu.
To, že v dohledné době nebudou ten úrok 1,2% na běžícím SS v RSTS zvedat, asi můžu té svojí klientské poradkyni věřit, že? Kdyby byl náznak nějakého zvýšení, tak by se o tu zprávu asi ráda podělila...
Já jsem na to stavebko nějakou dobu podrobněji nekoukal, předpokládal jsem, že se ta úroková sazba musela vzhledem k vývoji na trhu navýšit, a ono ne.

Btw. To takhle jde, vložit si na stavebko předem jednorázově 3 x 20000 Kč s tím, že to potom bude po dobu 3 let automaticky generovat maximální státní podporu, tedy těch 2000 Kč ročně? Asi záleží na tom, jak která stavební spořitelna to umožňuje, nebo ne?
díky


Offline - Nadšenec Profil 
24. 12. 2022 07:59 Odeslat příspěvek
Dle mě naprosto zcestné úvahy, stavebko je off produkt. Jediný, kdo na něm vydělá je, prodejce. Mimochodem - jak jste přišli na to, že vám v průbehu některá SS zvýší úroky - to bych ji chtěl vidět ...


Offline - Trvalý BAN Profil 
24. 12. 2022 08:02 Odeslat příspěvek
Nic takového se snad nikdy nestalo, kam na ty hlody vůbec chodí?
:D


Offline - Nadšenec Profil 
24. 12. 2022 09:52 Odeslat příspěvek
Persbrandt: nemel bys vstavat tak brzy...
Ale na druhou stranu me to trochu rozesmalo, na tomhle foru si vetsina lidi necha pro kacku vrtat koleno (ne Patriku, myslim to obecne ;-) ), coz je jen dobre, ale pak nekdo dostane v dnesni dobe a na Stedry den napad vlozit na SS 60 tacu jednorazove... :-D

Jinak vsem, bez zertu, hezke svatky! o<:)


Offline - Mírně pokročilý Profil 
26. 12. 2022 18:46 Odeslat příspěvek
jjrr píše
Nic takového se snad nikdy nestalo, kam na ty hlody vůbec chodí?
:D

Asi nestalo, ale sci-fi to není.
Do letošního roku sazby v podstatě jen klesaly (nepočítám nepodstatné mírné výkyvy směrem nahoru). Proto až do letošního roku stavební spořitelny usilovaly o vytěsnění starých smluv s vysokými sazbami, vysoké sazby se snižovaly atd. atd.

Ale situace se mění, a to PODSTATNĚ. Stavební spořitelny navyšuji sazby (zatím jen u nových smluv) a během několika měsíců se dostaly prakticky na 3 %. To jest tam, kde v roce 1993 začínaly. A co je důležité - i přesto ze spořitelen odtékají peníze. A to hodně. Zatím to asi žádná spořitelna neprovádí, ale dá se čekat, že zanedlouho, až budeme dávat výpověď stavebka, dostaneme nabídku na lepší sazbu.

Ale pravda, nestane se to během prvních 6 let. Tam je klient vcelku bezpečně uchycen.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
28. 12. 2022 20:26 Odeslat příspěvek
eetg píše
Stavebko, to je snad jasné ne? Nebo ti nějaký spořící účet dá 2000 Kč čistý úrok z částky 19500 Kč? To nemusíš přece ani počítat, to stačí odhadnout.


No to jsem si říkal taky, že když tam vložím těch necelých 20 000 Kč a dostanu státní podporu 2000 Kč, tak to odpovídá zhruba úroku 10% p.a., ovšem to pouze, když vezmu v úvahu jen ten jeden rok, kdy dostanu tu státní podporu 2000 Kč za těch vložených 20000.

Ovšem ty peníze tam musí zůstat ležet od teď ještě min. 3 roky.
No a když jsem to stavebko v 12/2019 zakládal, tak pro účely spoření u něj uváděla SS nějakou efektivní výnosnost cca 4,3% (nebo dokonce něco kolem 3%, už si to přesně nepamatuju, ale každopádně to bylo min. o procentní bod míň než je ten aktuální úrok na spořáku RB 5,5% p.a.). To spíš odpovídá tomu pohledu, co napsal wit.cz.

Tak teď váhám, kterému z těchto dvou pohledů dát přednost při rozhodování. Spíš se trochu přikláním k tomu, ten požadovaný vklad na to SS ještě poslat, ale úplně jistý si nejsem.
Nepoťouchnete mne ještě trochu v tom rozhodování? Taky je tady jasný názor ve prospěch vkladu na SS? kdyžtak díky.

PS: RSTS asi neumožňuje příjem okamžitých plateb z RB, že?


Offline - Diskutér Profil 
28. 12. 2022 21:44 Odeslat příspěvek
Já ten svůj názor ještě doplním tím, že těch 20k ročně je stejně tak málo, že to klidně dospoř. Já to řešil taky, mám sazbu 1,2% ještě na 3 roky a vedle spořím za 6,5 na portu rezervě. Jednak nevíme sazby za dva roky a pak je těch 20 tisíc stejně malá částka.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
29. 12. 2022 13:36 Odeslat příspěvek
děkuji wit.cz za ponouknutí. Tak jen doufám, že když ten vklad teď bezodkladně do RSTS pošlu, tak že tam opravdu ještě letos stihne dorazit a ta st. podpora bude ...

-- 29. 12. 2022 14:04 --

no tak dlouho jsem otálel s tím posláním vkladu na SS, že mě teď napadají takové obludné myšlenky, jestli tam nemám místo 20000 Kč poslat třeba jenom 15 nebo 10000 pro případ, že by se to nestačilo do konce roku připsat...


Offline - Nadšenec Profil 
29. 12. 2022 16:50 Odeslat příspěvek
Tak dlouho budeš přemýšlet, až to fakt prošvihneš :D 8-P ... Pokud nebudeš dvacku postrádat, jakože asi ne ... šup tam s tím ... ještě je čas ;-)
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1 ... 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100  Další stránka
Stránka 97 z 100 [ Příspěvků: 1499 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies