FinExpert.cz

Přihlásit se




Stavební spoření po 6 letech ...

Offline - Nadšenec Profil 
2. 8. 2020 22:53 Odeslat příspěvek
Ahoj, mám stavební spoření u Lišky založené 2. prosince 2014, tedy mi 2. prosince letošního roku skončí 6 let vázací lhůta.

Problém je, že jsem na to stavební spoření po založení nějak zapomněl, takže tam bylo vloženo jednorázově 20K, pro první rok státní podpory a pak tam další 4 roky nic nepřišlo a jen ho užíraly poplatky. Až začátkem roku 2019 jsem si "vzpomněl" a chtěl jsem to zkusit "dohnat", abych z SS vytáhl alespoň tolik co jsem tam vložil.

02.12.2014 > 20 000 Kč
11.02.2019 > 20 000 Kč
02.12.2019 > 20 000 Kč

Nyní jsem na částce o cca 300 Kč nižší než jsem tam vložil. Pokud jsem pochopil správně, tak mi má být ke konci roku připsaný ještě nějaký úrok kolem 400 Kč, čímž bych byl na svých.

Pro koho platí Kdo nespěchá, může získat státní podporu navíc?

Mohl bych ji získat i já? ČMSS si hned 1. ledna strhne 360 Kč na poplatcích.

Co se po uplynutí 6 let vázací lhůty změní na podmínkách?

Jsem přibližně ve třetině cílové částky, má smysl v tom pokračovat (hodit tam dalších 20 000 Kč 2. prosince 2020) a nebo je lepší to vypovědět ke konci letošního roku (tedy během září 2020) a případně založit úplně nové stavební spoření? Jak to vidíte vy?


Naposledy upravil peliculiar dne 3. 8. 2020 08:50, celkově upraveno 1
Poslední příspěvek


Offline - Diskutér Profil 
3. 8. 2020 04:41 Odeslat příspěvek
No záleží, co tam máš za úrok a jaký úrok bys mohl dostat u nové smlouvy. Obecně se vyplácí spořit na starou smlouvu, můžeš ji kdykoliv vypovědět narozdíl od nové a nemusíš platit poplatek za cílovou částku jako u nové. Na druhou stranu některé spořitelny po 6 letech spoření zvyšují paušální poplatek.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
3. 8. 2020 08:56 Odeslat příspěvek
Po uplynutí 6 let sahají savební spořitelny ke snížení úrokové sazby. Pokud jste na smlouvu mnoho nespořil, je to ve vašem případě je to s otazníkem, protože jednou z podmínek je dosažení hodnotícího čísla (viz https://www.stavebky.cz/muze-stavebni-s ... ch-vkladu/ ).

U smlouvy z roku 2014 budete mít na dnešní dobu zajívou úrokovou sazbu. Dokud vám ji spořitelna nezmění, je asi rozumé spořit a užívat ji. Pokud by vám měla být sazba snížena,
zvažte ukončení smlouvy v lednu (viz vámi zmiňovaný článek na stavebky.cz). ČMSS si sice ukrojí poplatek ze vedení účtu (360 Kč), ale můžete získat navíc státní podporu 2000 Kč.


Offline - Nadšenec Profil 
3. 8. 2020 09:03 Odeslat příspěvek
Teď mi to ukazuje úročení 1,3%, což je podle všeho to nej na trhu na úrovni Raiffeisen staveního spoření pro juniory. Jak se případně změní podmínky po uplynutí vázací lhůty jsem se po rychlém prolítnutí VOP 2014 nedozvěděl. Asi v tom dokumentu neumím dobře hledat.


Offline - Nadšenec Profil 
12. 8. 2020 14:16 Odeslat příspěvek
Byl na pobočce ČMSS. Tam mi řekli, že pokud uložená částka nepřesáhne 35% z cílové částky (v mém případě 105K), není změna úročení na pořadu dne, nicméně po šesti letech vázací doby k ní může ČMSS i tak přistoupit. Z toho pro mě vyplývá, že bych tam mohl ještě dvarkát hodit 20K, pokud by mi nesnížili úrok dříve.

Pokud by ke snížení došlo, peníze bych vybral a použil jinak, ať už do dalšího stavebního spoření podle aktuální nabídky trhu a nebo nějak jinak.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 5 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies