FinExpert.cz

Přihlásit se


Předchozí stránka  |  Další stránka

Spoluvlastnictví zděděného bytu

Offline - Poslední varování Profil 
14. 6. 2020 11:26 Odeslat příspěvek
libol píše
No řekl bych, že soudu nepřijde logické, že se nejste schopni dohonout a radši to necháte dospět k prodeji pod cenou.
Já nechápu jak to máte,že ségra inkasuje celý nájem (a ty se staráš o SIPO)? Spíš bych se staral ať seágra vratí bezdůvodné obohacení (jestli je pravda jak to podáváš.


Pod jakou cenou? Pokud se drazi 1/1, je to bez najemnika, tak se dnes vetsinou vydrazi i silne nad trzni cenou.

On to neresil, protoze se naklady hradily z uctu otce a to byla ta chyba :-) Sestra byla chytrejsi a chtela si co nejdele podrzet prijem z najmu, urcite vedela, ze se byt nakonec proda.

Nemam pravdu?

-- 14. 6. 2020 12:32 --

audiobullys píše
Mám několik nemovitosti v podílu a vždycky mě fascinuje jednání lidi, vždycky chtěj moc a nakonec vostrouhaj a berou prostě moji navrženou částku. Ale taky jsem byl na skoleni ve vyjednávání. Bez toho bych byl pěkně mekej a bral při prodeji jedinému kupci jeho navrženou částku.


A proc by to nezkusili?

Ty prodavas nebo kupujes?
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
14. 6. 2020 13:30 Odeslat příspěvek
Předně všem děkuju za názory a postřehy.
vpe píše

Ne, všechno je mnohem pomalejší a komplikovanější. Dědické řízení skončilo teprve koncem února. Nevlastní sestra mi nyní dluží 60K na nájemném. Takže už to probírám s právníkem a budeme postupovat společně jak v případě zrušení spoluvlastnictví, tak i v případě podílu z nájemného, které mi náleží. Dražba je poslední možnost. Mám ověřeno, že lze opravdu v podobném případě navrhnout prodej o který bych se postaral.

vpe píše
Navrhovat muzes cokoliv, ale soudce si kreje zadek a asi nerozhodne v tvuj prospech, navrhne drazbu imho. Soudce neni zadny hodny dedecek a mysli predevsim na svoje kreslo a to, aby mu to nikdo nemohl napadnout.

To je mi docela jasný, ale načetl jsem toho v průběhu času kvanta. S právníkem je to na začátku - zatím jsme jen vyměňovali emaily. Samozřejmě to chci provést tak, abych(om) byli co nejméně finančně poškození. Pokud by soud nařídil dražbu, bylo by to rozhodnutí v neprospěch mě i mé nevlastní sestry.

Do té patové situace mě dostala nevlastní sestra, protože s ní není žádná dohoda možná. Vyplatit mě nedokáže, spoluvlastnictví jsem nechtěl a navíc díky nynějšímu dluhu na nájemném je zjevné, že to ale opravdu není schůdná cesta.

Tu situaci jsem nezavinil, vycházím z toho, že jsem v právu. Sestra navíc má od konce osmdesátých byt po našem děděčkovi. To jsem se dozvěděl až po smrti otce. Je to legální, ale tím pádem holý zadek nemá, ten byt může využívat podle svého. Místo toho omezuje i má práva na polovinu zděděného bytu.

Copak mám jinou možnost jak se bránit?

vpe píše
Vyzvals segru o to, aby vydala bezduvodne obohaceni (1/2 prijmu z najmu od doby, kdy ti nalezi uzitky) a pohrozils dle par. 142a osr (predzalobni vyzva)?

Předžalobní výzva se nyní připravuje.

vpe píše
Az pak bych resil advokata, ktery te akorat stahne o prachy, bez ohledu na vysledek. Stejne si posle svou vyzvu, aby si ji mohl nauctovat... lepsi je se dohodnout za pomoci vasila a leona :-)

Předžalobní výzvu si nepřipravím sám. :-) Právníka mám na základě doporučení známé mé přítelkyně, která už pro ní nějaké právní věci řešila. V té právní kanceláři je něco jako spoluvlastník či jednatel, takže snad mohu mít plnou důvěru.

Máš-li na mysli výhružky násilím, tak koncem května mi sestra měla předat další nájemné (kolik nikdy nevím dopředu) a než se cokoliv stalo, vstoupil do toho její "přítel" (s kriminální minulostí) a vyhrožoval mi násilím. Takže tím pádem předání skončilo nezdarem. Celý vývoj jsem situace si poznamenával, jako podklad pro právníka.

vpe píše
Hlavne abys mel jak dokazat, ze vubec nejake prijmy z najmu mela, kdyz inkasuje cash a ne bankou... Ona to pak, po 3 letech zapre :-) a ty zaplatis advokata a naklady za byt zaplatite napul...
Vzhledem k tomu, že mi šest polovin nájemného dala a dalších deset mi dluží, tak je to jasné. Mám u sebe původní nájemní smlouvu a dokud jsou v bytě nájemníci tak mohou dosvědčit, že jí platí nájemné.

audiobullys píše
Spoluvlastnictví můžeš zrušit u soudu, stačí poslat nevl. sestře doporučený dopis s didejkou že prodáváš za tolik a tolik. Pošli to tak 3x a dej to k soudu, je tam způsob znalec od soudu určí cenu obvyklou. A za tu prikaze na tvůj návrh odkoupení od sestry.
Já přeci nemůžu prodávat byt s nájemníky bez jejího vědomí. Stejně tak mě nezajímá cena obvyklá od znalce, protože bude stopro nižší než cena tržní.

audiobullys píše
Pokud se zvolí prodej v dražbě za 2/3 tak holt sestra ostrouha ale prostě kdo chce kam, pomozme mu tam.
Jistě, ale já udělám všechno pro to, aby to sem nedospělo. Není to v zájmu mém ani nevlastní sestry, takže pochybuju, že mohou rozhodnout právě takto, když o toto řešení nikdo nebude stát.

audiobullys píše
Rozhodně bych neplatil sipo, fond oprav a energie, když vybírá nájem ať si to platí že svého. Navíc pokud někdo vypne ele, plyn, mozna i vodu tak nájemníci rychle odejdou a sestra bude mít kulový.
To je hezký, ale tím bych nedostál svým povinnostem vyplývajících z vlastnictví poloviny bytu. Pokud nájemníci odejdou, tak to poškodí nejen ji, ale i mě. Stále mám šanci svůj podíl získat zpět, například tím, že by soud nařídil abych inkasoval nájem kompletně dokud se naše příjmy z nájemného nevyrovnají.

audiobullys píše
Začal bych být tvrdý v tom prodeji a zmínil že třeba se dojdeš zeptat na FÚ jestli ten příjem z pronájmu uvádí v daňovým přiznání. Podle toho jak ji popisuješ tak asi ne, rozumnej člověk to přizná a nedělá kraviny s neoprávněným obohacení - pulka je tvoje, tady by stačil dopis k vydání tě částky a normálně to po 8 dnech poslat na soud Epr.
Ano, i na to se mě ptal právník. Pokud bych nebyl tvrdý ve smyslu Vasila s Leonem, tak asi jiné řešení než mediace a pak soud není. Ona má jediný zájem - dostávat pasivní příjem a nic víc neřešit. Nejspíš si vůbec neuvědomuje, že se obohacuje na můj úkor. Oni si prostě myslí, že na mě udělají "bu, bu, bu", já to tak nechám a vše bude v suchu.

CZ4R píše
Zároveň platí, že vlastnictví zavazuje (v rozsahu vašeho spoluvlastnictví). Veškeré příjmy a výdaje mají být rozděleny rovným dílem mezi vás.
Přesně tak.

CZ4R píše
Nikdo nemůže být nucen k setrvání ve spoluvlastnictví. Můžete se domáhat vypořádání - soud bude zkoumat, zda může někdo z Vás byt nabýt do výlučného vlastnictví (pokud bude mít zájem/peníze), pokud to nebude možné nebo nikdo z vás nebude mít zájem, vypořádá společnou věc tak, že nařídí dražbu a výtěžek dražby (po odečtení nákladů) rozdělí mezi vás rovným dílem.

Zájem by jistě byl, ale ani jedna strana na to nemá dost prostředků. Řešení formou dražby by poškodilo nás oba, takže mám za to, že návrh na odprodej na realitním trhu a rozdělení utržené částky nemůže být soudem automaticky vyloučen.


Naposledy upravil peliculiar dne 14. 6. 2020 14:03, celkově upraveno 1


Offline - Poslední varování Profil 
14. 6. 2020 14:03 Odeslat příspěvek
Výzvu bys mohl dat sám. Jeste pred tom, nez do toho zacnes tahat advokaty, bude ti to davano za vinu, uvidis. V teto fazi, kdyz ti na tu advokatni vyzvu zaplati, tak advokata jsi zaplatil ze sveho.

Možná to moc hrotíš, podle zápisků - je přece normální, že plátce dostane kvitanci a příjemce peníze. Proč by příjemce peněz měl dostat i kvitanci, k čemu by mu byla?

“Řešení formou dražby by poškodilo nás oba”
- jak jsi na to prisel? Tys dlouho nebyl na drazbe, co? Skoro vsechny i exekucni drazby jsou normalne inzerovany na sreality a jsou casto za trzni ceny.

Vyslednou Cenu v drazbe snizuje leda tak:
1) neumozneni prohlidky a absence foto
2) drazba podilu a ne 100%
3) najemni smlouva nebo vecne bremeno

To, ze se zacina u nedobrovolnych drazeb na 2/3 neznamena, ze se neksonci na 1,5 nasobku trzni ceny :-))


Offline - Nadšenec Profil 
14. 6. 2020 14:09 Odeslat příspěvek
vpe píše
Výzvu bys mohl dat sám. Jeste pred tom, nez do toho zacnes tahat advokaty, bude ti to davano za vinu :-)
To je úplná blbost. Vždyť s ní není žádná domluva. Vezmi si, že přes rok už sestra ví, že s ní nechci sestrvat ve spoluvlastnictví. S žádným řešením nepřišla s výjimkou toho, že si vzala půl roku na sehnání prostředků, aby mě mohla vyplatit. Podle mě bylo od začátku jasné, že to neklapne, ale získala tím další čas, kdy mohla inkasovat nájem, tedy zachovat status-quo déle. Výše je napsáno dost dobrých důvodů proč, jen hlupák by v tom chtěl setrvat.

vpe píše
Možná to moc hrotíš, podle zápisků - je přece normální, že plátce dostane kvitanci a příjemce peníze. Proč by příjemce peněz měl dostat i kvitanci, k čemu?
Třeba protože by mohla tvrdit, že mi dala veškeré podíly na nájemném. Jak jinak můžu dokázat, že jsem dostal jen menší část?

vpe píše
“Řešení formou dražby by poškodilo nás oba”
- jak jsi na to prisel? Tys dlouho nebyl na drazbe, co?
Já jsem na dražbě nebyl nikdy. Možná je to naivní, ale prostě si myslím, že na trhu se byt v Praze prodá za víc, než v soudní dražbě o které se dozví jen omezené množství lidí.


Naposledy upravil peliculiar dne 14. 6. 2020 14:11, celkově upraveno 1


Offline - Poslední varování Profil 
14. 6. 2020 14:10 Odeslat příspěvek
V teto fazi, kdyz ti na tu advokatni vyzvu zaplati, tak advokata jsi zaplatil ze sveho.

Proboha tak kdyz jsi podepsal placnu 50.000 tak jak by mohla tvrdit, ze ti zaplatila 100.000 ?

Napis ji tu vyzvu takto:


Vyzyvam k zaplaceni dluzne castky XXXXX, ktera byla splatna do YYYYY z titulu inkasa najemneho na byte, ktery spoluvlastnim, a to na muj ucet cislo: ZZZZ, nejpozdeji do 7 dnu od doruceni teto vyzvy. V opacnem pripade se Meho naroku budu domahat pravni cestou spolu se zakonnym urokem z prodleni a vzniknou Vam dalsi naklady na pravni zastoupeni.

Datum:

Podpis:


A staci emailem anebo do ruky se svedkem anebo postou na dodejku.


Naposledy upravil vpe dne 14. 6. 2020 14:14, celkově upraveno 1


Offline - Nadšenec Profil 
14. 6. 2020 14:13 Odeslat příspěvek
vpe píše
V teto fazi, kdyz ti na tu advokatni vyzvu zaplati, tak advokata jsi zaplatil ze sveho.
Neříkám že ne, ale jakým právem může zadržovat deset polovin z nájmu, který náleží mě a platí se předem?
OK a jak jí k tomu mám donutit, když tahám za kratší konec? Tady zjevně nic jiného než právo nepomůže. Je snad zřejmé, že v tom neumím chodit ... A všechny výzvy k zaplacení od prosince 2019, kdy jsem dostal podíl naposledy nepadly na úrodnou půdu.

vpe píše
Proboha tak kdyz jsi podepsal placnu 50.000 tak jak by mohla tvrdit, ze ti zaplatila 100.000 ?
Přeci tak, že existenci těch potvrzení popře (a klidně je třeba spálí). Jelikož nemám svou kopii, tak je to tvrzení proti tvrzení.


Naposledy upravil peliculiar dne 14. 6. 2020 14:18, celkově upraveno 1


Offline - Poslední varování Profil 
14. 6. 2020 14:17 Odeslat příspěvek
Doplnil jsem ti vyzvu, co jsi ji mel dorucit.

Jestli na to potrebujes advokata, tak mi povez, ty mas specialni skolu?

Jakych potvrzeni? Proboha ona ti da penize a dostane od tebe potvrzeni - kvitanci. Ty mas penize, ktere jsi potvrdil, ona ma potvrzeni. Co jeste chces?

Pokud chces vedet, co jsi podepsal, no tak si to vyfot mobilem. To jen pro pripad, ze by chtela to potvrzeni zfalsovat, neco na nej dopsat apod.

-- 14. 6. 2020 15:21 --

“ A všechny výzvy k zaplacení od prosince 2019, kdy jsem dostal podíl naposledy nepadly na úrodnou půdu.”

Ve vyzve musis uvest castku, ucel, splatnost nejmene 7 dnu, nejlepe i ucet k placeni a musis prokazat, ze vyzva byla dorucena.

Pokud jsi to splnil, muzes rovnou podat navrh na vydani platebniho rozkazu + naklady.

Jinak ber na vedomi, ze vyse popsane je pro advokata nejsnazsi cesta vydelku (penize v podstate za nic, oni tohle velmi radi delaji).

-- 14. 6. 2020 15:25 --

Na druhou stranu, ze si delas narok na 1/2 taky neni fer, ona chodi najem vybirat a stara se o najemce, takze nebud chamtivy a neco ji za to nech, treba 55% najmu.

Dalsi vec je, jak vis, ze najemce plati? Je COVID a odklad, takze klidne to na tebe zahrajou, ze nic nedostala a mas smolika.


Offline - Nadšenec Profil 
14. 6. 2020 14:26 Odeslat příspěvek
vpe píše
Doplnil jsem ti vyzvu, co jsi ji mel dorucit.
Děkuju.

vpe píše
Jestli na to potrebujes advokata, tak mi povez, ty mas specialni skolu?
Asi fakt mám speciální školu, když ti přijde, že je to tak snadné. I kdyby zaplatila dluh na nájemném, tak problém se tím neřeší. Jakou mám záruku, že by se to neopakovalo dokud by se nevyřešilo vyrávnání v rámci zrušení spoluvlastnictví? Já myslím že jsem toho napsal dost abych věděl, že je naivní očekávat, že tím by všechny problémy skončily.

vpe píše
Jakych potvrzeni? Proboha ona ti da penize a dostane od tebe potvrzeni - kvitanci. Ty mas penize, ktere jsi potvrdil, ona ma potvrzeni. Co jeste chces?
Jak můžu dokázat, že jsem nedostal vše, ale jen část, když nemám své potvrzení? Kdyby mi to poslala na účet, bylo by to jasné. Že jsem párkrát v životě vkládal hotovost do banky nic nepotvrzuje. Navíc to nebylo přesně ve výši obdržené části nájemného.

vpe píše
Pokud chces vedet, co jsi podepsal, no tak si to vyfot mobilem. To jen pro pripad, ze by chtela to potvrzeni zfalsovat, neco na nej dopsat apod.
Po bitvě je každý generálem ...
Přebíral jsem to na místě, kde je ten její přítel s kriminální minulostí. To ti na pohodě a racionálním uvažování moc nepřidá. Navíc v té době jsem netušil, že tu bude ten problém s placením. Potřebuju dlouhodobé řešení - tedy takové, že s ní nebudu mít společného nic krom zesnulého otce.


Offline - Poslední varování Profil 
14. 6. 2020 14:31 Odeslat příspěvek
Ona ti da prikladne 50.000 Kc a ty jsi ji podepsal stvrzenku na 50.000 Kc - tak kde je problem? A kdyz chodi na schuzky s pritelem tak ty taky chod ve dvou.

Pokud se nedohodnete vy dva, date nakrmit justici, s tim se smir.
Mrkni se jeste na muj predesly prispevek o tom, co kdyz najem nevybira?


Offline - Nadšenec Profil 
14. 6. 2020 14:40 Odeslat příspěvek
vpe píše
Ona ti da prikladne 50.000 Kc a ty jsi ji podepsal stvrzenku na 50.000 Kc - tak kde je problem? A kdyz chodi na schuzky s pritelem tak ty taky chod ve dvou.
Přeci v tom, že dnes mi dluží 60K a naposledy jsem od ní viděl peníze v prosinci. Dohodnout schůzku stojí mnoho úsilí a já jinak o žádné schůzky nestojím. Převodem na účet by to bylo tak snadné, nebýt toho, že to odmítá. Podle tebe je zjevně strašně jednoduché ji donutit platit převodem.

Vasil s Leonem to jistí, až na to, že to je arzenál toho jejího, ne můj.

Já nemám žádnou potřebu ji škodit, nebo poškozovat. Chci jen co mi náleží a mít klid.

vpe píše
Pokud se nedohodnete vy dva, date nakrmit justici, s tim se smir.
Mrkni se jeste na muj predesly prispevek o tom, co kdyz najem nevybira?
S tím jsem smířen už nějakou dobu, jak je z toho co jsem napsal zřejmé, dohoda bez zapojení právního systému není možná.

Neznáš mě a hlavně neznáš mou nevlastní sestru. Respektuju, že mé tvrzení že se s ní nedá dohodnout lze brát i s určitou rezervou. Nicméně ty nejsi v mé situaci a nemáš mé zkušenosti s jednáním s ní. Neumím v tom chodit, nevím co a jak a proto jsem to zkusil konzultovat zde.

Přítelkyně mi řekla, že nejlepší je se tu nevypisovat a řešit to po svém s právníkem. Asi má pravdu, vzhledem k těm odpovědím. Škoda, zpět už to nevezmu.

vpe píše
Mrkni se jeste na muj predesly prispevek o tom, co kdyz najem nevybira?
Pokud by nedostávala nájem, určitě by se mi "pochlubila". Ona často otravovala kvůli úplným blbostem.


Offline - Trvalý BAN Profil 
14. 6. 2020 17:51 Odeslat příspěvek
"Po přízni řízni !"

Jen bych se obecně neuchyloval k nějakým velkým podrazům i když tady to spíše vypadá na podraz z protistrany.

Mohlo by se totiž stát, že protistraně rupnou nervy zcela a vyřeší to jaksi definitivně, tak že bud nebude co vyplácet nebo komu vyplácet. Ono těch křivd je obecně ve společnosti za těch 30 let demokratúry už přehršel a lidem už pak v rodině stačí i poslední kapka. :D


Offline - Poslední varování Profil 
14. 6. 2020 18:19 Odeslat příspěvek
Proc by se ti chlubila? Ja na jejim miste, bych se rozhodne nechlubil, pokud je jen trochu chytrejsi jak ty, domluvi se s najemci, ze nic neinkasuje a po prvni vyzve od advokata ti to sdeli, tim padem nemuzes vymahat vubec nic a jen ti prijde faktura od tveho advokata :-) A ze neotravuje muze byt dano zmenou strategie - mlceti zlato, mrtvy brouk. Kdo vi? Tvrdil jsi neco o neprilis solventnich najemnicich a ti jiste vyuziji moznost neplatit.

A jak budes ty a tvuj advokat prokazovat, ze vybira najem? Nez dojde na soud, vymeni najemniky nebo tam bude sama bydlet a ty se budes roky soudit :tleskani

Leona jsem myslel jako kukacku, tak na to zapomen, protoze zjevne vubec nevis jak se to dela, kdyz si navic, o otce se nezajimaje prijdes a chces po ni 50%, kdyz ona se o nej a o byt a o najemce zjevne stara (vybira najem), tak hadam, ze asi z tohoto duvodu asi to take nemusi byt zrovna fer jak to muze vnimat ona - ale to je jen domnenka...

Drzim palce, aby tr neoskubal jeste tvuj advokat :-)) Pokud je ferovy, rekne ti, at se domluvite sami, protoze takovehle kausy se mohou resit 5 let :-) A to same ti rekne i soudce na prvnim stani. Oba maji pravdu.

-- 14. 6. 2020 19:37 --

Ale jednoreseni bych mel, s ohledem na to, ze prodej bytu nyni nemusi byt vubec dobrou volbou: pronajempomkonci najemni smlouvy, tu si koukej nastudovat, sverit treti osobe, je jich spousta, nechaji si sice 30%, ale spravedlive to rozdeli mezi vas oba.


Offline - Nadšenec Profil 
26. 5. 2021 22:24 Odeslat příspěvek
Jen ve zkratce dílčí vyústění ... Koncem roku 2020 jsem prostřednictvím právničky podal předžalobní výzvu. Ta byla kupodivu vyslyšena a má nevlastní sestra mi v lednu 2021 bankovním převodem uhradila dlužnou částku i s úroky přesně podle obsahu předžalobní výzby a následně i právní náklady.

Následným krokem mělo být setkání u právníka s tím, že se bude řešit nová nájemní smlouva, ale k tomu zatím naneštěstí nedošlo, protože prý pandemie, nemocní blízcí, nedostatek času, ...

Zatím tedy otevřený konec ...


Offline - Návštěvník Profil 
3. 6. 2021 19:47 Odeslat příspěvek
Řešil jsem něco podobného s příbuzným a domem. Oba jsme měli ideální polovinu. Druhá strana nekomunikovala nebo veškeré domluvy sabotovala a nedodržela. U nás to bylo naopak - v domě bylo několik prázdných bytů a příbuzný za žádnou cenu nesouhlasil s pronájmem a vyhrožoval případným nájemníkům atd.

S právníkem jsme nejprve řešili, jak u soudu zrušit spoluvlastnictví, ale po mnohých konzultacích jsem od toho upustil, byl by to pravděpodobně dlouhý spor, protože protistrana si také najala právníka a chtěla se bránit, když viděla, že to myslím vážně.

Ve finále jsem začal svou polovinu prodávat, k tomu se příbuzný docela rychle také přidal, protože asi tušil, že cizí člověk by s ním neměl trpělivost jako já. No a nakonec jsem si vzal úvěr a druhou polovinu koupil, následně celý dům prodal a bylo to to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohl udělat. :-) Zvažoval jste i tuto možnost?


Offline - Poslední varování Profil 
9. 6. 2021 15:17 Odeslat příspěvek
Dobre schvalnosti jste si delali. Smim vedet, zda a proc jsi mu nenabidl odkup uz na pocatku?

On ma myslim jediny byt a ne barak s byty :-) Podle toho co tady pise tak je to nerozhodny clovek, co nema rad riziko a tak tezko si vezme uver aby koupil pulku bytu v dnesni dobe a beztak by nejspise tvrdil, ze mu sesra nechce prodat, proste jen lidi co neumeji vyjednavat tak se obraceji na “pravniky”, spravne na advokaty, tot moje dlouholeta zkusenost.

Resit novou najemni smlouvu schuzkou u pravnika :oboze
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 2 z 3 [ Příspěvků: 40 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies