FinExpert.cz

Přihlásit se




advokátní úschova

Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 7. 2020 13:20 Odeslat příspěvek
Ahoj,
prodávám teď byt a kupující mi složí kupní cenu do úschovny u advokáta.
Chtěl bych se zeptat, v případě zpronevěry (na kterou se nevztahuje pojištění odpovědnosti advokáta), kdo má pak za advokátem pohledávku? Já jako prodávající, nebo kupující co u něho složil kupní cenu.
A kdo dostane/komu zůstane byt v případě zpronevěry?

Příklad:
já prodávám byt kupujícímu za 100kč. Kupující je složí u advokáta v úschově, poté se terpve dá vklad na katastr, že se mění majitel bytu. Po pár dnech je byt v katastru přepsaný na nového majitele - kupujícího. Advokát mi má tedy dle smlouvy do 5 dnů vyplatit kupní částku na můj účet. On to ale neudělá, protože peníze sbalil a zmizel někde. Jak dál? Nemám peníze ani byt. Takže pohledávku mám já za advokátem, nebo se dá vzít byt zpět, protože mi nedošly peníze a smůlu má tak kupující, který je musí po advokátovi vymáhat a já jsem ok (=byt mi zůstal).


Vím, že ta šance je 0,00001%, ale po případu advokáta Vlasáka se bojím
https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kroni ... _krimi_hro

dík všem :-)
Roman
Poslední příspěvek


Offline - Administrátor Profil 
13. 7. 2020 14:26 Odeslat příspěvek
Chtěj bankovní úschovu, nebo u notáře.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 7. 2020 14:37 Odeslat příspěvek
no notář je ten stejný problém. Zase není pojištěn na zpronevěru a je to taky fyzická osoba co může utéct. Akorát, že jich je méně v ČR, tak to není tak časté jak u právníků.
Nakonec se asi dohodneme na té bance. Prý v ČSOB za 7500 kč a náklady asi podělíme.


Každopádně má otázka trvá :-)

Zajímalo by mě to, kdo pak přijde zkrátka při zpronevěře. Kupující nebo prodávající?
Zajímá mě to i do budoucna, kdybych něco třeba sám kupoval, protože u advokáta je to flexibilnější (když jsou ve hře různá zástavní práva, atd.), tak ať vím :-)

Mimochodem viděl jsem tě u metra Pražského povstání na přechodu, asi před 3 týdnama :-)


Offline - Mírně pokročilý Profil 
13. 7. 2020 17:25 Odeslat příspěvek
Nemovitost bude toho, na koho je zapsána v katastru.


Offline - Nadšenec Profil 
13. 7. 2020 18:13 Odeslat příspěvek
bankovní je vždy nejjistější a poradí si se všema podmínkama.. cenově vychází nejlíp KB... jinak Raiffka a ČSOB taky samo umí ale cenově vyšla nejlíp KB


Offline - Nadšenec Profil 
14. 7. 2020 06:39 Odeslat příspěvek
Roman1989 píše
no notář je ten stejný problém. Zase není pojištěn na zpronevěru a je to taky fyzická osoba co může utéct. Akorát, že jich je méně v ČR, tak to není tak časté jak u právníků.
:-)


Nesmysl, u notáře to je na rozdíl od advokáta bezpečné..
https://www.nkcr.cz/casopis-ad-notam/de ... emovitosti
https://www.porovnej24.cz/clanky/notarska-uschova


Offline - Mírně pokročilý Profil 
14. 7. 2020 10:49 Odeslat příspěvek
Pokud notář zpronevěří, pak je výsledek stejný jako u advokátní úschovy, stát ani profesní pojišťovna v případě zpronevěry nic nehradí. Stát odpovídá za škodu pouze v případě, že byla způsobena nesprávným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem notáře. Za zpronevěru notáře stát neodpovídá!
Kvalitní článek:
https://www.havic.cz/blog/bankovni-nota ... ni-uschova

A co se týká bankovní úschovy, nejlepší je KB, vím, že známí to před 2 roky prověřovali u více bank, velkých i malých.


Offline - Nadšenec Profil 
14. 7. 2020 11:15 Odeslat příspěvek
KB, jedna schuzka prodávající + kupující, podminky byly v kupní smlouvě, do tydne smlouva k podpisu.. Všichni jsme podepsali, poplatek cca 4800kc.. Vse fer a v pořádku..


Offline - Poslední varování Profil 
21. 7. 2020 13:54 Odeslat příspěvek
Ninaa píše
Pokud notář zpronevěří, pak je výsledek stejný jako u advokátní úschovy, stát ani profesní pojišťovna v případě zpronevěry nic nehradí. Stát odpovídá za škodu pouze v případě, že byla způsobena nesprávným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem notáře. Za zpronevěru notáře stát neodpovídá!
Kvalitní článek:
https://www.havic.cz/blog/bankovni-nota ... ni-uschova

A co se týká bankovní úschovy, nejlepší je KB, vím, že známí to před 2 roky prověřovali u více bank, velkých i malých.



To je pravda. Ale nepamatuji si zproneveru notare, ty snad ano? Notarska uschova, kdyz si od nej nechas napsat smlouvu, je za hubicku, delal jsem to nekolikrat, jeden den domluvil s prodavajicim, a nasledujici den u notare sepsal a zaplatil a odchazel s klicema. Jelikoz mela tehdy vetsina notaru ucet u UCB, je k tomu potrebny ucet tamtez :-)

Prece jen i prodavajici je s notarem v pohode. A jeste zaplati 50% nakladu. Nejtezsi je sehnat vstricneho notare (ktery je schopen misto obeda sepsat tu smlouvu, abys nemusel cekat jak pise vyse).

A pochybuju, ze by to takhle probehlo s bankovni uschovou. Takhle notar rekl prodejci: mam penize dejte klice... a vyrizeno. Samozrejme musi byt smluvne zajisteno, ze to ten den nebo druhy den rano odnese notar na KN, kdyby nekoho prejelo auto, byl by docela problem.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
16. 8. 2020 19:00 Odeslat příspěvek
Nevím o jak velkou kupní cenu se jedná, ale v případě zpronevěry je pro advokáta asi tím největším trestem vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Jinak k dotazu - záleží na tom, jak je ve smlouvě upraven okamžik úhrady kupní ceny. Jestli složením do úschovy je splněna povinnost kupujícího uhradit kupní cenu, bude mít kupující v případě zpronevěry pohledávku za prodávajícím na převod bytu/vrácení kupní ceny.


Offline - Diskutér Profil 
20. 8. 2020 22:21 Odeslat příspěvek
Notář taky jednou zproneveril. Rozdíl oproti advokátům byl v tom, že ostatní notáři se na to složili a zaplatili ty zproneverene peníze klientovi.


Offline - Diskutér Profil 
21. 8. 2020 00:18 Odeslat příspěvek
Kolik to bylo?


Offline - Návštěvník Profil 
21. 8. 2020 12:02 Odeslat příspěvek
aaischa píše
bankovní je vždy nejjistější a poradí si se všema podmínkama.. cenově vychází nejlíp KB... jinak Raiffka a ČSOB taky samo umí ale cenově vyšla nejlíp KB


Já bych jenom upřesnil, že tato varianta je nejjistější jenom pro kupujícího, má totiž 100% jistotu, že bude mít buď byt nebo peníze. Pro prodávajícího už to tak úplně neplatí.


Offline - Poslední varování Profil 
1. 9. 2020 00:18 Odeslat příspěvek
audiobullys píše
Notář taky jednou zproneveril. Rozdíl oproti advokátům byl v tom, že ostatní notáři se na to složili a zaplatili ty zproneverene peníze klientovi.


Muzes uvest odkaz na zdroj ?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 14 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies