FinExpert.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Státní půjčka pro mladé - SFPI

Offline - Kolemjdoucí Profil 
20. 10. 2020 13:17 Odeslat příspěvek
Zdravím, rád bych se zeptal, zda máte někdo zkušenost se státní půjčkou pro mladé z programu státního fondu podpory investic...
https://sfpi.cz/program-pro-mlade/

platí to stále? aktuálně by vycházela úroková sazba 1%, uvažuji o pořízení malého bytu na investici, na pronájem, může v tom být problém?

Když se dívám na zběžně na podmínky, tak to nevypadá špatně, pro mé potřeby - koupě bytu 1+1 cca do 40 m2, dosud nejsem vlastník žádné nemovitosti, věk do 36 let...

Pokud máte někdo bližší info, sem s ním prosím (jak dlouho trvá vyřízení žádosti, další podmínky apod.)
díky moc Honza
Poslední příspěvek


Offline - Nadšenec Profil 
23. 10. 2020 12:15 Odeslat příspěvek
Musíš být buď ženatý anebo mít dítě do 15 let, jinak Ti to nedají. Dále nesmíš vlastnit žádnou nemovitost anebo mít družstevní byt. Mám pocit, že pokud jsi někde v nájmu, tak podmínkou je poté nájem vypovědět. Je to prostě pro bytové účely žádajícího, nikoliv pro koupi a následný pronájem jiným...


Offline - Diskutér Profil 
27. 10. 2020 21:43 Odeslat příspěvek
Teoreticky by to šlo, asi tam dát trvalý bydliště, a tím jejich kontrola asi konci no. Výpisy chodej datovkou.


Offline - Nadšenec Profil 
28. 10. 2020 00:36 Odeslat příspěvek
Otazka je, jestli to za ten voser stoji, kdyz jsou hypoteky velmi, velmi blizko.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
4. 11. 2020 10:39 Odeslat příspěvek
díky za info,
tak jsem to všechno zjišťoval, podmínky bych splnil, ale je tam skutečně podmínka mít trvalé bydliště a nedá se to využívat pro následný pronájem, dalo se to čekat, ale co kdyby...

hypotéka je samozřejmě jistota, tady by to akorát vyšlo na poloviční úrok.


Offline - Diskutér Profil 
4. 11. 2020 11:18 Odeslat příspěvek
Jen malá poznámka. Nevím na jak dlouho a na jakou přesně částku. Ale vyplatí se kvůli tomu rozdílu úroku podstupovat tohle martýrium?


Offline - Kolemjdoucí Profil 
10. 11. 2020 20:05 Odeslat příspěvek
Nevyplati, urcite do toho nejdu, zajimalo mne na zacatku, co to vse obnasi. A je s tim dost papirovani, kor v porovnani s aktualnimi uroky na hypotece...


Offline - Návštěvník Profil 
2. 3. 2023 10:48 Odeslat příspěvek
Ahoj, před 4 a půl lety jsem využil tuto půjčku na bydlení pro mladé. Až na 25 let. Definovaná a neměnná 5-letá fixace. Úroková sazba definována základní sazbou EU pro ČR. Tehdy 1,12%. Obrovská reklama, jak to není a vždy bude výhodné. Samá pozitiva a jistoty. Teď se blíží konec 5-leté fixace a hle kde je nyní ta krásná úroková sazba pro definování další 5-leté fixace. Brutálních 7,43%!!!. De facto to znamená, že budu přeplácet více, než na samotném začátku před pěti lety. Nemorální...o tom žádná. Lživá nebo minimálně zavádějící výhodnost tohoto produktu. Nyní podstatně horší podmínky než komerční hypotéky. Neshledává někdo v tomto nějaký potenciál či možnost, jak se bránit? Třeba i soudně? Rady typu "tak to teď splať celé" mi nepomůžou.


Offline - Diskutér Profil 
2. 3. 2023 10:58 Odeslat příspěvek
Proc by ses chtel najednou soudit a proc se najednou zajimas o ceny komercnich produktu? Takhle to funguje, kdyz se clovek nechava uplacet statem.


Offline - Diskutér Profil 
2. 3. 2023 11:07 Odeslat příspěvek
Mě hlavně zajímá ta informace - úroková sazba definována základní sazbou EU pro ČR. O takové sazbě jsem nikdy neslyšel. Z jaké sazby tedy ta půjčka vychází prosím?


Naposledy upravil saabik dne 2. 3. 2023 11:07, celkově upraveno 1


Offline - Návštěvník Profil 
2. 3. 2023 11:07 Odeslat příspěvek
octaviampi: super, děkuji za komentář; hodně mi to pomohlo.

-- 2. 3. 2023 11:08 --

saabik: zde:
https://sfpi.cz/zakladni-sazba-eu-pro-cr/
Je tom i proklik


Offline - Diskutér Profil 
2. 3. 2023 11:20 Odeslat příspěvek
Prosim, rado se stalo.


Offline - Diskutér Profil 
2. 3. 2023 11:24 Odeslat příspěvek
Díky. Žádnou šanci na soudní při nevidím, ani žádný jiný prostředek. Není podle mě ani důvod. Co by mělo být předmětem stížnosti? Tržní sazba?
Důvody aktuálních horších podmínek ve srovnání s hypotékou jsou také tržní. Kvůli reverzní výnosové křivce jsou delší peníze levnější než krátké. Příčinou tedy je, že ta vaše sazba pro výpočet 5-leté fixace vychází ze základní (velmi krátké) sazby.

Nebo ještě jinak, kdyby bylo tržní prostředí 'normální', jako bylo většinu času v minulosti, stále platíte méně než ostatní na hypotéce (ale ne tím, že byste platil méně než 7,43 %, jen ostatní by platili třeba 9 %...). Vzhledem k tomu, že je situace na trzích vlivem složitých ekonomických a politických událostí ojedinělá, holt na to trochu doplácíte. To je život...


Offline - Návštěvník Profil 
2. 3. 2023 11:51 Odeslat příspěvek
Jasně chápu. A co by mělo být předmětem stížností? Třeba to, že tento program byl prezentován jako pomoc mladým rodinám, a nyní to je jeden z hřebíků do rakve? Vždyť tento program využily tisíce rodin. A ne, nebyly to žádné socky. Prostě se jim naskytla možnost koupě bytu či domu a zároveň byl dostupný tento program a zároveň žadatel splňoval tuny nesmyslných kritérií a administrativně kolem toho běhal, jako by zařizoval koupě zeměkoule. A tyto rodiny s malými dětmi mají nyní doplácet na to, že se stát na ně jednoduše vykašle? Že třeba nepoupraví operativně podmínky? Když už nic, tak alespoň bych chtěl docílit toho, že někteří zodpovědní lidé budou mít stejně neklidné spaní jako tyto rodiny.


Offline - Mírně pokročilý Profil 
2. 3. 2023 11:53 Odeslat příspěvek
Refinancovat do normální hypotékou nejde?
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, 3, #  Další stránka
Stránka 1 z 3 [ Příspěvků: 44 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies